Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Komisja Europejska podniosła prognozę wzrostu PKB Polski. Spodziewa się inwestycji

Komisja Europejska podniosła prognozę wzrostu PKB Polski. Spodziewa się inwestycji

Prognoza Komisji Europejskiej dotycząca tempa rozwoju PKB Polski na 2019 r. została podtrzymana na poziomie 3,7 proc. Fot. Radek Pietruszka
Prognoza Komisji Europejskiej dotycząca tempa rozwoju PKB Polski na 2019 r. została podtrzymana na poziomie 3,7 proc.

O 0,3 pkt proc. Komisja Europejska (KE) podwyższyła prognozę tegorocznego wzrostu PKB Polski. Analitycy oczekują, że w 2018 roku tempo rozwoju gospodarczego osiągnie 4,6 proc.

Prognoza Komisji Europejskiej dotycząca tempa rozwoju PKB Polski na 2019 r. została podtrzymana na poziomie 3,7 proc. Po analizach europejscy eksperci poprawili swoje szacunki z maja i podnieśli prognozy na ten rok o 0,3 pkt proc.

Zobacz również: Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB Polski

"Nastroje gospodarcze pozostały na podwyższonych poziomie w czerwcu zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w sektorze przedsiębiorstw, co sugeruje, że solidny wzrost będzie kontynuowany. W sumie oczekuje się, że wzrost PKB osiągnie 4,6 proc. w 2018 r., by spowolnić do 3,7 proc. w 2019 r. Szybki wzrost płac i wysokie poziomy zaufania konsumentów będą wspierać konsumpcję prywatną, choć jej wzrost będzie stopniowo nieco malał wraz z przyspieszeniem inflacji" - czytamy w raporcie KE.

Pensja minimalna w wysokości 2220 zamiast proponowanych 2250:

 


Komisja spodziewa się gwałtownego wzrostu inwestycji publicznych w najbliższych kwartałach ze względu na zaawansowanie projektów finansowanych ze środków unijnych.

- Oczekuje się, że wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych będzie wspierać stopniowy wzrost inwestycji prywatnych, zwłaszcza inwestycji w sprzęt - podano także.

Credit Agricole podniósł prognozę dla Polski

Komisja spodziewa się spowolnienia inflacji HICP do 1,3 proc. w 2018 r. 1,6 proc. w ubiegłym roku oraz jej przyspieszenia do 2,6 proc. w 2019 r. Według niej inflacja bazowa, szczególnie ceny usług, będzie przyspieszać stopniowo i przekroczy 2,5 proc. w drugiej połowie 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ISB
Czytaj także
Polecane galerie
gg
2018-07-13 01:10
Uwielbiam wasz skowyt o POranku
eeekac
2018-07-12 14:20
Moze tak w tym kraju zajal by sie korupcja I kolesiostwem ktore okradaja krajowy budzet. Ukrocil szastanie budzetowymi pieniedzy wsrod rzadu I rzadowych ministrow.A nie gnebil podatkami malych przedsiebiorcow I ludnosc. Czy on jest tez tak uczciwy jak wymaga to od innych? Jakos tez mu ciezko wykazac uczciwie swoje dochody I konta. Moze Wprowadzi odpowiedzialnosc osobista za swoje bledy ludzi ktorzy stoja na stanowiskach I to wlasnie oni niekontrolowani najwiecej trfonia panstwowe pieniadze. Tak samo Uszczelnia podatki ale po to aby trwonic pieniadze na nagrody ""wielce zapracowanych ""ludzi rzadu, Podczas gdy lezy sluzba zdrowia,gospodarka I rosnie krajowe zadluzenie. Klepac co slina przyniesie na jezyk to do tego nie potrzeba szkoly
sytuacji podatknika decydują nie tylko przepisy (które określił jako represyjne), ale i praktyka aparatu skarbowego, bo to od niej zależy, czy inwestorzy czują niepewność, czy nie. W jego ocenie wbrew zapowiedziom premiera Mateusza Morawieckiego stopa inwestycji jest obecnie najniższa w Polsce od 20 lat (17 proc.), a najbardziej spadają krajowe, prywatne inwestycje, bo inwestorzy boją się nieprzyjaznego państwa i wprowadzenie 29 podatków pośrednich , wysokich premii wypłaconych co miesiąc co nie którzy ministrowie skarżą że nie wystarcza do 1=wszego miliony przelanych pieniędzy do torunia do radia maryja itd. Panie Duda, ta kiełbasa przedwyborcza z 2015 drugi raz nie przejdzie, wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że mówiąc " ojczyznę dojną racz dać nam Panie" mówił pan o sobie i pazerniakach z PIS a podkładanie pisowskiego programu władzy absolutnej jako nową Konstytucję jest zbrodnią. Nigdy nie będzie pan moim prezydentem i mam nadzieję, że reszty Polaków również. Zlodzieje z pisu ,gdzie sa pieniadze ze SKOKow? Skad macie dzialke w Centrum Warszawy? Co to za fundacja Srebrna? Dkaczego dziala na Cyprze?
aksamit
2018-07-12 14:17
a co zrobił Mateusz, uszczelnił VAT, -- powiedzmy. Dał 500 minus tym co ciężko harują, + 300 minus głównie emerytom, dał kwotę wolną od podatku 5000 tym co nie pracują, skasował mafie paliwowe spadek po PO - stworzył nowe mafie w miejsce tych skasowanych /zamiana strefy wpływów/ Buduje stadninę koni polskich w miejsce arabskich, tych pociągowych które wywiozą cały ten Pis na taczkach w najbliższych wyborach. Hasło było nie kraść zamienione na hasło " im się należy" kupimy helikoptery zamienione na wyremontujemy te stare bo stare to ponoć bardziej wartościowe w muzeum itd
Pokaż wszystkie komentarze (11)