Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Europejski nadzór bankowy. Szef Bundesbanku przeciw stałej kontroli

0
Podziel się:

Jens Weidmann wskazuje, że oddanie banków eurolandu pod kontrolę EBC może prowadzić do konfliktu interesów.

Niemcy: Europejski nadzór bankowy. Szef Bundesbanku przeciw stałej kontroli
(Chatham House/CC BY 2.0/wikimedia commons)
bEEuZZPF

Prezes niemieckiego Bundesbanku Jens Weidmann (na zdjęciu) wypowiedział się przeciwko przejęciu przez Europejski Bank Centralny (EBC) na stałe nadzoru nad bankami w strefie euro, wskazując na niebezpieczeństwo konfliktu interesów.

Oddanie banków eurolandu pod kontrolę EBC może zdaniem Weidmanna stwarzać problemy ze względu na ewentualny konflikt interesów pomiędzy zadaniami Banku wynikającymi z nadzoru a prowadzeniem przez niego polityki monetarnej. Prezes Bundesbanku przyznał jednak, że podjęte zostaną pewne działania, których celem jest zapobieganie takim konfliktom.

_ - Na dłuższą metę należałoby jednak życzyć sobie, by nadzór nad bankami został wyjęty z EBC i podporządkowany samodzielnej instytucji europejskiej _ - powiedział prezes Bundesbanku na konferencji koncernu ubezpieczeniowego Allianz w Berlinie.

bEEuZZPH

Parlament Europejski przegłosował w połowie września ustanowienie wspólnego nadzoru bankowego w strefie euro. Ma on być centralnym elementem unii bankowej, a pełną zdolność do działania powinien osiągnąć w marcu 2014 roku. EBC ma nadzorować 6 tys. banków w eurolandzie. Następnymi etapami budowy unii bankowej ma być stworzenie mechanizmu restrukturyzacji i likwidacji banków, które wpadną w tarapaty oraz systemu gwarancji depozytów.

Weidman ostrzegł też przed następstwami utrzymywania przez dłuższy czas stóp procentowych na niskim poziomie. Jak podkreślił, polityka niskich stóp jest na dłuższą metę _ niewłaściwym bodźcem _ dla firm i banków, a także rządów, które mogą w związku z tym odwlekać działania konsolidujące i reformy, zamiast energicznie wprowadzać je w życie.

Nawiązując do dyskusji o zasadach restrukturyzacji zagrożonych upadkiem banków, niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble ponownie opowiedział się za koniecznością zmiany unijnych traktatów. - _ Likwidacja banków musi opierać się na jasnych i niepodważalnych zasadach _ - powiedział Schaeuble. EBC stoi na stanowisku, że dla stworzenia mechanizmu ratowania banków wystarczy obecne prawo Unii Europejskiej.

bEEuZZQi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)