Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy za przymusową kuracją dla strefy euro

0
Podziel się:

Schaeuble: bankrutujące państwa podobnie jak banki muszą poddać się cięciom.

Niemcy za przymusową kuracją dla strefy euro
(photo-service.europarl.europa.eu)
bEStmABN

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zaproponował, by państwa strefy euro, które nie byłyby w stanie spłacić swoich długów, przechodziły przymusową restrukturyzację.

Jego zdaniem porozumienie w tej sprawie powinna wypracować grupa robocza unijnych ministrów finansów pod przewodnictwem szefa Rady Europejskiej Hermana van Rompuya. Grupa rozpoczyna prace w piątek po południu.

Schaeuble przyznał, że nie jest w stanie wyobrazić sobie, by państwo, które popadnie w kryzys zadłużenia, mogło opuścić przejściowo strefę euro, a potem do niej powrócić.

bEStmABP

_ - W takim przypadku wolałbym przymusową restrukturyzację _ - powiedział Schauble, pytany, co robić z krajem obszaru wspólnej waluty, który ogłosiłby niewypłacalność.

ZOBACZ TAKŻE: Niemcy chcą szybkiej regulacji rynków finansowych
Tłumaczył, że podobne rozwiązanie stosuje się w przypadku upadających banków i firm. Jak dodał, gdy tworzono strefę euro nie przewidywano nawet, że dojdzie do sytuacji niewypłacalności któregoś z jej członków.

_ - Jutro rozpoczynamy prace w task-force i musimy znaleźć porozumienie. Fakt, że jest to grupa złożona z ministrów finansów, a kierowana przez przewodniczącego Rady Europejskiej, pozwala na rozważenie możliwości zmiany traktatów UE _ - ocenił Schaeuble.

Zastrzegł, że zdaje sobie sprawę, iż wiele pastw UE jest niechętnych zmianom traktatowym. _ Należy wymienić argumenty _ - powiedział.

bEStmABV

Niemcy przygotowali cały wachlarz propozycji

bEStmACq
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)