Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatki na Węgrzech będą niższe. Rząd liczy, że wzrost PKB mu to zrekompensuje

0
Podziel się:

Od 2016 roku liniowy podatek dochodowy ma wynosić 15 procent. Spadnie też VAT na niektóre produkty mięsne.

Podatki na Węgrzech będą niższe. Rząd liczy, że wzrost PKB mu to zrekompensuje
(European People's Party/CC BY 2.0/wikimedia commons)
bEKSSEtN

Premier Węgier decyduje się na odważny ruch i planuje obniżyć podatek dochodowy z 16 do 15 procent. Zmienią się też stawki podatku VAT na niektóre produkty mięsne. Viktor Orban (na zdjęciu), nie boi się, że przez to zmniejszą się wpływy do budżetu. Stratę ma zrekompensować wzrost gospodarczy na prognozowanym poziomie 2,5 proc. PKB i 1,8-procentowa inflacja.

Zmiany zatwierdzone pod koniec kwietnia przez węgierski rząd miałyby wejść w życie od 2016 roku. Jednolita dla wszystkich stawka podatku dochodowego zostanie obniżona o jeden punkt procentowy, do 15 procent.

Zmniejszenie wpływów do budżetu z tego tytułu nie będzie dla rządu w Budapeszcie szczególnie dotkliwe. Wpływy z węgierskiego odpowiednika naszego PIT-u stanowią bowiem stosunkowo małą część dochodów budżetowych z tytułu wszelkiego rodzaju podatków. Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) jest to jedynie 17 procent. Daje to Węgrom ostatnie miejsce wśród krajów OECD, w bliskim sąsiedztwie czwartej od końca Polski (z 21-procentowym udziałem PIT-u we wpływach z podatków). U nas z kolei podstawowa stawka tego podatku wynosi 18 procent.

bEKSSEtP

[

źródło: Money.pl na podstawie danych OECD za 2013 rok ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/system-podatkowy-w-polsce-do-zmiany-tak,96,0,1780832.html# )

W przeciwieństwie do podatku dochodowego, Budapeszt jest absolutnym liderem w Unii jeśli chodzi o wysokość stawki VAT, która wynosi rekordowe 27 procent. Wpływy z tej daniny są dla budżetu znacznie ważniejsze. Jednak również na tej działce rząd zdecydował się na obniżkę. Dotyczyć będzie ona jednak tylko nieprzetworzonej wieprzowiny. W jej przypadku od 2016 roku obowiązywać będzie 5-procentowa stawka VAT.

bEKSSEtV

Węgierski minister finansów Mihaly Varga poinformował też o planie zwiększenia wysokości świadczeń dla rodzin z dwójką dzieci i obniżenia części opłat administracyjnych.

Rząd zakłada, że może pozwolić sobie na poluzowanie polityki fiskalnej (która według szacunków zmniejszy wpływy do budżetu o równowartość ponad 1,5 mld złotych), bo prognozuje szybki wzrost gospodarczy. Gospodarcze odrodzenie ma w przyszłym roku zapewnić 2,5-procentowy wzrost PKB. Warto więc - przekonuje rząd - zachęcić ludzi do pracy, by gospodarka rozwijała się jak najszybciej.

Budapeszt prognozuje, że inne wskaźniki ekonomiczne również dadzą powód do optymizmu - inflacja ma utrzymywać się na poziomie 1,8 proc., a deficyt budżetowy nie powinien przekroczyć dwóch procent.

Rządowy projekt obniżki podatków musi jeszcze zostać zatwierdzony przez parlament. Do głosowania ma dojść 13 maja.

bEKSSEtW
Zobacz także: Do końca kwietnia można było składać rozliczenie PIT. Co grozi za spóźnienie?

Czytaj więcej w Money.pl

bEKSSEuq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)