Notowania

parlament europejski
15.01.2014 20:13

Parlament Europejski poparł reformę zasad zamówień publicznych

To koniec dyktatury najniższej ceny - oświadczył sprawozdawca PE w tej sprawie belgijski socjaldemokrata Marc Tarabella.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photo-service.europarl.europa.eu)

Zmiany w prawie zakładają między innymi odejście od kryterium najniższej ceny przy rozstrzyganiu przetargów.

Według zmienionych zasad, rozstrzygając przetarg, władze publiczne będą mogły w większym stopniu niż do tej pory wziąć pod uwagę jakość oferowanych dostaw, robót budowlanych czy usług, rzetelność wykonawcy, a także inne czynniki, takie jak korzyści społeczne czy wpływ na środowisko.

Decydujące nie musi być to, który wykonawca oferuje najniższą cenę, ale to, który wykonawca gwarantuje najlepszą jakość w stosunku do ceny. Ma to sprawić, że publiczne pieniądze będą lepiej wydatkowane. - _ To koniec dyktatury najniższej ceny _ - oświadczył sprawozdawca PE w tej sprawie belgijski socjaldemokrata Marc Tarabella.

Według polskiej eurodeputowanej Małgorzaty Handzlik (PO) dzięki reformie procedury dotyczące zamówień publicznych będą prostsze, szybsze i tańsze. Małe i średnie przedsiębiorstwa zostaną zwolnione z dostarczania różnego rodzaju dokumentów przed przystąpieniem do przetargu. Będą za to mogły otrzymać informację i przystąpić do przetargu drogą elektroniczną.

_ - Nowe przepisy zachęcają zamawiającego do podziału zamówienia na części, dzięki czemu nie tylko duże firmy będą mogły wziąć udział w przetargu, ale również te małe i średnie przedsiębiorstwa uzyskają do nich szerszy dostęp _ - wskazała Handzlik, cytowana w komunikacie prasowym grupy Europejskiej Partii Ludowej.

Reformę zasad zamówień publicznych muszą jeszcze zatwierdzić kraje UE, które będą miały około dwóch lat na wdrożenie nowych przepisów.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: parlament europejski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz