Notowania

Na Białorusi rośnia liczba nielegalnych imigrantów. UE przekaże 7 mln euro

UE przekaże Białorusi 7 mln euro na rozwiązanie problemów wynikających z rosnącej liczby nielegalnych migrantów - ogłosiło we wtorek MSW w Mińsku. W oświadczeniu zastrzegło, że chodzi wyłącznie o migrantów zatrzymanych na terytorium Białorusi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(REPORTER)

UE przekaże Białorusi 7 mln euro na rozwiązanie problemów wynikających z rosnącej liczby nielegalnych migrantów - ogłosiło we wtorek MSW w Mińsku. Ale chodzi wyłącznie o migrantów zatrzymanych na terytorium Białorusi, którzy nie są uchodźcami m.in. z Syrii.

- Chodzi wyłącznie o obcokrajowców - nielegalnych migrantów zatrzymanych w naszej republice. Uchodźcy syryjscy lub inni uchodźcy z UE nie będą w nich (w ośrodkach dla imigrantów - przyp. red.) umieszczani - podkreślił resort w komunikacie. Tym samym zdementował doniesienia części mediów w Rosji i UE, sugerujące, że w zamian za dofinansowanie Unia mogłaby umieszczać swoich nielegalnych migrantów w "obozach dla uchodźców" na Białorusi.

- To, mówiąc delikatnie, nadinterpretacja - powiedzieli PAP nieoficjalnie przedstawiciele białoruskiego MSZ i MSW.

Unijne finansowanie, które zostanie przekazane w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa, będzie przeznaczone na utworzenie ośrodków tymczasowego pobytu dla nielegalnych migrantów. Chodzi o infrastrukturę, która umożliwi "przeprowadzenie niezbędnych procedur związanych z ustaleniem tożsamości i/lub deportacją" tych osób.

"Obecnie MSW i Państwowy Komitet Graniczny nie posiadają specjalnych pomieszczeń, w których takie osoby mogłyby przebywać" - głosi oświadczenie. W związku z tym nielegalni migranci trafiają do aresztów milicji i służb granicznych.

Pomoc finansowa zostanie przekazana Białorusi na mocy porozumienia, które ma zostać podpisane przez białoruskie MSW, Komisję Europejską i przedstawicielstwo Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM). Jak wynika z komunikatu, część środków zostanie przeznaczona na umożliwienie migrantom dobrowolnego powrotu do krajów pochodzenia.

Uregulowanie kwestii nielegalnej migracji jest jednym z warunków uproszczenia reżimu wizowego między UE i Białorusią. Obie strony mówią o tym, że główną przeszkodą w osiągnięciu porozumienia jest umowa dotycząca readmisji, czyli odsyłania nielegalnych migrantów do kraju, z którego przybyli (w tym przypadku z UE na Białoruś).

Oficjalnie Mińsk mówi o "przeszkodach technicznych" i braku odpowiedniej infrastruktury. Eksperci zwracają jednak uwagę, że poważnym problemem jest możliwy napływ przez otwartą granicę z Rosją migrantów z tego kraju, obywateli Ukrainy czy republik Azji Środkowej, którzy chcieliby przez Białoruś nielegalnie dostać się do UE. Przykładem takiej sytuacji jest głośna w ostatnich miesiącach sprawa uciekających z Rosji Czeczenów, którzy przez granicę w Brześciu próbują przedostać się do Polski.

- W przypadku podpisania porozumienia, Białoruś będzie musiała ponosić koszty utrzymania osób odesłanych z UE - wyjaśnił w rozmowie z PAP politolog Waler Karbalewicz.

Umowa o readmisji jest standardową procedurą i warunkiem liberalizacji przepisów wizowych dla państw spoza UE. Wspólnota ma podpisanych kilkanaście takich porozumień, m.in. z Ukrainą czy Turcją.

Z Mińska Justyna Prus, PAP

Tagi: świat, białoruś, policja, uchodźcy, dyplomacja, organizacje, imigracja, pap, ue, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-01-2017

KOKOja tego nie rozumiem, Ro juz cyrk!! Po co sie tworzy osrerodki i obozy dla nielegalnych imigrantow? Dlaczego ma sie ich utrzymywac i jeszcze dawac … Czytaj całość

17-01-2017

xA co robi Białoruś. Nie pilnuje granic? Na zachodzie mówią, że to dyktatura, a granica widzę jak ser szwajcarski dziurawa. Czy ci uchodźcy tacy … Czytaj całość

17-01-2017

fasdfsaZrobic tak jak Trump mowi o Meksyku. Wybudowac mur a koszt przezucic na bialorus np w postaci wiekszego cła i po kłopocie. nie bedzie problemu z … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (30)