Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKB w strefie euro. Jak duży będzie wzrost gospodarczy?

0
Podziel się:

Czołowy europejski bank, wydał pierwszą od roku tak optymistyczną prognozę.

PKB w strefie euro. Jak duży będzie wzrost gospodarczy?
(RainerPlendl/iStockphoto)

Ożywienie w euro strefie wygląda na trwałe, choć nie jest silne - tak sądzi bank Credit Suisse, który w swych najnowszych kwartalnych prognozach podniósł prognozę PKB do -0,2 procent rok do roku za 2013 rok oraz do 1,3 procent w 2014 roku.

Hamulcem dla wzrostu są zacieśnienie polityki fiskalnej i oddłużanie, choć obecnie nie tak głębokie jak w latach 2011-12. Polityczne ryzyko wiąże się z upadkiem rządu we Włoszech i potrzebie dodatkowej pomocy finansowej dla Grecji i Portugalii.

_ Wydatki firm i popyt wewnętrzny w największych gospodarkach Północy mogą przynieść pozytywną niespodziankę (...) Zadłużonym członkom eurolandu pomoże ożywienie zagranicznego handlu _ - sądzi CS.

Spośród największych gospodarek w 2013 r. pod kreską będą Włochy (-2,4 procent rok do roku), Hiszpania (-1,6 procent rok do roku) i Holandia (-1,2 procent rok do roku). Gospodarka Niemiec wzrośnie o 0,5 procent rok do roku, zaś Francji o 0,2 procent rok do roku. W 2014 r. każdy z tych krajów będzie na plusie. Niemcy wzrosną o 2 procent rok do roku, Francja 1,1 procent rok do roku, Włochy 0,8 procent rok do roku, zaś Hiszpania i Holandia o 0,6 procent rok do roku.

Prognoza zakłada też, iż w 2014 roku agregat deficytu finansów publicznych eurostrefy po raz pierwszy od wybuchu finansowego kryzysu spadnie poniżej 3 proc. PKB. CS spodziewa się też wzrostu zatrudnienia o 0,3 procent w 2014 roku wobec -0,8 procent w 2013 roku, ale stopa bezrobocia w najbliższym roku przyrośnie nieznacznie do 12,2 procent z 12,1 procent w obecnym.

_ - Obecne ożywienie jest w dużym stopniu wynikiem osłabienia fiskalnych, finansowych i politycznych czynników stojących na drodze wzrostu, a nie tego, że strefa euro doświadcza pozytywnego szoku popytowego w reakcji na politykę gospodarczą, lub zagraniczny popyt _ - zaznaczył komentarz.

_ - Nie spodziewamy się w związku z tym silnego ożywienia i przewidujemy ustabilizowanie dynamiki wzrostu na poziomie zbliżonym do tego, który wystąpił w II kw. br. (+0,3 procent kwartał do kwartału, -0,7 procent rok do roku). Wsparciem dla tej prognozy są aktualne przeglądy koniunktury niezapowiadające w najbliższych miesiącach większego przyspieszenia _ - wyjaśnia Credit Suisse.

Według banku ożywienie, choć stosunkowo słabe będzie jednak trwałe. Wśród powodów tłumaczących, dlaczego cykl gospodarki nie przypomina litery _ V _ zwiastującej wyraźne, mocne odbicie, wskazują na cykl uzupełniania zapasów, które ich zdaniem nie zmniejszyły się w czasie recesji, a zatem stabilizacja popytu nie przełożyła się na przyrost produkcji.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezes Deutsche Banku nie wierzy w ożywienie - _ To na razie zaklinanie rzeczywistości, a nie jaskółki ożywienia _- uważa Leszek Niemycki. Oto, jak 2014 rok będzie wyglądał dla gospodarki i bankowości.
Rekord zadłużenia europejskiego kraju Minister finansów przyznał, że w 2014 roku dług publiczny przekroczy 95 proc. PKB.
Lepszy odczyt PKB ze strefy euro Dziś zaprezentowano zrewidowany wskaźnik PKB za drugi kwartał oraz zmianę wartości sprzedaży detalicznej w lipcu dla strefy euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)