Notowania

wiadomości
04-12-2017 (19:14)

Mário Centeno nowym szefem eurogrupy

Portugalczyk Mario Centeno został w poniedziałek nowym szefem eurogrupy. Centeno jest socjalistą, co ma o tyle duże znaczenie, że zarówno przewodniczący KE, przewodniczący PE, jak i szef Rady Europejskiej są chadekami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/EAST NEWS)
Socjalista z sukcesami w walce z kryzysem. Stery w eurogrupie obejmie w styczniu

Centeno wcześniej był ministrem finansów w Portugalii.Przypisuje mu się wyciągnięcie kraju z kryzysu i skierowanie na ścieżkę wzrostu. Gospodarka Portugalii rośnie najszybciej od dekady, a deficyt w kasie państwa ma szansę być najniższy od dziesięcioleci.

Zobacz też: Euro w Polsce do 2025 r.? Tego miała chcieć Komisja Europejska

Wykształcony na Harvardzie, w walce o fotel przewodniczącego pokonał kandydatów ze Słowacji, Łotwy i Luksemburga. Na stanowisku szefa eurogrupy zastąpi Holendra Jeroena Dijsselbloema,

Nowemu szefowi eurogrupy pogratulowali przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz

Eurogrupa to nieformalne gremium, w którym ministrowie państw strefy euro omawiają wspólne obowiązki względem wspólnej waluty. Jej główne zadanie to ściśle koordynować politykę gospodarczą państw strefy euro. Ma też promować rozwiązania na rzecz silniejszego wzrostu gospodarczego. Oprócz tego Eurogrupa odpowiada za przygotowywanie szczytów strefy euro i realizację zapadających na nich ustaleń.

Tagi: wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-12-2017

psychiatra Antoniego z MONA my mamy za to bolszewicko-klerykalny kaczyzm, to znaczy Zero przyjaciół (poza Węgrami), pajacowanie i marginalizacja w UE i na świecie.

04-12-2017

zorientowanyto nie nasz Mateusz wygrał??

04-12-2017

japaZdaje sie, ze MM byl doradca Rostowskiego, wiec ten Porugal to maly pikus !

Rozwiń komentarze (3)

Wybrane dla Ciebie