Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Musimy nadać tempo negocjacjom UE"

Polska powinna wykorzystać swoje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej do nadania tempa negocjacjom wieloletniego budżetu UE - uważa minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Polska powinna wykorzystać swoje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej do nadania tempa negocjacjom wieloletniego budżetu UE - uważa minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Jej zdaniem, te negocjacje potrwają półtora roku.

Nowy siedmioletni budżet UE na lata 2014-2020 według propozycji Komisji Europejskiej ma wynieść 972,2 mld euro. Komisja proponuje utrzymać na porównywalnym do obecnego poziomie fundusze na politykę rolną i spójności, ale zmienić je tak, by odblokować środki na inne polityki UE. W obecnej siedmioletniej perspektywie na lata 2007-13 budżet UE wynosi 925 mld euro. Środki przeznaczone w przyszłym budżecie na politykę spójności mają wynieść według propozycji KE 376 mld euro, z czego Polska miałaby otrzymać około 80 mld euro.

_ - Radziłabym nie dzielić jeszcze skóry na niedźwiedziu _ - powiedziała we wtorek dziennikarzom Bieńkowska odnosząc się do propozycji dotyczących pieniędzy dla Polski. _ - To jest cały czas projekt. Przed nami naprawdę długa droga, trwająca trzy prezydencje, do końca 2012 r. Wtedy dopiero zobaczymy ten budżet w takiej wersji, jaką później dostaniemy _ - zaznaczyła.

Jak dodała, na razie mamy do czynienia z ogólnymi liczbami, ponieważ nie wiadomo jeszcze, jakie one ostatecznie będą. - _ Jedno, co można chyba powiedzieć, to że te liczby nie powinny być mniejsze od tych, które mamy w obecnym budżecie _ - powiedziała minister. W budżecie na lata 2007-13 Bruksela przyznała Polsce 67 mld euro. Te pieniądze możemy wydawać do 2015 r.

_ - Bardzo ważne, by Polska przez te najbliższe pół roku nadała takie tempo tym negocjacjom, żeby rzeczywiście pod koniec 2012 r. wszystkie 27 krajów Unii uznało ten budżet za swój _ - powiedziała Bieńkowska. - _ To nasze zadanie - tak to tempo rozkręcić, by przez następne dwie prezydencje było ono podtrzymane _ - dodała.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t96560.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ponad;970;mld;euro;w;unijnym;budzecie;na;lata;2014-20,113,0,863089.html) Ponad 970 mld euro w unijnym budżecie na lata 2014-20 Komisja Europejska proponuje utrzymać na porównywalnym do obecnego poziomie fundusze na politykę rolną i spójności, ale zmienić je tak, by odblokować środki na inne polityki UE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/247/t140023.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/buzek;chwali;propozycje;budzetu;ue,107,0,863083.html) Buzek chwali propozycję budżetu UE Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek uznał przedstawioną przez KE propozycję nowego budżetu UE na lata 2014-2020 za inteligentny punkt startu do negocjacji i opowiedział się za odejściem od rabatów w składce do unijnego budżetu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t113525.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/cameron;krytykuje;kosztowna;siedzibe;unii,180,0,860340.html) Cameron krytykuje kosztowną siedzibę Unii Premier Wielkiej Brytanii zaatakował przywódców Unii Europejskiej za chwalenie się budową nowej siedziby UE za 240 mln euro w Brukseli.
Tagi: budżet unii europejskiej, elżbieta bieńkowska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz