Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wierzyciele Grecji otrzymali nowe propozycje rządu w Atenach

0
Podziel się:

- To dobra baza do poczynienia postępów podczas szczytu przywódców krajów strefy euro - napisał Selmayr na Twitterze.

Wierzyciele Grecji otrzymali nowe propozycje rządu w Atenach
(Daniele Vico/Flickr (CC BY-ND 2.0))

Wierzyciele Grecji - Unia Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny - otrzymali nowe propozycje rządu w Atenach ws. przezwyciężenia kryzysu zadłużenia - poinformował Martin Selmayr, szef gabinetu przewodniczącego KE.

Selmayr potwierdził w nocy z niedzieli na poniedziałek, że nowe propozycje Grecji otrzymali przewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Jean-Claude Juncker i szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde, a także Europejski Bank Centralny (EBC).

- To dobra baza do poczynienia postępów podczas szczytu przywódców krajów strefy euro - napisał Selmayr na Twitterze.

Szczyt rozpocznie się w poniedziałek w Brukseli o godz. 19. Poprzedzi go nadzwyczajne spotkanie ministrów finansów krajów eurolandu. Rano oczekiwane są jeszcze rozmowy szefa KE Jean-Claude'a Junckera z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem, który ma też spotkać się przed szczytem strefy euro z kierownictwem EBC i MFW.

Od końca lutego grecki rząd prowadzi negocjacje z Komisją Europejską, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym w sprawie reform, które są warunkiem odblokowania pomocy finansowej.

Obecny program ratunkowy dla Grecji wygasa z końcem czerwca. Jeśli do tego czasu nie będzie porozumienia w sprawie przekazania Atenom ostatniej transzy tego programu - ok. 7,2 mld euro - to Grecji grozi niewypłacalność. Do 30 czerwca Grecja ma zwrócić MFW 1,6 mld euro, ale nie ma na to środków.

Czytaj więcej w Money.pl
EBC zwiększy awaryjne finansowanie Grecji Suma, jaką otrzyma sektor bankowy zagrożony ucieczką kapitału, nie zostanie podana do wiadomości publicznej.
Grecki bank centralny grozi Grexitem Wypracowanie porozumienia z zagranicznymi partnerami to historyczna konieczność, na lekceważenie której Grecja nie może sobie pozwolić.
"Nie ma szans na porozumienie z Grecją" W naszych negocjacjach nie doszliśmy wystarczająco daleko - ujawnił Jeroen Dijsselbloem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)