Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Na Słowację dociera znacznie mniej gazu z Rosji

0
Podziel się

Słowacka spółka gazowa SPP, główny dystrybutor gazu na Słowacji,
poinformowała w czwartek, iż zarejestrowała 30-proc. spadek dostaw gazu z Rosji. Jednocześnie
uspokaja swoich klientów, że jest w stanie zabezpieczyć ciągłość dostaw.

Na Słowację dociera znacznie mniej gazu z Rosji
(Christian Lagereek. Fahraeus/Dreamstime.com)
bEiUgPVh

Słowacka spółka gazowa SPP, główny dystrybutor gazu na Słowacji, poinformowała, że zarejestrowała 30-proc. spadek dostaw gazu z Rosji. Jednocześnie uspokaja swoich klientów, że jest w stanie zabezpieczyć ciągłość dostaw.

_ Spółka jest w stanie zabezpieczyć swym odbiorcom, gospodarstwom domowym, małym przedsiębiorcom i wielkim klientom przemysłowym dostawy gazu ziemnego bez limitów. Ograniczenie dostaw w chwili obecnej nie przedstawia zagrożenia dla bezpieczeństwa odbioru gazu przez klientów SPP _ - powiedział w Bratysławie rzecznik firmy Peter Bendar.

SPP dodała, że ze względu na panujące na Słowacji niskie temperatury, dzienne zużycie gazu jest wyższe od średniej o około 5 mln m sześc. Mimo to nie ma obaw co do ciągłości dostaw, gdyż na terenie Słowacji spółka dysponuje podziemnymi magazynami błękitnego paliwa.

bEiUgPVj

Sytuację monitoruje słowackie ministerstwo gospodarki. Jak zapewniło, sytuacja energetyczna kraju jest o wiele lepsza, niż w czasach kryzysu gazowego z 2009 roku.

_ W razie konieczności możemy czerpać nie tylko z podziemnych zbiorników, ale także zapewnić dostawy gazu za pomocą rewersu z austriackiego Baumgarten czy Republiki Czeskiej _ - podał resort w swym komunikacie.

Dostawcą gazu z Rosji jest rosyjski monopolista gazowy Gazprom.

O dostawach gazu z Rosji czytaj w Money.pl
Szef Gazpromu grozi Unii Europejskiej - UE musi uważać, aby przez propozycje liberalizacji rynku energii nie pozostała nie tylko bez gazu, ale i bez infrastruktury przesyłowej - ostrzega prezes Gazpromu Aleksiej Miller.
Gazprom obniża ceny gazu. Ale nie dla Polski Rosyjski koncern ogłosił nowe stawki dla niektórych firm w Europie. Nie ma wśród nich PGNiG.
Rosja zmniejsza dostawy gazu przez Polskę? Rosyjski potentat zwiększa dostawy gazu do Niemiec za pośrednictwem uruchomionego niedawno Gazociągu Północnego, zmniejszając jednocześnie tłoczenie surowca do magistrali Jamał-Europa.
bEiUgPVK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)