Notowania

patent
11.12.2012 10:28

Patent europejski. Bruksela zdziwiona polskimi zastrzeżeniami

Wczoraj na wdrożenie jednolitego patentu zgodziły się unijne kraje, z wyjątkiem Hiszpanii i Włoch, dziś ma go zaakceptować Parlament Europejski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xaf/CC/Flickr)

*Bruksela przekonuje, że europejski patent zmniejszy koszty ochrony dzieł w Unii i jest zdziwiona polskimi zastrzeżeniami. Wczoraj na wdrożenie jednolitego patentu zgodziły się unijne kraje, z wyjątkiem Hiszpanii i Włoch, dziś ma go zaakceptować Parlament Europejski. *

Polska przystąpiła do wzmocnionej współpracy mimo zastrzeżeń przedsiębiorców. Z wyliczeń firmy Deloitte wynika, że po wprowadzeniu jednolitego patentu w naszym kraju koszty w ciągu 20 lat będą wyższe o 53 miliardy złotych. Komisarz do spraw rynku wewnętrznego Michel Barnier nie krył zaskoczenia.

_ - Gdy jednolity patent zostanie zaakceptowany i wdrożony, będzie kosztować od siedmiu do dziesięciu razy mniej i dotyczy to zarówno polskich firm, jak i innych. Nie rozumiem, jak można powiedzieć coś innego. Szanuje debatę i opinię innych, ale naprawdę nie rozumiem, jak w przypadku jednego kraju można dojść do innego wniosku _- mówił Barnier.

Wiceminister gospodarki Andrzej Dycha mówił wczoraj w Brukseli, że wprawdzie rząd zaakceptował wprowadzenie jednolitego patentu w Europie, ale ostateczna decyzja należy w tej sprawie do Sejmu.

Ponieważ konieczna jest ratyfikacja odpowiednich dokumentów, to polscy posłowie zdecydują czy europejski patent będzie obowiązywał w naszym kraju. Decyzja o wdrożeniu jednolitego patentu w Unii kończy ponad 30-letnie negocjacje w tej sprawie.

Czytaj więcej w Money.pl
Dzisiaj zadecydują co z budżetem UE Czy posłowie zdecydują się przyznać 134 miliardy euro na zaległe płatności oraz 151 miliardów na pokrycie zobowiązań?
Microsoft jak Wielki Brat. Chce kontrolować... Firma złożyła wniosek patentowy na rozwiązanie, pozwalające określić za pomocą kamery bądź innego urządzenia rejestrującego lub czujnika, ile osób ogląda w danym momencie film lub inny materiał.
Sąd zgodził się na opatentowanie...genów Patenty posiada amerykańska firma biotechnologiczna, która prowadzi badania nad rakiem.
Tagi: patent, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz