Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Merkel przeciw wystąpieniu Grecji ze strefy euro

0
Podziel się

Według niemieckiej kanclerz Grecja ma dużo większe szanse na przezwyciężenie kryzysu, niż się powszechnie uważa.

Merkel przeciw wystąpieniu Grecji ze strefy euro
(ec.europa.eu)
bEgosbSd

Niemiecka kanclerz Angela Merkel (na zdjęciu) oświadczyła, że ewentualne wystąpienie zagrożonej bankructwem Grecji ze strefy euro miałoby trudne do przewidzenia konsekwencje._ _

_ - Chcę, aby Grecja utrzymała euro. Nie będę brać udziału w próbach wypchnięcia Grecji ze strefy euro. To miałoby trudne do przewidzenia konsekwencje _ - oświadczyła Merkel podczas spotkania ze studentami w Fundacji BELA.

Zdaniem niemieckiej kanclerz Grecja ma dużo większe szanse na przezwyciężenie kryzysu, niż się powszechnie uważa, a działania służące konsolidacji budżetu nie są w opozycji do wzrostu gospodarczego.

bEgosbSf

Stworzenia prawnych możliwości wystąpienia Grecji ze strefy euro coraz częściej żądają niektórzy politycy współrządzącej Niemcami bawarskiej chadecji CSU. Także komisarz UE Neelie Kroes oceniła w wywiadzie dla holenderskiego dziennika _ Volkskrant _, że nieprawdą jest, jakoby wyjście ze strefy euro któregoś z członków musiało doprowadzić do upadku całej struktury.

_ - Nie jestem zwolenniczką wyjścia Grecji, ale strefa euro nie ucierpiałaby z tego powodu tak bardzo _ - powiedziała Kroes. Od jej słów zdystansował się szef KE Jose Barroso.

Merkel ostrzegła też dzisiaj przed odwoływaniem się w czasie kryzysu do narodowych uprzedzeń. - _ Dokładnie to już nieraz doprowadziło Europę do ruiny _ - ostrzegła.

Dodała również, że nie jest prawdą, iż Niemcy już odrobiły swoje _ zadania domowe _ w przeciwieństwie do pozostałych krajów UE. Zdaniem Merkel, gdy chodzi o politykę rodzinną, możliwości pogodzenia rozwoju zawodowego i życia rodzinnego czy programy socjalne, inne kraje europejskie są dalej niż Niemcy.

bEgosbSl

_ - I gdy porównamy, jak dużo czasu potrzeba, aby zbudować kawałek drogi czy dworzec, to Niemcy na pewno nie są na czele Europy _ - oceniła cytowana przez agencję dpa niemiecka kanclerz, nawiązując do konfliktów i protestów społecznych przeciwko budowie nowego dworca kolejowego w Stuttgarcie oraz rozbudowie autostrady pod Berlinem.

Czytaj więcej o sytuacji w strefie euro
"Bankructwo Grecji nie uratuje strefy euro" Jutro do Aten wrócą inspektorzy MFW i UE, by wydać opinię na temat wdrażania przez kraj programu naprawczego.
Grecja radzi sobie lepiej. Co z Niemcami? - _ Władze w Atenach dokonały wiele aby przezwyciężyć kryzys zadłużeniowy, ale to jeszcze za mało _ - uważa szef Rady Europejskiej.
Nowy podatek coraz bliżej. Uratuje Euroland? Głównym tematem obrad będą sprawy dotyczące sposoby zwalczania kryzysu gospodarczego, wychodzenia z recesji oraz ratowania wspólnej waluty euro.
bEgosbSG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)