Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w strefie euro. Premier Włoch chce współpracy z Polską

0
Podziel się:

- Lepiej się nie izolować - stwierdził Mario Monti. Zapewnił też, że jego kraj nie potrzebuje pomocy.

Kryzys w strefie euro. Premier Włoch chce współpracy z Polską
(FriendsofEurope/CC/Flickr)

Premier Włoch Mario Monti wyraził we Francji opinię, że strefa euro, pogrążona w kryzysie, nie powinna się zbytnio izolować. Szef włoskiego rządu zwrócił uwagę na znaczenie współpracy z Polską.

Podczas międzynarodowej konferencji gospodarczej w Aix-en-Provence Monti powiedział: _ - Włochy współpracują z Francją i Niemcami, ale także starają się wnieść wkład na rzecz umocnienia ducha wspólnotowego szukając na przykład więzów z Wielką Brytanią i Polską _.

_ - Uważam bowiem, że lepiej nie izolować się za bardzo od innych krajów UE i nie dążyć do wzmocnienia europejskiej jedności tylko na poziomie strefy euro, jak sądzi Francja _ - dodał premier Włoch, cytowany przez Ansę. Jego zdaniem potrzebna jest zarazem harmonijna koegzystencja wewnątrz eurolandu, która jest - jak zauważył - _ obszarem o sytuacji makroekonomicznej lepszej niż inne _.

Niekiedy jednak z powodu rozbieżności między państwami członkowskimi - oświadczył Monti - strefa euro _ prezentuje na zewnątrz obraz, który budzi zaniepokojenie, na przykład Stanów Zjednoczonych _. W opinii włoskiego premiera świadczy o tym niedawny szczyt G20, gdzie _ Europa została posadzona na ławie oskarżonych _.

Monti powtórzył, że jego kraj nie potrzebuje pomocy z zewnątrz. _ -To osobliwe, że Włochy są uważane przez kolegów z północy za dłużnika, choć nigdy nie prosiły o pomoc i mimo, że wnieśliśmy tak jak inni, proporcjonalnie do wielkości, wkład w udzielenie wsparcia Grecji, Irlandii, Portugalii i ostatnio Hiszpanii _ - zapewnił.

Z naciskiem oświadczył: _ Kiedy mówi się o Europejskim Mechanizmie Stabilizacyjnym (EMS) nie należy myśleć automatycznie o Włoszech _. Premier wyjaśnił, że jego rząd jest z całych sił zaangażowany na rzecz tego, by Włochy _ nie popadły w kłopoty _ z powodu wysokiego zadłużenia wewnętrznego. Przypomniał, że obecnie Włochy są coraz bliżej osiągnięcia równowagi budżetowej i są na drodze do nadwyżki strukturalnej w 2013 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska powinna wejść do strefy euro, kiedy... Mario Monti uważa, że możemy mieć większy wpływ na losy Europy.
Polska pierwszej prędkości, strefa euro z tyłu Desygnowany na premiera Włoch Mario Monti mówiąc niedawno o grożących UE podziałach sugerował, że pewne kraje poza strefą euro, jak Polska, mogą być tą Europą, która popędzi z większą prędkością dzięki międzynarodowej konkurencyjności ich gospodarek.
Francja i Niemcy znów mówią jednym głosem _ - Europa z kryzysu może wyjść silniejsza - _ uważa Angela Merkel.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)