Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polacy rekordzistami na Wyspach. Po piętach nam depczą Rumuni

Polacy rekordzistami na Wyspach. Po piętach nam depczą Rumuni

Na Wyspach jest ciągle milion Polaków, a ich liczba stale rośnie Fot. East News
Na Wyspach jest ciągle milion Polaków, a ich liczba stale rośnie

1,021 mln - tylu Polaków na koniec 2017 roku zamieszkiwało Wielką Brytanię, a to nowy rekord. Po raz pierwszy też Rumunii stali się drugą największą mniejszością na Wyspach, wyprzedzając Irlandczyków.

Pod koniec 2017 roku w Zjednoczonym Królestwie mieszkało o niemal 20 tysięcy więcej Polaków niż rok wcześniej - wynika z danych brytyjskiego urzędu statystycznego. Polaków na Wyspach jest coraz więcej, choć według badań coraz mniej chętnie wybieramy ten kierunek emigracji, głównie z powodu Brexitu.

Przez Brexit będą problemy z lotami Ryanair? Zobacz wideo:

 

 

Brytyjskie media przede wszystkim zauważają jednak, że nastąpiła zmiana, jeśli chodzi o drugą największą mniejszość narodową. Już nie są nią Irlandczycy, których w Wielkiej Brytanii mieszka 350 tys., a Rumuni.

Choć Rumunia, podobnie jak Bułgaria, weszła do Unii w 2007 roku, to Brytyjczycy otworzyli swój rynek pracy dla mieszkańców dopiero na początku 2014 roku. Od tego momentu mieszkańcy tego kraju coraz częściej wybierają Wyspy, a pod koniec 2017 rumuńska mniejszość liczyła tam ponad 410 tys. osób.

W Wielkiej Brytanii mieszka również ponad 340 tys. osób z Indii oraz niecałe 300 tys. z Włoch. Polacy są ciągle największą mniejszością we wszystkich regionach Wielkiej Brytanii. W Irlandii Północnej Polaków jest nawet więcej niż Irlandczyków.

Czytaj też: Polacy na Wyspach drżą na myśl o Brexicie. Rząd zadaje im dodatkowy cios

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl


wielka brytania, emigracja, polacy na wyspach, brexit
Czytaj także
Polecane galerie
tfty
2018-08-31 03:50
tymczasem w o wiele mniejszej polsce jest ponad 2 miliony ukraińców, a ukraina nie jest w ue
goral99
2018-06-21 22:14
Tylko chodzi o PRZYBYŁYCH, bo Azjatów, Afrykańczyków i ludzi z Karaibów jest tu bardzo dużo, oni mają brytyjskie paszporty, więc się NIE LICZĄ! A jest ich ładnych kilka milionów, w niektórych dzielnicach Londynu (Tower Hamlets, Newham itd.) są większością! Zobaczcie sami w Wikipedii, wpiszczie London Boroughs i zobaczycie dzielnice i skład etniczny wg. pochodzenia, a nie wg. paszportu
makaron9999
2018-06-21 21:59
Mam wrazenie a nawet jestem pewny ze te dane statystyczne nie uwzgledniaja obywateli innych nacji posiadajacych juz brytyjskie obywatelstwo. 340 tys osob z Indii to zakrawa na zart
Pokaż wszystkie komentarze (24)