Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Parlament Walonii za podpisaniem CETA

22
Podziel się:

Parlament Walonii zagłosował w piątek za podpisaniem umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą (CETA). Wcześniej ten francuskojęzyczny region Belgii blokował tę umowę, co mogło pogrzebać porozumienie, gdyż Belgia potrzebowała zgody wszystkich regionów.

Parlament Walonii za podpisaniem CETA
(PAP/EPA)

58 deputowanych było za, a pięciu zagłosowało przeciw CETA.

Parlament Walonii zagłosował za podpisaniem umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą. Wcześniej ten francuskojęzyczny region Belgii blokował tę umowę, co mogło pogrzebać porozumienie, gdyż Belgia potrzebowała zgody wszystkich regionów.

Głosowanie odbyło się po tym, gdy w czwartek przedstawiciele belgijskiego rządu federalnego i regionów porozumieli się w sprawie spornych punktów, które uniemożliwiały Belgii zgodę na zawarcie umowy CETA. Deklaracja została zaakceptowana przez ambasadorów państw UE, tym samym otwarta została droga do podpisania CETA.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział, że gdy tylko wszystkie procedury dotyczące podpisania CETA przez UE zostaną sfinalizowane, skontaktuje się z premierem Kanady Justinem Trudeau. Zaplanowany wcześniej na czwartek szczyt UE-Kanada, na którym miało dojść do podpisania CETA, został odwołany.

Negocjacje w sprawie CETA zakończyły się we wrześniu 2014 r. Umowa ma znieść niemal wszystkie cła i bariery pozataryfowe oraz zliberalizować handel usługami między UE a Kanadą.

Belgijska deklaracja, która ma być dołączona do CETA, ma rozwiewać wątpliwości w sprawie zapisów umowy, dotyczących m.in. sądu inwestycyjnego i importu produktów rolnych. Walonia, która dotąd blokowała CETA, zgłaszała m.in. zastrzeżenia do zapisanego w umowie systemu arbitrażu inwestycyjnego (Investment Court System - ICS), który ma rozwiązywać spory na linii państwo-inwestor. Ten arbitraż uznawany jest przez przeciwników CETA za wzmocnienie wpływów wielkich korporacji. W deklaracji, którą uzgodniono w czwartek, Belgia zapowiedziała, że zwróci się do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie zgodności systemu arbitrażu z prawem unijnym.

Belgia zastrzega też prawo, by "w razie nierównowagi rynkowej" uruchomić klauzulę ochronną dotyczącą importu produktów rolnych. W deklaracji zaznaczano też, że CETA nie ma wpływu na unijne przepisy dotyczące autoryzacji i wprowadzania na rynek produktów modyfikowanych genetycznie (GMO).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
Z UK
7 lat temu
KACZYNSKIEGO CEL WYNISZYCZYC NAROD POLSKI
hima
7 lat temu
ZDRADA, o Polskich Politykach to juz nawet nie wspomne ale EUropejscy robia to samo, jak mozna podpisac, w ogole rozmawiac o podpisywaniu umowy w imieniu calych narodow ktora byla podobnie jak ACTA i TTIP negocjowana w pelnej... tajnosci czyli dla wielkich korporacji, jak mozna byc taka sz...a???? Strasznie bedziemy zalowac podpisania tego typu umow, po prostu niemilosiernie !!!! Umowy miedyznarodowe warto podpisywac ale musza one byc negocjowane w pelnej jawnosci i poddane dyskusji publicznej i kazdorazwoo glosowaniu publicznego, nie moze byc tak ze w naszym imieniu sprzedawczyki podpisuja stryczek na nas!!!!
hmm
7 lat temu
Jak tam człeczyna Kukiz - który napisał list dziękczynny do Walonów w imieniu milionów Polaków? Już kontaktuje?
michał
7 lat temu
czym się rozni PO od PiS.niczym i tak sprzedadzą POLSKE.
Qwersda
7 lat temu
PiS -Ceta-przegrane wybory.Nawet ci z 500 plus nie sa głupi....
...
Następna strona