Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Mário Centeno nowym szefem eurogrupy

Mário Centeno nowym szefem eurogrupy

Socjalista z sukcesami w walce z kryzysem. Stery w eurogrupie obejmie w styczniu Fot. AP/EAST NEWS
Socjalista z sukcesami w walce z kryzysem. Stery w eurogrupie obejmie w styczniu

Portugalczyk Mario Centeno został w poniedziałek nowym szefem eurogrupy. Centeno jest socjalistą, co ma o tyle duże znaczenie, że zarówno przewodniczący KE, przewodniczący PE, jak i szef Rady Europejskiej są chadekami.

Centeno wcześniej był ministrem finansów w Portugalii.Przypisuje mu się wyciągnięcie kraju z kryzysu i skierowanie na ścieżkę wzrostu. Gospodarka Portugalii rośnie najszybciej od dekady, a deficyt w kasie państwa ma szansę być najniższy od dziesięcioleci.

Zobacz też: Euro w Polsce do 2025 r.? Tego miała chcieć Komisja Europejska

 

 

Wykształcony na Harvardzie, w walce o fotel przewodniczącego pokonał kandydatów ze Słowacji, Łotwy i Luksemburga. Na stanowisku szefa eurogrupy zastąpi Holendra Jeroena Dijsselbloema,

Nowemu szefowi eurogrupy pogratulowali przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz

Eurogrupa to nieformalne gremium, w którym ministrowie państw strefy euro omawiają wspólne obowiązki względem wspólnej waluty. Jej główne zadanie to ściśle koordynować politykę gospodarczą państw strefy euro. Ma też promować rozwiązania na rzecz silniejszego wzrostu gospodarczego. Oprócz tego Eurogrupa odpowiada za przygotowywanie szczytów strefy euro i realizację zapadających na nich ustaleń.

Czytaj także
Polecane galerie
psychiatra Antoniego z MON
2017-12-04 22:47
A my mamy za to bolszewicko-klerykalny kaczyzm, to znaczy Zero przyjaciół (poza Węgrami), pajacowanie i marginalizacja w UE i na świecie.
japa
2017-12-04 20:10
Zdaje sie, ze MM byl doradca Rostowskiego, wiec ten Porugal to maly pikus !
zorientowany
2017-12-04 20:02
to nie nasz Mateusz wygrał??