Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PE tworzy czarna listę rajów podatkowych

0
Podziel się:

UE musi walczyć z rajami podatkowymi, oszustwami podatkowymi i uchylaniem się od płacenia podatków, gdyż traci na tym setki miliardów euro.

PE tworzy czarna listę rajów podatkowych
(photo-service.europarl.europa.eu)

UE musi walczyć z rajami podatkowymi, oszustwami podatkowymi i uchylaniem się od płacenia podatków, gdyż traci na tym setki miliardów euro - tak brzmi konkluzja debaty w Parlamencie Europejskim.

W przyjętej rezolucji Parlament Europejski chce, by taką czarną listę sporządziła Komisja Europejska do 31 grudnia 2014 roku. Postuluje też, aby w kontaktach handlowych z terytoriami, które znajdą się na czarnej liście, stosowano bariery celne oraz zawieszano lub wypowiadano zawarte z nimi umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ponadto, firmy zarejestrowane w rajach podatkowych nie mogłyby brać udziału w przetargach na zamówienia publiczne w UE.

Wtorkową debatę w PE, poświęconą również oszustwom podatkowym, rozpoczął szef KE Jose Manuel Barroso, który przypomniał, że każdego roku z powodu uchylania się od płacenia podatków i oszustw podatkowych UE traci 1 bilion euro.

Komisarz UE ds. podatkowych Algirdas Szemeta powiedział, że jednym z rozwiązań problemu jest budowa automatycznego systemu wymiany informacji podatkowej w Europie, jak również w szerszej skali. _ - Muszą nim być objęte główne centra finansowe, także w Azji _ - podkreślił. Dodał, że KE popiera sporządzenie czarnej listy, na której będą umieszczane raje podatkowe.

Swoje stanowisko w tej sprawie zaprezentowali przedstawicieli ugrupowań politycznych w PE. Lider frakcji Europejskiej Partii Ludowej, francuski eurodeputowany Joseph Daul, opowiedział się za zdecydowaną walką z unikaniem płacenia podatków. _ _

_ - To zjawisko jest katastrofą i musimy je zwalczać _ - mówił. Podzielił zdanie Szemety, że rozwiązaniem może być poprawa wymiany informacji pomiędzy państwami członkowskimi.

Raje podatkowe skrytykował też ostro lider frakcji socjalistów i demokratów Hannes Swoboda. _ - Chcemy z powrotem nasze pieniądze _ - sparafrazował słowa byłej premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher. _ Trzeba stworzyć listę osób, które przerzucają środki do rajów podatkowych. To zadanie Ecofinu (Rady UE ds. gospodarczych i finansowych - ). Potrzebujemy dziennikarzy śledczych, którzy pomogą nam odzyskać te środki. (...) Firmy muszą płacić podatki tam, gdzie prowadzą działalność _ - mówił Swoboda.

Część eurodeputowanych, jak lider frakcji liberałów Guy Verhofstadt, nie spodziewa się jednak po środowym szczycie UE, na którym poruszona ma być ta kwestia, konkretnych decyzji. _ Zamiast Rady Europejskiej tą sprawą powinien zająć się Ecofin (...) Mamy już dość konkluzji Rady Europejskiej _ - powiedział podczas posiedzenia.

Zdaniem lidera frakcji Zielonych Daniela Cohn-Bendita, rozwiązanie problemu jest proste: każda osoba, która przesyła środki pieniężne do innego kraju, powinna informować o takim transferze. - _ Natomiast firmy, które prowadzą działalność w określonym kraju, powinny w nim płacić podatki. To skuteczne rozwiązanie _ - zaznaczył.

Innego zdania w kwestii uchylania się od płacenia podatków niż większość europosłów byli brytyjscy eurodeputowani. Terytoriami zależnymi Wielkiej Brytanii są m.in. wyspy Guernsey i Jersey, powszechnie uznawane za raje podatkowe. Nie są one jednak częścią UE.

_ - Uchylanie się od płacenia podatków jest w pewnym sensie legalne. (...) Jeśli mamy skomplikowany system podatkowy ludzie zrobią wszystko, by uniknąć ich płacenia. Trzeba uprościć ten system _ - powiedział Nigel Farage, lider frakcji Europa Wolności i Demokracji.

Inny brytyjski europoseł, Martin Callanan wskazał, że kraje członkowskie UE mogłyby zrobić więcej na rzecz uproszczenia podatków i zwiększania konkurencyjności stawek podatkowych. _ Nie możemy jednak akceptować tego, że UE ingeruje w suwerenność krajów członkowskich. Tego rodzaju sprawy są w gestii państw członkowskich. Jeśli Francja chce wprowadzić wyższe opodatkowania to jest jej sprawa _ - powiedział podczas debaty.

Czytaj więcej w Money.pl
Raje podatkowe nie będą już bezpieczne Brytyjskie terytoria zamorskie, uchodzące za raje podatkowe, będą wymieniać informacje bankowe z W. Brytanią, Francją, Niemcami, Włochami i Hiszpanią.
Ministrowie kręcą bat na oszustów podatkowych Na skutek uchylania się od płacenia podatków Unia Europejska traci co roku miliard euro.
Hollande rozprawi się z rajami podatkowymi Ogłosił, że francuskie banki będą co roku publikowały listę swoich wszystkich filii zagranicznych i ujawniać _ naturę ich działalności _.
Niemieccy producenci aut walczą z UE Niemieccy producenci czują się zagrożeni i proszą o pomoc Angelę Merkel.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)