Notowania

praca niewolnicza
17.10.2013 09:54

Niewolnictwo w Europie. Policja zatrzymała grupę zmuszającą Polaków do niewolniczej pracy na Wyspach

W śledztwie brała udział polska prokuratura, CBŚ i Scotland Yard.

Podziel się
Dodaj komentarz
(DrabikPany/CC BY 2.0./flickr)

Około 20 osób, w tym Polacy, zmuszanych do niewolniczej pracy w Wielkiej Brytanii, odzyskało wolność dzięki wspólnej akcji polskiej i brytyjskiej policji - poinformował rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.

Grupa została rozbita przedwczoraj. Akcję przeprowadzili równocześnie funkcjonariusze z Polski i Wielkiej Brytanii. W Polsce przeszukano pomieszczenia należące do osób prywatnych i firm, które mogły brać udział w przestępstwie. W Wielkiej Brytanii zatrzymano liderów grupy - Polaka i Brytyjczyka. W samochodzie tego pierwszego znaleziono około 150 tys. funtów.

Śledztwo w tej sprawie rozpoczęło się w lutym, gdy z polską policją skontaktowała się osoba, która wróciła z Anglii. _ - Z jej relacji wynikało, że padła ofiarą handlu ludźmi i była zmuszana do pracy przymusowej w Londynie przy rozbiórce starych drukarni _ - powiedział Sokołowski.

Okazało się, że w ciężkich warunkach, często przez siedem dni w tygodniu i kilkanaście godzin dziennie, w tym w nocy, pracowało od kilku do kilkunastu Polaków. Z relacji wynikało, że robotnicy często doznawali kontuzji i urazów, byli przetrzymywani w zamknięciu i mieli ograniczoną swobodę poruszania.

Jak ustalono podczas śledztwa prowadzonego przez Centralne Biuro Śledcze, Prokuraturę Okręgową w Słupsku i brytyjski Scotland Yard, zapłata za tę pracę była mniejsza niż uzgodniono. Pieniądze wypłacono w Polsce członkom rodzin pracowników - osoby zgłaszały się do kantorów w Słupku i dopiero po podaniu hasła i telefonicznych uzgodnieniach ze sprawcami otrzymywali pieniądze.

_ - Osoby, które nie zgadzały się na takie warunki, były zastraszane i bite. Jak ustalili policjanci i śledczy, w Wielkiej Brytanii mogło być zmuszanych do niewolniczej pracy nawet 40 osób różnej narodowości, nie tylko polskiej, i nie tylko na terenie Londynu _ - powiedział Sokołowski. Dodał, że informacje wskazywały, że podobny proceder mógł mieć miejsce również w Glasgow i innych miejscowościach.

Policja i prokuratura apelują do ewentualnych kolejnych poszkodowanych o zgłaszanie się i składanie zeznań.

W środę szkocka gazeta _ Daily Record _ poinformowała, że policja w Glasgow uwolniła 12 Polaków zmuszanych do niewolniczej pracy. Według dziennika zatrzymano trzy osoby, kobietę i mężczyznę z Polski oraz Brytyjczyka, zaś operację przeciwko gangowi handlarzy żywym towarem, przeprowadziły wspólnie szkocka, angielska i polska policja.

Czytaj więcej w Money.pl
Przestępcy od narkotyków wolą... Małopolska znajduje się na głównym szlaku przemytu tytoniu. Również w okolicach Krakowa zlikwidowano ostatnio dwie nielegalne fabryki papierosów.
12 Polaków uwolnionych w Wielkiej Brytanii Zatrzymano trzy osoby zamieszane w handel żywym towarem.
Podpalili meczet. Poszło o ubój rytualny? Nad ranem wybuchł pożar przy drzwiach do meczetu w Gdańsku. Policja prowadzi na miejscu śledztwo.
Tagi: praca niewolnicza, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz