Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Merkel ujawnia, kiedy przyjmą unijny budżet

0
Podziel się:

Podkreśliła, że strefa euro nie może być zamkniętym klubem, tylko musi być otwarta na współpracę z państwami, które wspólnej waluty jeszcze nie przyjęły.

Merkel ujawnia, kiedy przyjmą unijny budżet
(PAP/Rafał Guz)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ma nadzieję, że budżet Unii Europejskiej na lata 2014-2020 zostanie przyjęty jeszcze w tym półroczu. Mówiła o tym w Warszawie po spotkaniu z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej i prezydentem Francji.

W sprawie uzgodnionego na szczycie w Brukseli kompromisu musi się teraz wypowiedzieć Parlament Europejski. Kanclerz Niemiec ma nadzieję, że wieloletnia perspektywa finansowa zostanie przez parlament zaakceptowana jeszcze w czasie irlandzkiej prezydencji.

_ - Potwierdziliśmy, że jesteśmy zdania, iż ramy finansowe, które przedstawiliśmy jako Rada Europejska, stanowią podstawę do tego, aby pozytywna dyskusja miała miejsce także w Parlamencie Europejskim. Dyskusja pod przewodnictwem Irlandii, która ją prowadzi w naszym imieniu - _powiedziała kanclerz.

Angela Merkel poinformowała, że politycy w trakcie spotkania w Warszawie zastanawiali się, co trzeba zrobić w zakresie koordynacji w Unii Europejskiej, aby posunąć do przodu strefę euro. Podkreśliła, że strefa euro nie może być zamkniętym klubem, tylko musi być otwarta na współpracę z państwami, które wspólnej waluty jeszcze nie przyjęły.

Wspólnie chcemy przejąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo Europy - zadeklarowała też kanclerz Niemiec Angela Merkel. Przekonywała na konferencji prasowej, że ostatnia interwencja wojskowa w Mali pokazała potrzebę większej współpracy w Unii w dziedzinie obronności.

Ministrowie obrony Polski, Węgier, Słowacji i Czech podpisali list intencyjny o powstaniu Wyszehradzkiej Grupy Bojowej, która obejmie dyżur w 2016 roku. Angela Merkel mówiła, że w pojedynkę żadne państwo sobie nie poradzi. Zadeklarowała wsparcie Niemiec dla współpracy w dziedzinie obrony. Kanclerz Niemiec dodała, że Wspólnota Europejska powinna zaangażować się także w Afryce, co udowodniła interwencja Francji w Mali.

Premier Węgier Viktor Orban zadeklarował, że jego kraj jest gotów na silną współpracę w dziedzinie obrony w Europie Środkowej. Dodał, że spotkanie przekonało go, iż Grupa Wyszehradzka ma przyszłość.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd już zaczyna dzielić nowe pieniądze z UE Resort Elżbiety Bieńkowskiej wylicza, kto może skorzystać z 72,9 mld euro na politykę spójności.
Jacek Rostowski nie boi się głosowania w europarlamencie. Już trumfuje Jeśli Parlament Europejski coś zmieni, to z korzyścią dla Polski - uważa minister finansów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)