Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Parabanki na celowniku Komisji Europejskiej

0
Podziel się

Szacuje się, że instytucje, które prowadzą działalność finansową, ale nie są zarejestrowane jako banki, stanowią połowę wartości regulowanego sektora bankowego.

Parabanki na celowniku Komisji Europejskiej
(ec.europa.eu)
bEqoMDjF

Bruksela przedstawiła projekt przepisów w tej sprawie. - Objęliśmy już regulacjami działalność banków. Teraz musimy zająć się ryzykiem, jakie niesie system parabanków. Pełni on ważną rolę w finansowaniu gospodarki, dlatego musimy zadbać o jego przejrzystość - powiedział komisarz do spraw rynku wewnętrznego Michel Barnier.

Szacuje się, że instytucje, które prowadzą działalność finansową, ale nie są zarejestrowane jako banki, stanowią połowę wartości regulowanego sektora bankowego. W 2011 roku było to 51 miliardów euro.

Jako pierwsze na celownik idą fundusze powiernicze często sponsorowane przez banki. Nowe przepisy nakładają surowsze wymogi wzmacniające ich płynność finansową. Ma to zapewnić ich wypłacalność na wypadek zażądania wypłaty przez inwestorów.

bEqoMDjH

Nowe przepisy nie są jednak tak rygorystyczne jak te obowiązujące sektor bankowy. Komisja Europejska podkreśla, że parabanki, jeśli dobrze zarządzane, stanowią dodatkowe źródło finansowania dla inwestorów, oferują kredyty na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Czytaj więcej w Money.pl
Kraje spoza strefy euro dostaną prawo głosu? Michel Barnier powiedział, że podczas spotkania ministrowie zaakceptowali sprawiedliwe lub równe traktowanie krajów spoza euro.
Są szanse na obniżenie cen energii Wspólny rynek energii, bezpieczeństwo energetyczne, gaz łupkowy i węgiel to tylko kilka z tematów poruszanych w rozmowie z prof. Jerzym Buzkiem. Premier, członek Parlamentu Europejskiego, a zarazem Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii wyjaśnia kluczowe zagadnienia związane z energetyką z perspektywy Unii Europejskiej (poniżej odnośnik do filmu).
Ukraińska opozycja w Brukseli. Dyskutują o... Ukraińscy opozycjoniści nie mają wątpliwości, że ich kraj musi kontynuować próby zbliżenia z Unią.
bEqoMDki
KOMENTARZE
(0)