Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Muzułmanie we Francji. Jak się integrować?

0
Podziel się:

Francja powinna odejść od zasady sekularyzmu, by zapewnić lepszą integrację imigrantów ze społeczeństwem - zalecają autorzy zamówionego przez rząd raportu.

Muzułmanie we Francji. Jak się integrować?
(ell brown/CC/Flickr)
bFeSQavF

Dokument, rekomendujący m.in. zniesienie zakazu noszenia chust islamskich, budzi w kraju duże kontrowersje.

Francja, która ma największą społeczność muzułmańską spośród krajów europejskich, powinna przyjąć do wiadomości _ arabsko-orientalny aspekt _ swojej tożsamości - piszą autorzy raportu, grupa ekspertów pod kierunkiem wysokiego rangą pracownika służby cywilnej Thierry'ego Tuot.

Dokument powstał w ramach rządowego przeglądu polityki integracyjnej i ma być wzięty pod uwagę podczas ministerialnego spotkania w styczniu poświęconego tej sprawie.

bFeSQavH

Jako przykłady pożądanych działań raport sugeruje m.in. zmianę nazw niektórych ulic czy placów na bliskie muzułmanom, wprowadzenie poprawek do programu nauczania historii w szkołach oraz ustanowienie specjalnego dnia upamiętniającego wkład innych kultur w kulturę francuską.

W raporcie sugerowano także, by media i władze objąć zakazem odnoszenia się do narodowości, religii lub grupy etnicznej różnych osób oraz by do francuskiego prawa włączyć przestępstwo _ prześladowania na tle rasowym _. Zaleca się również nauczanie języka arabskiego i języków afrykańskich w szkołach.

Prowadzenie badań statystycznych związanych z narodowością oficjalnie jest we Francji zakazane, jednak według szacunków w kraju tym mieszka około 5 mln wyznawców islamu, pochodzących przede wszystkim z dawnych francuskich kolonii, takich jak Algieria czy Maroko - przypomina agencja Reuters.

Premier Jean-Marc Ayrault powiedział wczoraj dziennikarzom, że rząd nie wycofa się z zakazu noszenia muzułmańskich chust, i zdystansował się od wniosków raportu.

bFeSQavN

_ - Samo powstanie raportu nie oznacza, że będzie on włączony do polityki rządu _ - podkreślił. Jak dodał, rewizja polityki integracyjnej ma na celu walkę z dyskryminacją i społecznymi nierównościami oraz _ naprawienie republikańskiego modelu integracji, który się załamał _.

Lider centroprawicowej partii UMP Jean-Francois Cope oskarżył rząd o próbę przypodobania się imigracyjnemu elektoratowi i potępił _ próbę uczynienia z multikulturalizmu nowego modelu we Francji _.

_ To już nie imigranci mieliby przyjmować francuską kulturę, ale Francja musiałaby porzucić własną kulturę, język, historię i tożsamość, aby przyjąć kulturę innych ludzi _ - ocenił w oświadczeniu.

Zdaniem przywódczyni skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen _ wdrożenie w życie wniosków raportu równałoby się wypowiedzeniu wojny narodowi francuskiemu _.

bFeSQavO

Z kolei rzecznik socjalistycznych deputowanych Thierry Mandon zaznaczył, że trzeba rozróżniać między rozsądnym podejściem ogólnym a _ skrajnymi pomysłami _. Nigdy nie było mowy o zniesieniu obowiązującego od 2006 r. zakazu noszenia islamskich chust i eksponowania innych symboli religijnych w szkołach - podkreślił.

W 2005 roku przez Francję przetoczyła się fala zamieszek na biednych, zamieszkanych przez imigrantów przedmieściach. W ich wyniku pojawiły się apele do rządu o lepszą integrację młodych ludzi z rodzin imigranckich.

W październiku gorącą debatę w kraju wywołała książka filozofa Alaina Finkielkrauta _ L'identite malheureuse _ (nieszczęśliwa tożsamość), w której autor twierdzi, że islamizm podkopuje francuską tożsamość narodową.

Czytaj więcej w Money.pl

bFeSQavP
bFeSQawi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)