Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy eksportują coraz więcej broni

0
Podziel się:

Największymi importerami niemieckiej broni są Holandia (863 mln euro) i USA (632 mln euro) - wynika ze sprawozdania przyjętego dzisiaj przez rząd w Berlinie.

Niemcy eksportują coraz więcej broni
(v3 media/CC/Flickr)
bEEHBbHF

Niemiecki rząd wydał w roku 2011 pozwolenia na eksport broni na kwotę 5,4 mld euro, co oznacza wzrost o blisko 14 proc. w porównaniu z rokiem 2010. Odbiorcami są oprócz krajów NATO także kraje autorytarne, jak Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Algieria.

Największymi importerami niemieckiej broni są Holandia (863 mln euro) i USA (632 mln euro) - wynika ze sprawozdania przyjętego dzisiaj przez rząd w Berlinie.

Jak pisze agencja dpa, na wysokim trzecim miejscu na liście odbiorców znalazły się Zjednoczone Emiraty Arabskie, które mają otrzymać broń o wartości 357 mln euro, w tym torpedy, materiały wybuchowe oraz części do okrętów patrolowych i trałowców.

bEEHBbHH

Partie opozycyjne krytykują rząd kanclerz Angeli Merkel za - ich zdaniem - zbyt hojne szafowanie pozwoleniami, co może prowadzić do destabilizacji i tak już niespokojnych regionów świata. Rzecznik rządu Steffen Seibert powiedział, że dostawy broni służą stabilizacji w tych częściach świata, gdzie Zachód nie jest obecny wojskowo. Chodzi o to, by wzmacniać godnych zaufania partnerów - podkreślił po posiedzeniu rządu rzecznik.

Z rządowego raportu wynika, że wartość sprzedanego w ubiegłym roku sprzętu wojskowego wyniosła prawie 1,3 mld euro, mniej niż w 2010 roku, kiedy to Niemcy wyeksportowały broń za 2,1 mld euro. Jednak rosnąca liczba pozwoleń wskazuje na to, że w najbliższych latach dojdzie do kolejnego zwiększenia eksportu. Od wydania zamówienia do realizacji dostawy upływa zwykle kilka lat.

W pierwszej dziesiątce importerów niemieckiego wyposażenia wojskowego znalazły się też Irak (244 mln euro) i Algieria (217 mln euro), która otrzyma pojazdy opancerzone - pisze agencja dpa. Arabia Saudyjska zamówiła z kolei rakiety.

Indonezja liczy na dostawę jeszcze przed końcem tego roku pierwszej partii z zamówionych 100 czołgów typu Leopard oraz 50 wozów opancerzonych Marder (kuna). Arabia Saudyjska nosi się natomiast z zamiarem kupna co najmniej 200 czołgów Leopard 2 - pisze dpa, powołując się na niemieckie media.

bEEHBbHN
Czytaj więcej w Money.pl
Broń jądrowa trafiła na niemieckie okręty? Izrael uzbraja dostarczone przez Niemcy okręty podwodne w rakiety samosterujące, wyposażone w głowice nuklearne - informuje niemiecki tygodnik _ Der Spiegel _.
Wymienimy policjantów na niemieckich Z programu mogłoby skorzystać ponad 200 funkcjonariuszy z obu krajów. Byłby realizowany przede wszystkim w regionach przygranicznych, ale nie tylko.
Niemiecka prasa zdradza zamiary Steinbach - _ Przewodnicząca niemieckiego Związku Wypędzonych Erika Steinbach zażądała od Polski uznania zasług wypędzonych dla pojednania polsko-niemieckiego _ - napisała dziś regionalna gazeta Rheinische Post.
bEEHBbIi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)