Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Płatne drogi w Niemczech. Media: myto dyskryminuje obcokrajowców

0
Podziel się:

Oto wnioski biura analiz Bundestagu.

Płatne drogi w Niemczech. Media: myto dyskryminuje obcokrajowców
(Vladislav Bezrukov/CC BY 2.0/wikimedia commons)
bETGvryt

Plany niemieckiego rządu wprowadzenia opłat dla kierowców samochodów osobowych za przyjazd autostradami dyskryminują obcokrajowców i są niezgodne z prawem UE. Do takiego wniosku doszło biuro analiz Bundestagu - podał _ Bild am Sonntag _.

Aktualizacja 16:32

W 23-stronnicowej opinii eksperci niemieckiego parlamentu uzasadniają, że planowane myto stanowi _ pośrednią dyskryminację _ obywateli UE. Opłaty pogorszyłyby także sytuację zagranicznych firm kurierskich.

bETGvryv

Niemiecki minister transportu Alexander Dobrindt (CSU) przedstawił na początku lipca plan wprowadzenia opłat za korzystanie przez kierowców samochodów osobowych z sieci dróg w Niemczech. W praktyce płaciliby tylko cudzoziemcy. Rząd chce wprowadzić opłaty od 2016 roku.

Rzecznik ministerstwa transportu zarzucił autorowi raportu _ merytoryczne błędy _, prowadzące do całkowicie błędnych wniosków. Projekt ustawy o mycie będzie _ całkowicie zgodny z unijnymi przepisami _ - zapewnił rzecznik, cytowany przez agencję dpa.

Założeniem planu są opłaty za korzystanie z wszystkich dróg, nie tylko autostrad. Płacić musieliby zarówno Niemcy, jak i obcokrajowcy, ale obywatele niemieccy mieliby rekompensatę w postaci obniżenia podatku od samochodów. Minister oczekuje przychodów rzędu 2,5 miliarda euro w ciągu czterech lat. Środki te miałyby być w całości przeznaczane na budowę dróg. Roczna opłata ma być uzależniona od pojemności silnika oraz od czystości spalin i wynieść średnio 88 euro.

Eksperci Bundestagu zwracają uwagę, że zasada, iż wysokość rocznej opłaty zależy od pojemności silnika, wieku auta i emisji spalin, ma w przypadku zakupu winiety na stacji benzynowej obowiązywać tylko niemieckich kierowców. Zagraniczny kierowca samochodu z silnikiem na benzynę - niezależnie od modelu pojazdu - zapłaci na stacji 103,04 euro, podczas gdy właściciel dopuszczonego do ruchu w Niemczech samochodu VW Polo 1.2 TSI zapłaci tylko 24 euro. W przypadku zakupu winiety w internecie ceny są zróżnicowane w zależności od rodzaju pojazdu.

bETGvryB

Przeciwne opłatom są także władze krajów związkowych położonych nad granicą z Polską i Czechami. Domagają się zwolnienia z myta turystów, obawiając się, że w przeciwnym razie spadnie liczba gości zagranicznych, co będzie miało negatywne skutki ekonomiczne.

Myto dla kierowców samochodów osobowych było jednym z głównych punktów wyborczego programu bawarskiej CSU. CDU i SPD były początkowo przeciwne, jednak w negocjacjach koalicyjnych ustąpiły partnerowi z Bawarii, który uzależniał decyzję o wejściu do rządu od zgody na opłaty.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia nie pozwoli Niemcom na płatne drogi? Komisja Europejska uprzedza, że nie zgodzi się na _ żadną formę dyskryminacji _.
Tam jest najmniej wypadków. Sprawdź, gdzie Jednak, gdy już dojdzie tam do wypadku, to z reguły jest on tragiczny w skutkach, ze względu na prędkość - mówią eksperci.
Budowali autostrady. Dostaną w końcu kasę? Tak zwani duzi podwykonawcy autostrad i dróg szybkiego ruchu wkrótce odzyskają część należności za wykonane prace.
bETGvryW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)