Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niemcy
29.06.2018 12:36

Zła passa Niemców trwa. Porażka za porażką

Kompromitacja Niemiec na rosyjskim Mundialu taka jak polskiej reprezentacji to nie wszystko. Coraz gorzej jest w gospodarce, problemy ma największy bank, a i politycznie jest nieciekawie. Na zachód od naszych granic źle się dzieje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/EAST NEWS)
Angela Merkel takiej serii porażek jeszcze na swoim stanowisku nie widziała

Kompromitacja Niemiec na rosyjskim Mundialu to nie wszystko. Coraz gorzej jest w gospodarce, problemy ma największy bank, a i politycznie jest nieciekawie. U naszego zachodniego sąsiada źle się dzieje.

Niemcy na ostatnim miejscu w grupie mistrzostw świata w piłce nożnej. Wydawałoby się, że gorzej być nie może. A jednak. Berlin ma znacznie więcej powodów do niepokoju.

To na pewno jeszcze nie wpływ słabej gry piłkarzy, ale sprzedaż detaliczna spadła w maju o aż 1,6 proc. - podano w piątek. Jest do drugi najgorszy wynik w największej gospodarce Europy od pięciu lat. Można by próbować snuć teorie o mniejszej liczbie dni roboczych, ale ekonomiści prognozowali przecież, że zakupy Niemców wzrosną o 1,8 proc., a nie spadną. Do tego w dół skorygowano dane z kwietnia.

Sprzedaż detaliczna w Niemczech - zmiana rok do roku

Zobacz też: Donald Tusk postawił się w UE. Marek Jakubiak zareagował śmiechem: bardzo się przyłożył?

Spadają też nastroje biznesowe - wskaźnik Ifo za czerwiec był najniższy od października 2012 r. Koniunktura w przemyśle jest najgorsza od stycznia ub. roku i w bieżącym roku tylko się pogarsza. Zanosi się na to, że gospodarka naszego wielkiego sąsiada może jeszcze się nie skurczy, ale na pewno spowolni.

To jeszcze nie wszystko. Z problemów wcale nie wychodzi największy bank Niemiec - Deutsche Bank, który dysponuje aktywami wartymi 1,8 bln dol. Od trzech lat ma straty, wymienił zarząd, a wciąż musi przyjmować ciosy.

Konkretnie źle się dzieje w amerykańskiej filii DB. Po tym, jak niedawno dostała 205 mln dol. kary za manipulacje na foreksie w latach 2007-2013 - a to nie pierwsza kara za niezgodne z prawem działania - bank nie zdał jeszcze drugiego etapu stress-testów prowadzonych przez amerykański bank centralny. Nie będzie mógł m.in. wysyłać zysków do Niemiec bez zgody Fed.

Na dodatek trwa spór wewnątrz koalicji rządowej. Angela Merkel ma problem z odwiecznym koalicjantem, CSU, który ma dość polityki pani kanclerz odnośnie emigrantów. Szef bawarskiej CSU Horst Seehofer grozi, że jeżeli nie będzie europejskiego rozwiązania, to już od lipca zarządzi odsyłanie z granicy migrantów zarejestrowanych w innych krajach. CSU zrezygnuje z tego posunięcia tylko wtedy, gdy Merkel na rozpoczynającym się w piątek szczycie UE osiągnie europejskie porozumienie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: niemcy, giełda, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-06-2018

Drut5DB jest bankrutem jego upadek rozleje się jak kryzys z roku 1933 i to każdy już wie

29-06-2018

dddchcielibysmy miec takie "problemy".

29-06-2018

JulekKolejny milion uchodźców załatwi sprawę. Przyjdą chętni do pracy inżynierowie, lekarze, technicy i gospodarka niemiecka ruszy z kopyta.

Rozwiń komentarze (25)