Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obowiązek podawania ostatecznej ceny biletu lotniczego potwierdzony

0
Podziel się:

Trybunał Sprawiedliwości Unii potwierdził przepisy unijne nakazujące podawanie już od początku transakcji ostatecznej ceny biletu w elektronicznym systemie rezerwacji lotów.

Obowiązek podawania ostatecznej ceny biletu lotniczego potwierdzony
(Michal Osmenda/Flickr)
bESmcNqZ

Trybunał Sprawiedliwości UE w czwartek potwierdził przepisy unijne nakazujące podawanie już od początku transakcji ostatecznej ceny biletu w elektronicznym systemie rezerwacji lotów.

Trybunał w Luksemburgu orzekł, że cena ta ma być widoczna od samego początku dla każdego lotu rozpoczynającego się z lotniska w Unii. Stanowisko takie zajął przy okazji wyjaśniania obowiązującego prawa niemieckiemu sądowi, który rozstrzyga sprawę linii lotniczych AirBerlin.

Niemiecka federacja konsumentów zaskarżyła do sądu sposób przedstawienia taryf lotniczych na stronach Air Berlin jako niezgodny z prawem unijnym. Rozporządzenie z 2008 r. wymaga od linii przejrzystości cen przewozów lotniczych, by zagwarantować klientom możliwość porównania cen lotów różnych przewoźników.

bESmcNrb

Po wybraniu daty oraz lotniska odlotu i przylotu ów system rezerwacji przedstawia w tabeli możliwe połączenia. Ale ostateczna cena za osobę, składająca się z taryfy za dany lot, podatków i opłat, dopłaty paliwowej oraz opłaty transakcyjnej jest wskazywana nie dla każdego połączenia, lecz jedynie dla lotu wstępnie wybranego przez Air Berlin lub dla tego, na które klient następnie kliknął kursorem myszy.

Mimo, że argumenty niemieckiego organu ochrony konsumentów zostały uwzględnione zarówno przez sąd pierwszej instancji, jak i sąd odwoławczy, spółka Air Berlin wystąpiła jeszcze do Trybunału Federalnego o rozstrzygnięcie, a ten zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości o dokonanie wykładni przepisów unijnych.

Unijny Trybunał Sprawiedliwości nie rozstrzyga sporu, ale sąd krajowy musi przy wydawaniu wyroku zastosować się do jego orzeczenia. Uznaje się, że jest ono wiążące także dla sądów w innych krajach UE przy rozstrzyganiu podobnych spraw w przyszłości. Odpowiedzi płynące z Luksemburga na tego rodzaju pytania sądów krajowych stają się częścią dorobku prawnego Unii Europejskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Królewskie Towarzystwo Lotnicze uruchamia nowe połączenia Do tej pory KLM oferował loty z Polski do swojego portu bazowego w Amsterdamie wyłącznie z Warszawy. To się zmieni.
To był dobry rok dla tej branży. Padł rekord Ponad 10 milionów pasażerów na warszawskim lotnisku i zysk operacyjny LOT-u to najjaśniejsze punkty 2014 roku.
bESmcNrC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)