Notowania

pkb niemiec
18.04.2013 14:58

PKB Niemiec. Eksperci przewidują ożywienie gospodarcze w 2014 r.

Prognoza czterech wiodących niemieckich instytutów na ten rok jest bardziej optymistyczna niż prognoza rządu i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(IPON-BONESS/SIPA/EAST NEWS)

Niemieckie instytuty gospodarcze obniżyły w raporcie prognozę wzrostu PKB na rok 2013 w Niemczech z 1 proc. do 0,8 proc. Spodziewają się natomiast ożywienia gospodarki w 2014 roku, prognozując, że PKB wzrośnie wtedy o 1,9 proc.

Prognoza czterech wiodących instytutów na ten rok jest bardziej optymistyczna niż prognoza rządu (0,4 proc.) i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (0,6 proc.). W zeszłym roku niemiecka gospodarka wzrosła jedynie o 0,7 proc.

Warunkiem poprawy kondycji gospodarki w przyszłym roku jest utrzymanie w ryzach kryzysu zadłużenia w strefie euro - stwierdzili autorzy raportu.

Sytuacja na rynku pracy ma ulec dalszej poprawie - przewidywana na ten rok liczba bezrobotnych (2,9 mln) spadnie w roku przyszłym do 2,7 mln. Stopa bezrobocia ma zmniejszyć się z 6,7 proc. w tym roku do 6,4 proc. w roku przyszłym.

Instytuty wypowiedziały się przeciwko wprowadzeniu obowiązującej w całym kraju płacy minimalnej w wysokości 8,50 euro, obawiając się, że przyczyniłaby się ona do wzrostu bezrobocia. Płacy minimalnej domagają się partie opozycyjne - SPD, Zieloni i Lewica.

W opracowaniu raportu o perspektywach gospodarki, publikowanego co roku na wiosnę i jesienią, uczestniczą: monachijski instytut Ifo, Instytut Gospodarki Światowej w Kilonii, Instytut RWI z Essen oraz Instytut Badań nad Gospodarką Światową z Halle.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy podjęli decyzję. Będzie pomoc dla Cypru? Przed głosowaniem, niemiecki minister finansów Wolfgang Schäuble, przekonywał, że walka z kryzysem zaczyna przynosić rezultaty.
Merkel chce rządzić co najmniej do 2017 roku Z sondaży wynika, że Merkel ma ogromne szanse pozostać na stanowisku kanclerza po wyborach parlamentarnych.
Premier Estonii komplementuje Merkel Premier Estonii Andrus Ansip ocenił pozytywnie wiodącą rolę niemieckiego rządu kanclerz Angeli Merkel w walce z kryzysem zadłużenia w UE.
Tagi: pkb niemiec, ożywienie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz