Notowania

pomoc dla grecji
07.01.2012 20:58

MFW nie wierzy, ze Grecja wyjdzie z długów. Krytykuje jej postępy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ma dla zadłużonego kraju trzy pomysły na poprawę sytuacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Jak poinformował w sobotę niemiecki tygodnik _ Der Spiegel _, Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie wierzy, by Grecja była w stanie trwale uporać się ze swym zadłużeniem w ramach dotychczasowych planów sanacji finansów publicznych.

Na zdjęciu szefowa MFW Christine Lagarde

MFW tworzy wraz z Europejskim Bankiem Centralnym i Unią Europejską tak zwaną trojkę, nadzorującą i wspierającą greckie przedsięwzięcia na rzecz odzyskania wiarygodności kredytowej.

Jak napisał _ Spiegel _, w trakcie jej rozpoczynającej się w połowie stycznia następnej misji w Atenach trojka zamierza dopasować podstawowe parametry pakietu ratunkowego do pogorszonej sytuacji gospodarczej. Według wewnętrznej analizy MFW, albo Grecja powinna zapewnić wyższy wkład konsolidacyjny, albo prywatni wierzyciele powinni zrezygnować z jeszcze większej części swych roszczeń, albo też państwa strefy euro powinny zwiększyć swe świadczenia. Ponadto MFW skrytykował to, że postępy Grecji w usprawnianiu ściągania podatków i jej dotychczasowe wpływy z prywatyzacji okazały się niższe od oczekiwań.

Według greckiego ministerstwa finansów, przedstawiciele trojki przybędą 16 stycznia do Aten w celu ponownego skontrolowania dokumentów finansowych oraz przedsięwzięć oszczędnościowych. Tym razem nie chodzi o następną transzę pierwszego pakietu pomocowego dla Grecji. Rozmowy skupią się na nowym pakiecie w wysokości 130 mld euro, finansowanym przez UE i MFW.

O kryzysie w Grecji czytaj w Money.pl
Grecja doszła do ściany. Czas przełamać tabu Jeśli nie będzie przyspieszenia reformy sektora publicznego, deficyt budżetowy Grecji nie spadnie poniżej 10 procent PKB - ostrzega MFW.
To "ostatnia szansa' dla Grecji. Nowy raport Aby gospodarka Grecji nie cofnęła się ona o kilka dekad, potrzebny jest heroiczny wysiłek - ocenił grecki bank centralny.
Grecy nie płacą podatków. Kraj traci miliardy Grecki fiskus traci około 60 miliardów euro z powodu niezebranych podatków.
Tagi: pomoc dla grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz