Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowy pełnomocnik rządu apeluje o zrozumienie dla Rosji

0
Podziel się:

Szef opozycyjnej partii Zielonych, Cem Oezdemir, ostrzegł Erlera przed zbyt silnym zbliżeniem z Rosją.

Nowy pełnomocnik rządu apeluje o zrozumienie dla Rosji
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bEKmrmJh

Nowy pełnomocnik niemieckiego rządu ds. kontaktów z Rosją Gernot Erler (SPD) zaapelował dzisiaj w wywiadzie dla Deutsche Welle o wykazanie większego zrozumienia dla stanowiska Kremla w kwestiach spornych. Zieloni ostrzegają przed zbytnim zbliżeniem z Moskwą.

W kontaktach z Rosją należy prowadzić _ racjonalny dialog _ o rosyjskich interesach, a równocześnie dbać o to, by obie strony zawsze miały możliwość _ zachowania twarzy _ - powiedział Erler.

Pytany, czy należy zaprzestać krytykowania Rosji, zaprzeczył. _ - Nie, tego nikt jeszcze nie proponował. Należy jednak spróbować zrozumieć stanowisko drugiej strony, biorąc pod uwagę kontekst politycznej sytuacji i przeszłość _ - wyjaśnił polityk SPD. Dodał, że taka postawa może stanowić podstawę _ konstruktywnego dialogu _.

bEKmrmJj

Erler wyraził nadzieję, że rozpoczynające się w lutym zimowe igrzyska w Soczi pozwolą poznać _ różne aspekty życia w Rosji, które nie ogranicza się przecież tylko do działalności Władimira Putina _.

Niemieckie MSZ potwierdziło w czwartek, że 69-letni Erler zastąpił na stanowisku koordynatora rządu do spraw niemiecko-rosyjskiej współpracy między społeczeństwami Andreasa Schockenhoffa (CDU)
- zdecydowanego krytyka polityki rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

Socjaldemokrata Erler uważany jest za zaufanego współpracownika szefa MSZ Franka-Waltera Steinmeiera i zwolennika współpracy z Rosją. W latach 2005-2009, gdy Steinmeier kierował po raz pierwszy resortem spraw zagranicznych, Erler był wiceministrem w jego resorcie. Wcześniej, za rządów kanclerza Gerharda Schroedera, odpowiedzialny był za koordynację stosunków niemiecko-rosyjskich.

Szef opozycyjnej partii Zielonych, Cem Oezdemir, ostrzegł Erlera przed zbyt silnym zbliżeniem z Rosją. Erler ma z pewnością kwalifikacje do objęcie tego urzędu, nie wiadomo jednak, jaki kurs wobec Moskwy będzie reprezentował - powiedział Oezdemir internetowemu wydaniu dziennika _ Die Welt _. _ W SPD widoczna jest niestety także tendencja do przedstawiania rosyjskiego reżimu w różowych barwach _ - zauważył polityk Zielonych. Oezdemir wezwał Erlera do zachowania dystansu wobec Putina i zastrzegł, że Niemcy nie mogą prowadzić polityki równego dystansu wobec Rosji i USA.

bEKmrmJp

Niemieckie media pisały, że spór pomiędzy Erlerem a Schockenhoffem o obsadzenie stanowiska pełnomocnika ds. kontaktów z Rosją jest w rzeczywistości sporem o kierunek polityki wobec Moskwy.

Zdaniem tygodnika _ Der Spiegel _ Erler reprezentuje koncepcję bliskiej współpracy z Rosją. Redakcja przytacza jego wcześniejszą wypowiedź, iż należy _ skończyć z nagonką na Rosję _. Socjaldemokrata wyrażał w przeszłości zrozumienie dla braku zaufania Kremla wobec Zachodu.

Dziennik _ Der Tagesspiegel _ przypomniał w sobotę niedawną wypowiedź Erlera, który zwolnienie z więzienia Michaiła Chodorkowskiego nazwał _ ukoronowaniem pełnego sukcesów roku prezydenta Putina _. _ Wiele osób w Berlinie przeciera ze zdumienia oczy, słysząc tyle pochwał pod adresem Putina _ - komentuje _ Der Tagesspiegel _.

Nowy rząd Angeli Merkel, w którym Steinmeier jest szefem MSZ, a Erler koordynatorem do spraw Rosji, rozpoczął urzędowanie 17 grudnia.

bEKmrmJq
bEKmrmJK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)