Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
eurogrupa
11.07.2011 19:44

Nie ma decyzji strefy euro w sprawie Polski

Ministrowie finansów strefy euro nie zdecydują dziś o udziale Polski w spotkaniach eurogrupy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Ministrowie finansów strefy euro nie zdecydują dziś o udziale Polski w spotkaniach eurogrupy. Szef eurogrupy Jean-Claude Juncker (na zdjęciu) może o tym rozmawiać _ dwustronnie _ z ministrami finansów, ale nie będzie decyzji - poinformował jego rzecznik.

_ - Nie sądzę, żeby było to tematem posiedzenia eurogrupy, ale może być tematem rozmów dwustronnych premiera Junckera z ministrami finansów strefy euro _ - powiedział rzecznik szefa eurogrupy Guy Schuller. - _ Nie będzie dziś podjęta żadna decyzja _ - dodał.

_ - To pytanie nie figuruje w programie spotkania _ - przyznał również rzecznik przedstawicielstwa Francji przy UE Gael Veyssiere. - _ Nie znaczy to, że ten temat nie może być poruszony, jeśli minister Juncker lub inny z ministrów wyrazi taką chęć _ - dodał. Przyznał jednak, że kwestia udziału prezydencji w spotkaniach ministrów finansów państw strefy euro _ nigdy nie była formalnie dyskutowana wśród członków eurogrupy _ a jedynie _ poruszana w rozmowach pomiędzy 27 krajami UE _.

O tym, że taka decyzja miała zapaść w poniedziałek na forumn eurogrupy, informowała w piątek agencja AFP. W ubiegłym tygodniu Juncker zaprosił na poniedziałkowe posiedzenie eurogrupy ministra finansów Jacka Rostowskiego jako przedstawiciela polskiej prezydencji. Ostatecznie Rostowski nie wziął jednak udziału w spotkaniu, ponieważ - jak napisał we wczorajszym komunikacie - _ niestety w ostatnich dniach dotarły do nas informacje, że niektóre kraje strefy euro są niechętne uczestnictwu _. Dziś poinformował, że nie będzie korzystał z zaproszeń na spotkania eurogrupy _ do czasu, kiedy będzie pełna jednomyślność w eurogrupie co do obecności prezydencji ECOFIN-u _ (przewodnictwa w radzie ministrów finansów całej UE).

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t117141.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;chce;brac;udzial;w;rozmowach;eurogrupy,155,0,864411.html) Tusk chce brać udział w rozmowach eurogrupy - Pomysł premiera Junckera miał zapewniać lepszą współpracę, większą jedność w Unii Europejskiej. Nie ma sensu uczestniczyć, jeśli taki udział miałby powodować jakieś nowe podziały. Moja decyzja wpisuje się w to, co jako polska prezydencja chcemy osiągnąć _ - dodał minister. Zdaniem pragnącego zachować anonimowość francuskiego dyplomaty, decyzja Rostowskiego _ wydaje się rozsądna _.

Nieformalnie udziałowi Polski sprzeciwiła się m.in. Francja, obawiając się udziału w kolejnych spotkaniach eurogrupy Danii i Wielkiej Brytanii - krajów, które w odróżnieniu do Polski nie mają ani obowiązku, ani aspiracji do wejścia do strefy euro. Dania przejmie od Polski w styczniu 2012 rotacyjną prezydencję UE. Kierowany przez konserwatystę Davida Camerona brytyjski rząd uchodzi z kolei za jeden z najbardziej eurosceptycznych w Europie. Francja krytykowała również fakt, że Polska nie będąc w strefie, nie bierze udziału w pomocy dotkniętej kryzysem Grecji.

Rząd Polski ubiegał się o udział w spotkaniach z tytułu przewodnictwa radzie ministrów finansów całej UE. Jako kraj spoza strefy euro Polsks teoretycznie nie może jednak brać udziału w spotkaniach eurogrupy, które zazwyczaj poprzedzają posiedzenia ministrów finansów UE i - jak to wielokrotnie podkreślał minister Rostowski - mają bezpośredni wpływ na pozostałe kraje członkowskie.

Dzisiejsze spotkanie eurogrupy jest poświęcone drugiemu pakietowi pomocy dla Grecji. Ministrowie omawiają m.in. warunki udziału banków komercyjnych i innych prywatnych inwestorów w pakiecie nieoficjalnie szacowanym na 110 mld euro. Ponadto może być dyskutowane zagrożenie kryzysem innych krajów, m.in. Włoch po _ czarnym piątku _ na rynku włoskich obligacji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t83925.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sukces;prezydencji;rostowski;w;eurogrupie,5,0,864517.html) Sukces prezydencji. Rostowski w eurogrupie Szef eurogrupy Jean-Claude Juncker zaprosił polskiego ministra finansów Jacka Rostowskiego do uczestniczenia w pracach tego gremium .
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t74588.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rostowski;jednak;nie;jedzie;na;posiedzenie;eurogrupy,136,0,870280.html) Rostowski jednak nie jedzie na posiedzenie eurogrupy Chociaż dostał zaproszenie na jutrzejsze spotkanie, to część dyplomatów sprzeciwia się, by brał on udział w zebraniach ministrów krajów strefy euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/160/t149152.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/media/artykul/economist;polska;nie;moze;byc;kaznodzieja,213,0,868053.html) Economist: Polska nie może być kaznodzieją Popularny tygodnik zwraca uwagę na styl rozpoczęcia polskiej prezydencji w UE.
Tagi: eurogrupa, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz