Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kwaśniewski optymistycznie o rozmowach Ukrainy z UE, krytycznie o Rosji

Były prezydent podkreślił, że alternatywą dla integracji ekonomicznej Ukrainy z UE jest wciągnięcie jej przez Rosję do unii euroazjatyckie

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Stosunki Ukrainy i Rosji z Europą były czołowymi tematami wystąpienia Aleksandra Kwaśniewskiego wieczorem (czasu lokalnego) w Atlantic Council w Waszyngtonie. Z umiarkowanym optymizmem mówił o perspektywach umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE.

Były prezydent podkreślił, że alternatywą dla integracji ekonomicznej Ukrainy z UE jest wciągnięcie jej przez Rosję do unii euroazjatyckiej, do czego zmierza rosyjski prezydent Władimir Putin.

_ - Wspólny komunikat i oświadczenie (przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela) Barroso po ostatnim szczycie Ukraina-Unia Europejska dowodzą, że Europa widzi Ukrainę jako kraj stowarzyszony z Unią _ - powiedział Kwaśniewski.

Zastrzegł, że na Ukrainie _ trzeba zmienić wiele rzeczy, co musi zabrać sporo czasu _.

Unia domaga się, aby zanim dojdzie do zawarcia umowy stowarzyszeniowej, Ukraina zreformowała system wyborczy oraz położyła kres _ selektywnej sprawiedliwości _ - jak określa się uwięzienie byłej premier Julii Tymoszenko za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją.

Kwaśniewski, który wraz z byłym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Patem Coksem, stał niedawno na czele misji PE na Ukrainę, zwrócił uwagę na niezgodność systemu sprawiedliwości w tym kraju z normami europejskimi, m.in. nadmierną władzę prokuratora generalnego.

W maju UE ma dokonać przeglądu sytuacji na Ukrainie pod kątem realizacji postulowanych reform. Ewentualna pozytywna ocena może otworzyć drogę do zawarcia umowy stowarzyszeniowej i układu o wolnym handlu Ukrainy z Unią.

W rozmowie z polskimi korespondentami po wystąpieniu w Atlantic Council Kwaśniewski podkreślał postępy w rozmowach UE z Ukrainą.

_ - Najważniejsze jest to, że drzwi ciągle są otwarte i szczyt Ukraina-Unia odbył się i pokazuje mapę drogową: co robić dalej, żeby w listopadzie można było podpisać umowę stowarzyszeniową. Do maja jest czas, aby to, co jest jeszcze niezałatwione, załatwić, włącznie ze sprawami politycznymi, czyli sytuacja pani Tymoszenko i pana Łucenko. Wrócimy wkrótce do Kijowa i będziemy znowu rozmawiać. Jak wszystkie negocjacje, to jest żmudna praca wymagająca niezwykłej cierpliwości, ale także zrozumienia sytuacji, ponieważ trzeba znaleźć rozwiązania, które wszystkim pozwolą wyjść z twarzą, a to nie jest proste _ - powiedział były prezydent.

Zaznaczył, że na Ukrainie są sygnały stopniowego postępu ku demokratyzacji.

_ - Pomału ten postęp jednak jest. Trzeba tu powiedzieć o reformach gospodarczych, reformach prawnych, np. zmianie kodeksu karnego i ustawie o adwokaturze, która wreszcie podnosi rangę adwokatów w procedurze sądowej. Wiele rzeczy się dzieje _ - wskazał były prezydent.

Dodał, że w Waszyngtonie będzie rozmawiał z przedstawicielami administracji i politykami Kongresu, aby przekonać ich, że _ polityka amerykańska musi być aktywniejsza _ w sprawie Ukrainy.

Od poparcia USA zależą m.in. dalsze pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Ukrainy.

Kwaśniewski wziął udział w spotkaniu w ramach cyklu przemówień i paneli dyskusyjnych _ Annual Bronisław Geremek Lecture _, organizowanych przez Atlantic Council na cześć tragicznie zmarłego w 2008 r. wybitnego polityka, doradcy Solidarności, byłego ministra spraw zagranicznych. Oprócz niego przemawiał także i odpowiadał na pytania były doradca prezydenta Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego, emerytowany generał Jim Jones.

Były prezydent bardzo krytycznie wypowiadał się o Rosji i powiedział, że zainicjowana przez Obamę polityka _ resetu _ - naprawy stosunków USA z Rosją - _ nie była zbyt udana _. Jones zgodził się z taką oceną.

_ - Putin mówi o modernizacji, ale ma tu na myśli tylko gospodarkę, podczas gdy ważniejsza jest modernizacja polityki, społeczeństwa i systemu prawnego _ - powiedział Kwaśniewski.

Zapytany o stosunki Rosji z Polską, podkreślił, że pogorszyły się one po katastrofie pod Smoleńskiem.

_ - Problem leży tu po obu stronach, obie strony popełniły tu wiele błędów _ - powiedział. _ Nie rozumiem jednak, dlaczego Rosjanie koniecznie muszą trzymać u siebie wrak samolotu. Stworzyło to mnóstwo problemów politycznych _ - oświadczył.

Przypomniał też inne kwestie dzielące Polskę i Rosję: odmienne stanowisko w sprawie Ukrainy i gazu łupkowego. Były prezydent ironicznie zwrócił uwagę, że krytykując eksploatację tego gazu jako zagrażającą środowisku naturalnemu, Rosja _ stała się najbardziej proekologicznym krajem w Europie _.

Na spotkaniu z polskimi korespondentami Kwaśniewski odmówił jakichkolwiek komentarzy na tematy krajowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą od nich 7 mld dolarów. Prawnicy szykują... Ukraińscy prawnicy przygotowują odpowiedź w sprawie żądania przez Gazprom kwoty w wysokości 7 mld dolarów.
Polityczny akt protestu. Noc w łazience Skazana na siedem lat więzienia była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, która ogłosiła akcję nieposłuszeństwa.
Oni chcą wspólnego państwa z Rosją 41 proc. Ukraińców popiera utworzenie wspólnego państwa w składzie Ukraina, Rosja i Białoruś.
Tagi: ukraina w unii europejskiej, ukraina, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz