Notowania

ukraina
03.12.2013 11:46

Litwini mają propozycje w sprawie Ukrainy

Sejm w Wilnie zaapelował też do władz w Kijowie o niestosowanie przemocy wobec trwających w stolicy Ukrainy pokojowych protestów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(markhillary/CC/flickr)

Parlament w Wilnie zaproponował niezwłoczne zwołanie trójstronnego Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy. Sejm zaapelował też do władz w Kijowie o niestosowanie przemocy wobec trwających w stolicy Ukrainy pokojowych protestów.

W rezolucji litewski Sejm proponuje, by sesja trójstronnego Zgromadzenia, w celu omówienia sytuacji na Ukrainie, odbyła się w Wilnie.

_ Nie możemy pozostawać obojętni wobec wydarzeń na Ukrainie. Naszym politycznym obowiązkiem jest wspólne zastanowienie się nad zaistniałą sytuacją, służenie pomocą w nawiązaniu kontaktu pomiędzy rządzącymi na Ukrainie i opozycją i szukanie rozwiązania _ - powiedział wiceprzewodniczący litewskiego parlamentu Petras Ausztreviczius.

Poseł powiedział, że kwestia zwołania Zgromadzenia jest pilna, więc już w najbliższym czasie litewski Sejm wystosuje odpowiednie listy do parlamentów Polski i Ukrainy.

Zgromadzenie Parlamentarne Sejmu i Senatu RP, Sejmu Republiki Litewskiej i Rady Najwyższej Ukrainy składa się z dziesięcioosobowych delegacji trzech państw. Spotykają się one na na dorocznych sesjach plenarnych - po kolei na Ukrainie, w Polsce i na Litwie.

Od 2008 roku odbyło się pięć takich posiedzeń, ostatnie w marcu br. Parlamentarzyści omawiali na nich kwestie związane z unijnym Partnerstwem Wschodnim, bezpieczeństwem energetycznym Europy Środkowo-Wschodniej i relacje Ukrainy z UE.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz