Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Merkel ponownie wybrana kanclerzem Niemiec. Złożyła przysięgę

0
Podziel się

Angela Merkel rządzi Niemcami nieprzerwanie od 2005 roku. Stoi na czele wielkiej koalicji chadeków i socjaldemokratów, dlatego ma w Bundestagu przytłaczającą większość.

Merkel ponownie wybrana kanclerzem Niemiec. Złożyła przysięgę
(PAP/EPA)
bEqZrUCZ

Angela Merkel może rozpoczynać swoją trzecią kadencję. Niemiecki Bundestag zdecydowaną większością głosów wybrał ją na stanowisko kanclerza.

Aktualizacja 12:44

Angela Merkel stoi na czele tak zwanej wielkiej koalicji chadeków i socjaldemokratów dlatego ma w Bundestagu przytłaczającą większość. Za powierzeniem jej funkcji kanclerza opowiedziało się w głosowaniu 462 posłów. Przeciwko było 150.

bEqZrUDb

- _ Przyjmuję wybór i dziękuję za zaufanie _- powiedziała Merkel po ogłoszeniu przez szefa Bundestagu Norberta Lammerta wyniku głosowania. Wymagana większość głosów wynosiła 316. Koalicja dwóch największych ugrupowań politycznych dysponuje w parlamencie ogromną przewagą 504 głosów na 631 miejsc.

Merkel potem została dzisiaj mianowana na stanowisko przez prezydenta Joachima Gaucka. Po otrzymaniu od prezydenta Niemiec aktu nominacji w jego siedzibie, pałacu Bellevue, Merkel powróciła do Bundestagu, gdzie została zaprzysiężona. Formułę przysięgi zakończyła słowami _ tak mi dopomóż Bóg _.

Po południu odbędzie się pierwsze posiedzenie nowego gabinetu. Jutro Merkel i nowy minister spraw zagranicznych, socjaldemokrata Frank-Walter Steinmeier, udadzą się w pierwszą podróż zagraniczną do Paryża.

Liderzy trzech partii - Merkel (CDU)
, Sigmar Gabriel (SPD) i Horst Seehofer (CSU) - podpisali wczoraj umowę koalicyjną stanowiącą podstawę programową nowego rządu. Socjaldemokraci przeforsowali w umowie szereg postulatów socjalnych, które - zdaniem kręgów gospodarczych - mogą osłabić tempo wzrostu gospodarczego i spowodować wzrost bezrobocia. Kontrowersyjnym rozwiązaniem jest wprowadzenie na terenie całego kraju płacy minimalnej w wysokości 8,50 euro za godzinę.

bEqZrUDh

Wicekanclerz Gabriel objął tekę ministra gospodarki i energetyki. Będzie odpowiedzialny za kluczowy projekt rządu - zamknięcie elektrowni atomowych i przestawienie energetyki kraju na odnawialne źródła energii. Największą personalną niespodzianką była decyzja Merkel o powierzeniu stanowiska ministra obrony kobiecie, dotychczasowej minister pracy Ursuli von der Leyen.

W polityce zagranicznej koalicjanci deklarują wolę rozwijania stosunków z Polską, wymieniając ją zaraz po głównym partnerze, Francji.

Angela Merkel rządzi Niemcami nieprzerwanie od 2005 roku. W wyborach z 22 września CDU i CSU odniosły zdecydowane zwycięstwo, zdobywając 41,5 proc. głosów. Ze względu na brak absolutnej większości w Bundestagu i porażkę dotychczasowego partnera, liberalnej FDP, która nie przekroczyła progu wyborczego, Merkel zmuszona była do podjęcia rozmów koalicyjnych ze swoim głównym rywalem - SPD (25,7 proc. głosów w wyborach).

Dwa największe niemieckie bloki polityczne, nazywane z tego powodu _ wielką koalicją _, utworzyły po raz trzeci w historii RFN wspólny rząd. Poprzednio chadecy i socjaldemokraci rządzili razem w latach 1966-1969 i 2005-2009. Szczególnie ten drugi rząd, kierowany także przez Merkel, był bardzo dobrze oceniany przez media i ekspertów za skuteczną walkę ze skutkami światowego kryzysu finansowego oraz wdrożenie reform, w tym podwyższenie wieku emerytalnego z 65 do 67 lat.

bEqZrUDi

Do negatywnych następstw dominacji największych partii w parlamencie należy wzrost znaczenia prawicowej i lewicowej opozycji pozaparlamentarnej, co było szczególnie widoczne za rządów pierwszej _ wielkiej koalicji _ w latach 60. W tym czasie doszło do znacznego wzmocnienia zarówno neonazistów, jak i organizacji lewackich.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel poirytowana. Poszło o Soczi Zapowiedź Gaucka została powszechnie uznana za bojkot igrzysk ze względu na naruszenia praw człowieka i prześladowanie opozycji w Rosji.
Niemcy podpisują umowę koalicyjną Szefowie trzech niemieckich partii tworzących nowy rząd, Angela Merkel (CDU), Sigmar Gabriel (SPD) i Horst Seehofer (CSU), podpisali dzisiaj w Berlinie umowę koalicyjną.
Asmussen przechodzi z EBC do rządu Merkel 47-letni Asmussen był też w latach 2008-2011 sekretarzem stanu w ministerstwie finansów.
bEqZrUDC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)