Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy nie chcą atomu. Na świecie kontrole

0
Podziel się:

Co dziesiąty Niemiec chce natychmiastowego wyłączenia reaktorów. Połowa nie chce czekać dłużej niż pięć lat.

Niemcy nie chcą atomu. Na świecie kontrole
(Stefan Kühn/CC/Wikipedia)

aktualizacja 13

Ponad połowa Niemców (52 proc.) opowiada się za odejściem od energii atomowej w ciągu pięciu lat, a 11 proc. chce natychmiastowego wyłączenia niemieckich reaktorów - wynika z sondażu dla tygodnika _ Stern _.

Sondaż przeprowadzono w poniedziałek, dwa dni po katastrofie w elektrowni jądrowej Fukushima w Japonii. Z badania wynika, że nadal zdecydowana większość respondentów, 71 proc., uważa, iż w chwili obecnej Niemcy nie mogą pozwolić sobie na całkowitą rezygnację z elektrowni atomowych; to jednak o 10 punktów procentowych mniej niż w 2010 r.

Sondaż przeprowadził ośrodek Forsa na reprezentatywnej próbie 1004 obywateli Niemiec.
Zdaniem 20 proc. niemieckie reaktory powinny pracować jeszcze najwyżej 22 lata, a 17 proc. uważa, że energia atomowa będzie potrzebna jeszcze dłużej.

Aż 80 proc. badanych przyznało, że odczuwa strach w związku z wykorzystaniem energii atomowej na świecie. 71 proc. byłoby gotowych płacić do 20 euro więcej za prąd, jeśli nie pochodziłby z elektrowni atomowych.

Hiszpania zapowiada kontrolę elektrowni jądrowych

Madryt planuje przegląd bezpieczeństwa w swych sześciu elektrowniach jądrowych, a także badanie ryzyka sejsmicznego i powodziowego w kraju - poinformował minister przemysłu Miguel Sebastian Gascon._ - Dokonamy przeglądu systemu bezpieczeństwa wszystkich siłowni w kraju, wyciągając wszelkie możliwe nauki z wypadku nuklearnego w Japonii _ - powiedział minister w parlamencie.

_ - Szczególnie zabiegamy o dodatkowe badania sejsmiczne i badanie zagrożenia powodziowego _ - dodał minister podkreślając jednocześnie, że hiszpańskie elektrownie atomowe są bezpieczne.

Kilka organizacji ekologicznych domagało się w ostatnich dniach zamknięcia hiszpańskich elektrowni, w tym tej w Garonie (Santa Maria de Garona) na północy. Elektrownia jest zbudowana według tego samego modelu co siłownia Fukushima w Japonii. Hiszpania ma ogółem sześć elektrowni atomowych i osiem reaktorów.

Szef rządu socjalistów Jose Luis Rodriguez Zapatero przyrzekł podczas kampanii przed wyborami w roku 2008 stopniowe przestawianie kraju z energii jądrowej na odnawialne źródła energii. W roku 2009, pisze AFP, rząd podjął jednak bardzo kontrowersyjną decyzję przedłużenia do roku 2013 działania najstarszej elektrowni w kraju - pracującej od r. 1971 Santa Maria de Garona.

Chińczycy też rewidują program

Władze Chin zarządziły kontrolę stanu bezpieczeństwa elektrowni nuklearnych w całym kraju. Zawieszono też wszelkie projekty budowy nowych siłowni jądrowych w związku z uszkodzeniem wskutek piątkowego trzęsienia ziemi japońskiej elektrowni atomowej Fukushima.

Decyzje zostały podjęte i ogłoszone przez Radę Państwową (rząd) Chin. Wsród Chińczyków wzrasta zaniepokojenie w obliczu pogarszającej się sytuacji w Fukushimie.

Rząd w Pekinie postanowił przeprowadzić natychmiastową i generalną inspekcję stanu bezpieczeństwa infrastruktury nuklearnej w Chinach, wzmocnić kierownictwo odpowiedzialne za bezpieczeństwo i całościowo zbadać elektrownie nuklearne, które są w budowie.

W Chinach pracują cztery elektrownie atomowe, w których łącznie znajduje się 13 reaktorów nuklearnych. Władze zgodziły się też na konstrukcję 34 nowych reaktorów, z których 26 jest już budowanych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t135119.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sasiedzi;japonii;zagrozeni;to;plotki,117,0,794741.html) Sąsiedzi Japonii zagrożeni? "To plotki" Światowa Organizacja Zdrowia WHO zapewnia, że nie ma dowodów by radiacja z uszkodzonej elektrowni Fukushima zagrażała innym krajom.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t135207.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/steinhoff;elektrownia;atomowa;w;2020;roku;malo;realna,115,0,794227.html) Steinhoff: Elektrownia atomowa w 2020 roku mało realna Termin jest trudny do osiągnięcia, ze względów finansowych i technicznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t135309.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/modle;sie;za;ofiary;cesarz;japonii;przemowil,32,0,794656.html) "Modlę się za ofiary". Cesarz Japonii przemówił Cesarz niezwykle rzadko zabiera głos - zwykle w najważniejszych dla kraju kwestiach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)