Notowania

pakistan
01.08.2011 17:53

Pakistan chce strategicznego dialogu z Unią Europejską

Pakistan liczy na bliższą współpracę z Unią Europejską, w tym nawiązanie dialogu strategicznego i ułatwienia w handlu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stuart Chalmers/CC/Flickr)

Pakistan liczy na bliższą współpracę z Unią Europejską, w tym nawiązanie dialogu strategicznego i ułatwienia w handlu - powiedziała szefowa pakistańskiej dyplomacji Hina Rabbani Khar po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim.

_ - Jest ogromny potencjał w stosunkach UE-Pakistan. W części został on już spożytkowany, ale mam nadzieję, że w przyszłości będzie tego jeszcze więcej _ - powiedziała pakistańska minister na wspólnej konferencji prasowej z Sikorskim.

_ - Mamy nadzieję, że będziemy w stanie zainicjować pierwszy w historii dialog strategiczny UE-Pakistan _ - dodała.

Hina Rabbani Khar mówiła o tym po spotkaniu z Radosławem Sikorskim, który prowadził w Islamabadzie rozmowy nie tylko jako szef polskiej dyplomacji, ale także reprezentując szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton w imieniu całej Unii Europejskiej. Polska, sprawująca obecnie przewodnictwo w Radzie UE, jest pierwszym krajem wcielającym w życie ten rodzaj współpracy, która ma odciążyć szefową unijnej dyplomacji z części obowiązków.

Sikorski wskazywał na korzyści, jakie Pakistan odniesie z otwarcia unijnego rynku i jasno zadeklarował poparcie dla objęcia tego kraju przez UE systemem preferencji handlowych (tzw. GSP Plus), co zostało już uzgodnione w ramach UE i ma nastąpić do 2014 r.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t18675.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sikorski;zastepuje;ashton;w;pakistanie,191,0,884159.html) Sikorski pierwszym dyplomatą Unii. Czasowo
Na razie nie mógł jednak obiecać regularnych spotkań na szczycie UE-Pakistan (takich, jakie UE ma m.in. z Indiami, Chinami czy Rosją) w ramach tzw. dialogu strategicznego, na czym zależy stronie pakistańskiej. Dotąd były dwa takie szczyty, ale nie ma jednomyślności wśród krajów UE, by regularnie zwoływać kolejne; kwestia będzie dopiero dyskutowana w ramach wdrażanego _ pięcioletniego planu zaangażowania UE-Pakistan _, który obejmuje rozmowy polityczne, gospodarcze, w dziedzinie bezpieczeństwa i praw człowieka. UE warunkuje zresztą zacieśnienie współpracy gospodarczej m.in. od ratyfikowania przez Pakistan międzynarodowych konwencji w dziedzinie praw człowieka.

_ - Doszliśmy do pewnych rozwiązań, by lepiej ukierunkowywać pomoc rozwojową, by wspomagać edukację i podnieść stosunki UE-Pakistan na wyższy poziom. Tak, by już nigdy nie było do pomyślenia, że możemy żyć bez siebie _ - mówił Sikorski na konferencji prasowej.

_ - Pakistan musi być częścią rozwiązania problemu światowego terroryzmu. Przegrana nie jest opcją. My w UE chcemy, żebyście odnieśli sukces _ - dodał. Cieszył się też z zapowiedzi normalizacji stosunków Pakistanu z sąsiednimi Indiami.

_ - W Polsce wiemy coś o trudnych stosunkach z sąsiadami. One czasem nie są łatwe, zwłaszcza jeśli łączy długa wspólna historia. Sądzę, że jeśli Pakistan pozostanie na obecnej drodze, to lepsze są perspektywy stabilności w regionie, gdy NATO opuści militarnie Afganistan _ - powiedział minister.

Po rozmowach z prezydentem, premierem i szefową dyplomacji Pakistanu Sikorski spotkał się z szefami misji dyplomatycznych krajów UE akredytowanymi w Islamabadzie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t87179.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ue;bedzie;wspolpracowac;z;libijska;opozycja,95,0,834143.html) UE będzie współpracować z libijską opozycją Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton otworzyła przedstawicielstwo w Bengazi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t111593.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zarzuty;o;wspolprace;z;al-kaida;to;absurd,83,0,825939.html) "Zarzuty o współpracę z Al-Kaidą to absurd" Premier Pakistanu Yusuf Raza Gilani odrzucił zarzuty o niekompetencję i współudział pakistańskich władz, armii czy wywiadu w ukrywaniu Osamy bin Ladena.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t87179.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unia;europejska;naklada;nowe;sankcje;na;rezim;w;syrii,4,0,884484.html) Unia Europejska uderza kolejnymi sankcjami W konsekwencji narastających represji w Syrii, Unia Europejska zdecydowała dzisiaj o nałożeniu nowych sankcji zakazu podróży do UE i zamrożenia aktywów wobec pięciu przedstawicieli reżimu w Damaszku.
Tagi: pakistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz