Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odnawialne źródła energii na świecie. Obama i Rousseff zmieniają front

0
Podziel się:

Prezydenci USA i Brazylii, Barack Obama i Dilma Rousseff wezwali po spotkaniu w Waszyngtonie do zawarcia ambitnego porozumienia podczas grudniowego szczytu klimatycznego w Paryżu i zobowiązania się do zwiększenia inwestycji w OZE.

Odnawialne źródła energii na świecie. Obama i Rousseff zmieniają front
(why 137 / Flickr (CC BY 2.0))

Prezydenci USA i Brazylii wezwali po spotkaniu w Waszyngtonie do zawarcia porozumienia podczas grudniowego szczytu klimatycznego w Paryżu i zobowiązania się do zwiększenia inwestycji w OZE.

We wspólnym komunikacie Obama i Rousseff podkreślają, że zobowiązania poszczególnych krajów dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych powinny być "regularnie aktualizowane", by osiągnąć cel, jaki wyznaczyła sobie wspólnota międzynarodowa, czyli ograniczenie efektu ocieplenia.

USA i Brazylia deklarują też, że do 2030 roku 20 proc. całkowitej produkcji energii w ich krajach będzie pochodziło z odnawialnych źródeł (OZE).

W 2014 roku w USA ze źródeł tych pochodziło 7 proc. energii - podaje AFP.

- To ambitne zobowiązanie. Odzwierciedla ono postęp, jaki w ostatnich latach osiągnęliśmy w redukcji kosztów produkcji energii ze źródeł odnawialnych - powiedział doradca prezydenta Obamy ds. klimatycznych Brian Deese.

Brazylia ma też zamiar do roku 2030 "zalesić i odbudować" 12 mln hektarów lasów - głosi komunikat. Stany Zjednoczone zobowiązują się do roku 2025 ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 26 - 28 proc. w stosunku do danych z roku 2005. Brazylia nie zadeklarowała jeszcze o ile zmniejszy emisję CO2 w tym terminie.

Ponadto Obama i Rousseff uzgodnili, że podejmą kroki mające ułatwić wymianę towarów i usług oraz przemieszczanie się osób między ich krajami, tak aby obywatele Brazylii i USA mogli podróżować bez wiz począwszy od 2016 roku.

Obydwoje przywódców zadeklarowało też wolę współpracy na rzecz zdobycia funduszy, które pomogą w rozwijaniu OZE. Chiny, które emitują najwięcej gazów cieplarnianych potwierdziły zamiar zrealizowania wcześniejszych zobowiązań, zgodnie z którymi do roku 2030 ograniczą emisję CO2.

Na początku czerwca London School of Economics ogłosiła raport, z którego wynika, że przypadająca na Chiny emisja gazów cieplarnianych może zacząć maleć już w ciągu najbliższych 10 lat, czyli o pięć lat wcześniej niż dotychczas przewidywano.

Wśród powodów tej zmiany autorzy dokumenty wymieniają znaczące zaangażowanie władz Państwa Środka na rzecz energii odnawialnej. Chiny są największym inwestorem na świecie w energię wiatrową i słoneczną.

W porozumieniu zawartym w ubiegłym roku z prezydentem Obamą chiński przywódca Xi Jinping zadeklarował, że jego kraj do 2030 roku znacząco zredukuje emisję dwutlenku węgla, który stanowi większość emitowanych gazów cieplarnianych. Chiny i USA są największymi emitentami gazów cieplarnianych na świecie.

Zobacz także:

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)