Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowa Komisja Europejska Jean-Claude'a Junckera

0
Podziel się:

Juncker od początku podkreślał, że członkowie jego zespołu to politycy, a nie technokraci - jak mogą być postrzegani.

Nowa Komisja Europejska Jean-Claude'a Junckera
(Anna Anagnostopulu/Money.pl)

Nowa struktura, nowe osoby, nowy zamysł unijnej administracji. Tylko wyzwania pozostają te same. Od kilku miesięcy stery w Brukseli trzyma nowa Komisja Europejska na czele z Jean-Claude'm Junckerem.

Polska komisarz Elżbieta Bieńkowska jest odpowiedzialna za rynek wewnętrzny, przemysł, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Juncker od początku podkreślał, że członkowie jego zespołu to politycy, a nie technokraci - jak mogą być postrzegani. _ - Nigdy nie uważałem, że komisarze mają być urzędnikami, oni muszą być politykami i realizować polityczne programy _ - mówił.

Program nowej Komisji obejmuje siedem głównych zadań, których realizacją zajmują się tzw. _ superkomisarze _. _ Do naszych priorytetów należą wspólny rynek cyfrowy, ożywienie zatrudnienia, wzrostu i konkurencyjności w Europie czy budowa unii energetycznej _ - mówił Juncker.

Prawą ręką szefa Komisji jest pierwszy wiceprzewodniczący Frans Timmermans, odpowiedzialny za lepszą regulację, czyli ograniczanie brukselskiej biurokracji.

_ - Było wiele prób zatrzymania unijnej machiny regulacyjnej, ale po raz pierwszy jest ona podejmowana na tak wysokim szczeblu _ - mówi Pieter Cleppe z think tanku Open Europe. Timmermans już zapowiedział, że chce wycofać 80 projektów przepisów, przedstawionych przez poprzednią Komisję Jose Barroso.

Pomysłem zaś, któremu poświęcona zostanie szczególna uwaga, jest plan inwestycyjny wart ponad 300 miliardów euro. Jego realizacja ma ruszyć w połowie przyszłego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Atak na KE. "Nie boję się żadnego premiera" Szef Komisji Europejskiej nie akceptuje niesprawiedliwej krytyki pod adresem szefowanej przez niego instytucji.
Polityka kosmiczna przypadnie Bieńkowskiej? Rozszerzenie teki Bieńkowskiej o tę dziedzinę mogłoby być rekompensatą, jeśli Juncker zdecyduje się wydzielić z zakresu kompetencji polskiej komisarz sektor farmaceutyczny, czego zażądali socjaliści w europarlamencie.
Bieńkowska na przesłuchaniu w Brukseli Polka jest kandydatką na komisarza do spraw rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorstw w nowym gabinecie Jean Claude Junckera.
"Decyzje Junckera odważne i ryzykowne" Dziennik Sueddeutsche Zeitung ocenia działania szefa nowej Komisji Europejskiej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)