Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Monti: Decydująca rozgrywka po przyjęciu paktu fiskalnego

0
Podziel się:

Premier Włoch Mario Monti spodziewa się, że na poniedziałkowym szczycie UE zapadną wiążące decyzje ws. systemu dyscypliny finansów publicznych.

Monti: Decydująca rozgrywka po przyjęciu paktu fiskalnego
(FriendsofEurope/CC/Flickr)

Premier Włoch Mario Monti spodziewa się, że na poniedziałkowym szczycie Unii Europejskiej zapadną wiążące decyzje w sprawie _ systemu dyscypliny finansów publicznych _ oraz rozwoju. Szef włoskiego rządu mówił o tym w publicznej telewizji RAI, podkreślając, że w Brukseli kontynuowany będzie dialog z Wielką Brytanią i Polską

Dialog ten podjął sam Mario Monti, jadąc 18 stycznia do Londynu, a następnego dnia przyjmując w Rzymie polskiego premiera. Zapewnił on Donalda Tuska o poparciu dla polskich starań o udział w spotkaniach _ eurogrupy _, państw należących do strefy euro. Premier Włoch ponowił je w parlamencie 25. stycznia, wspominając wizytę polskiego premiera.

W piątkowym wywiadzie telewizyjnym szef włoskiego rządu powrócił do tego wątku, mówiąc, że niezbędny jest dialog z Francją i Niemcami, ale również z krajami, których nie powinniśmy wykluczać z tej gry, jak Wielka Brytania czy Polska.

Po szczycie w Brukseli Monti oczekuje konkretnych decyzji w sprawie dyscypliny w finansach publicznych i rozwoju. Uważa jednak, że decydująca rozgrywka rozpocznie się po przyjęciu paktu fiskalnego, gdy trzeba będzie przekonać Berlin, aby zgodził się na obniżenie stopy podatkowej przez fundusz ratowania strefy euro i bank europejski.

Więcej o stosunkach polsko-włoskich - czytaj w Money.pl
Polska pierwszej prędkości, strefa euro z tyłu Desygnowany na premiera Włoch Mario Monti mówiąc niedawno o grożących UE podziałach sugerował, że pewne kraje poza strefą euro, jak Polska, mogą być tą Europą, która popędzi z większą prędkością dzięki międzynarodowej konkurencyjności ich gospodarek.
Tusk znalazł nowych sojuszników. To Włosi! Donald Tusk odwiedził dziś Włochy. Spotkał się z premierem Mario Montim. Mnóstwo uprzejmości, pochlebstw i deklaracja współpracy w Unii.
Monti chwali Polskę. Stawia nas obok Angli Premier Włoch Mario Monti zapowiedział rozmowy z szefem polskiego rządu Donaldem Tuskiem. Nie podał, gdzie i kiedy dokładnie dojdzie do tych rozmów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)