Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Merkel wyklucza rozmowy o pomocy dla Grecji przed referendum

0
Podziel się:

Pozostałe kraje eurolandu nie muszą - jej zdaniem - obawiać się ekonomicznej katastrofy.

Merkel wyklucza rozmowy o pomocy dla Grecji przed referendum
(EPA/MICHAEL KAPPELER)
bETJkAoR

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wykluczyła możliwość podjęcia przed niedzielnym referendum w Grecji rozmów o nowym programie pomocowym dla tego pogrążonego w długach kraju. Opozycja zarzuca jej chęć obalenia lewicowego rządu w Atenach.

- Czekamy teraz na referendum. Przed referendum nie może być żadnej dyskusji o nowym programie pomocowym - oświadczyła Merkel w Bundestagu, odnosząc się do wniosku premiera Grecji Aleksisa Ciprasa o nową pomoc, skierowanego we wtorek wieczorem do wierzycieli.

Jak podkreśliła kanclerz, dyskusja o nowej pomocy "nie jest możliwa bez mandatu Bundestagu", gdyż "znajdujemy się w przestrzeni prawnej EMS", czyli Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego. Poprzedni program pomocowy dla Grecji wygasł w nocy z wtorku na środę.

bETJkAoT

Szefowa niemieckiego rządu zaznaczyła, że UE może "ze spokojem poczekać na wynik referendum". - Europa jest silna, o wiele silniejsza niż pięć lat temu, w chwili rozpoczęcia europejskiego kryzysu zadłużeniowego - mówiła Merkel. Pozostałe kraje eurolandu nie muszą - jej zdaniem - obawiać się ekonomicznej katastrofy. "Przyszłość Europy nie jest zagrożona" - zapewniła kanclerz.

Merkel powtórzyła, że drzwi do rozmów z rządem greckim "były i pozostają otwarte". - Jesteśmy to winni ludziom (w Grecji) i Europie - podkreśliła.

Zarzuciła greckim władzom "jednostronne zerwanie rozmów". Przyznała, że Grecja miała suwerenne prawo do ogłoszenia referendum, lecz pozostałe kraje strefy euro miały takie samo prawo do reakcji na postawę Aten.

Unia Europejska jest "wspólnotą prawa i odpowiedzialności" - zaznaczyła. Za najważniejszą cechę UE uznała "zdolność do kompromisu, obowiązującą wszystkich - i Grecję, i Niemcy i Francję".

bETJkAoZ

Merkel wypowiedziała się przeciwko "kompromisom za wszelką cenę". Dobrym Europejczykiem nie jest według kanclerz ten, kto szuka kompromisu za wszelką cenę, lecz ten, kto "przestrzega traktatów europejskich i prawa narodowego, aby w ten sposób chronić stabilności strefy euro".

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/250/357882.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/lepiej-dla-grecji-aby-zbankrutowala-grexit,191,0,1836223.html) *Lepiej dla Grecji, aby zbankrutowała. Dla Unii też * - Opuszczenie strefy euro to najlepsze wyjście - twierdzi prof. Stanisław Gomułka.

Lider opozycji w Bundestagu, szef partii Lewica Gregor Gysi zarzucił Merkel chęć obalenia lewicowego rządu w Grecji.

- Czeka Pani do niedzieli, licząc na to, że rząd Syrizy upadnie. To wysoce nieodpowiedzialne - mówił deputowany. Merkel może jego zdaniem przejść do historii "albo jako zbawczyni Grecji, albo jako jej niszczycielka". - Mam nadzieję, że uratuje Pani Grecję - powiedział Gysi.

bETJkApa

Premier Grecji Cipras jest gotów podpisać nowe porozumienie z eurolandem i MFW - poinformował w środę Peter Spiegel, brukselski korespondent brytyjskiej gazety "Financial Times", powołując się na list, który szef greckiego rządu miał wysłać do wierzycieli we wtorek wieczorem.

Zobacz, jak zareagowało euro na kryzys w Grecji

Z treści listu, udostępnionego przez redakcję "FT", wynika, że Cipras poprosił jedynie o niewielkie ustępstwa w porównaniu z oryginalną propozycją instytucji (KE, MFW, EBC), m.in. o utrzymanie obniżonej stawki VAT dla greckich wysp oraz okresy przejściowe dla zmian w systemie emerytalnym.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska odczuje Grexit? "To lekcja pokazowa" - Polska jest zaliczana do grupy krajów o najbardziej stabilnej gospodarce - zapewnia wiceminister finansów Artur Radziwiłł.
Lepiej dla Grecji, aby zbankrutowała. Dla Unii też - Opuszczenie strefy euro to najlepsze wyjście - twierdzi prof. Stanisław Gomułka.
Grecki bank centralny grozi Grexitem Wypracowanie porozumienia z zagranicznymi partnerami to historyczna konieczność, na lekceważenie której Grecja nie może sobie pozwolić.
Nowa propozycja Grecji dla wierzycieli - To dobra baza do poczynienia postępów podczas szczytu przywódców krajów strefy euro - napisał Selmayr na Twitterze.
bETJkApu
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)