Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pesa wygrała ważny przetarg. Jeden wagon kosztować ma prawie 7 mln zł

13
Podziel się:

Pesa zbuduje 50 tramwajów dla Krakowa.

Pesa wygrała ważny przetarg. Jeden wagon kosztować ma prawie 7 mln zł
(Adam Wysocki/East News)
bFfkMOCZ

Oferta Pesy została najwyżej oceniona, pomimo że wcześniej krakowski przewoźnik wykluczył firmę z przetargu, a przywrócił ją dopiero sąd.

W rozstrzygniętym we wtorek przetargu uznano, że oferta Pesy opiewająca na 427,425 mln zł brutto spełnia wymagania określone w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) i została najwyżej oceniona w kryterium oceny ofert. Oferta uzyskała najwyższą łączną liczbę punktów w takich kryteriach, jak m.in. cena, koszt eksploatacji, gwarancja na każdy tramwaj ponad 36 miesięcy.

Pesa Bydgoszcz SA przedstawiła do przetargu tramwaj o nazwie 2016N Krakowiak II z ceną za jeden wagon wynoszącą 6,950 mln zł netto.

bFfkMODb

W przetargu ogłoszonym przez krakowskiego przewoźnika wpłynęły cztery oferty. Oprócz Pesy były to: konsorcjum Stadler Polska i Solaris Bus&Coach, Skoda Transportation oraz Newag SA.

W trakcie postępowania przetargowego krakowski przewoźnik wykluczył ofertę Pesy, zarzucając jej nienależyte wykonanie poprzedniej umowy na dostawy 36 tramwajów Krakowiak. Producent spóźnił się bowiem z dostawami pojazdów, co groziło utratą unijnego dofinansowania.

Bydgoska firma odwołała się od decyzji o wykluczeniu z przetargu najpierw do Krajowej Izby Odwoławczej, a następnie do sądu. Obie te instytucje nakazały przywrócenie producenta do udziału w postępowaniu.

Przetarg zakłada w pierwszym etapie dostawę 35 nowych tramwajów. Pierwsze z nich powinny się pojawić w Krakowie pod koniec 2018 roku.

bFfkMODh
Zobacz także: Oto przyszłość transportu kolejowego według Polaków

Nowe tramwaje będą niskopodłogowe i będą mieć długość ponad 30 metrów. Zostaną wyposażone w klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej, monitoring, automaty biletowe, porty USB do ładowania smartfonów, oraz system liczenia pasażerów.

MPK w Krakowie otrzymało na to zadanie unijne dofinansowanie w wysokości blisko 125 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

bFfkMODi

Ostatni duży kontrakt na dostawę tramwajów krakowskie MPK zrealizowało w 2015 roku - wtedy 36 pojazdów o długości prawie 43 m dostarczyła bydgoska Pesa. Niskopodłogowy tramwaj przygotowano specjalnie dla Krakowa. Zakup kosztował ponad 291,2 mln zł netto, z czego 80 proc. stanowiło unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wcześniej przetargi na dostawy nowych tramwajów dla Krakowa wygrywała niemiecka firma Bombardier Transportation. Od 2000 roku dostarczyła ona 74 niskopodłogowe pojazdy. W sumie krakowski przewoźnik podsiada ponad 260 tramwajów, z czego niemal połowa to pojazdy z obniżoną podłogą.

bFfkMODC
gospodarka
przemysł
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
Anna
4 lata temu
A w Łodzi chcą ściągać złomy z Niemiec :(
Rafał
4 lata temu
Już teraz rozumiem, dlaczego chcemy wyjść z Unii! Nie będzie dotacji, nie będzie problemu, bo nie będzie pieniędzy na takie ekstrawagancje, jak nowoczesne tramwaje, produkowane w polskich zakładach. I taka sobie tam PESA padnie. Ale nie będzie problemów z przetargami! #dobrazmiana
super !!
4 lata temu
Bydgoszcz góra! :)
bFfkMODD
Mikol
4 lata temu
Na zdjęciu akurat daliście Pesa Swing z Torunia, a nie Pesa Krakowiak ale Swing też jest fajnym tramwajem :)
Fides
4 lata temu
I bardzo dobrze, że wygrał polski producent, dobra wiadomość.