Notowania

rezerwa
09.06.2015 19:21

PE: Pieniądze na sytuacje kryzysowe

Parlament Europejski zdecydował o stworzeniu specjalnego funduszu na wypadek pomocy przy kryzysowych sytuacjach takich jak klęski żywiołowe czy embarga.

Podziel się
Dodaj komentarz
(B4bees/CC BY 2.0/Flickr)

Rolnicy będą mieli swoją rezerwę, z której skorzystają w kryzysowych sytuacjach. Parlament Europejski zdecydował, że w przyszłym roku przeznaczy na nią 446 mln euro.
Na wniosek Komisji Europejskiej, tegoroczne płatności bezpośrednie dla rolników zostaną pomniejszone o niespełna półtora procent, w celu utworzenia rezerwy. Zgodnie z ostatnią reformą Wspólnej Polityki Rolnej, zmniejszenie dopłat obejmie jedynie rolników, którzy otrzymują z unijnej kasy powyżej 2 000 euro.

Zdaniem sprawozdawcy posła Czesława Siekierskiego z PSL, przewodniczącego komisji rolnictwa i rozwoju wsi, utworzenie rezerwy daje gwarancje rolnikom, że w sytuacjach nadzwyczajnych mogą liczyć na pomoc. Rolnictwo - podkreślił - to bardzo wrażliwy sektor, podatny nie tylko na zmienne warunki pogodowe, ale również wydarzenia polityczne w państwach trzecich.

Podobnego zdania jest poseł Zbigniew Kuźmiuk z PiS, który przypomniał, że w razie niewykorzystania środków z tej rezerwy, pieniądze zostaną zwrócone rolnikom w następnym roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Trwa polowanie na "rosyjskie wiedźmy"? MSZ żali się na Unię Europejską.
1,8 mld euro dla Ukrainy. Jest zgoda Parlament Europejski dał w środę zielone światło dla przyznania Ukrainie pomocy finansowej. Pierwsza rata trafi do Kijowa w maju.
Rolnicy będą spać na ulicy w Warszawie Kilka tysięcy rolników protestowało w czwartek w Warszawie domagając się m.in. wypłat odszkodowań za szkody wyrządzone przez dziki. MRIRW przekazało OPZZ RiOR memorandum z zaproszeniem do współpracy. Przedstawiciele rolników chcą zostać w stolicy do czasu podpisania porozumienia z rządem.
Tagi: rezerwa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz