Trwa ładowanie...
bDBrlJTp

Notowania

Polacy Na Wyspach – Wszystkie wiadomości

163
15.01.2021 6:58

WIELKA BRYTANIA
 / 
Brexit przegonił Polaków. Rekordowy spadek na Wyspach

Tuż przed końcem okresu przejściowego wielu Polaków opuściło Wielką Brytanię. W pierwszym półroczu 2020 roku ich liczba zmniejszyła się o 85 tys To rekordowym spadek.

1
04.01.2021 12:35

UNIA EUROPEJSKA
 / 
Brexit. Co z pracą i studiami? "Będzie dużo trudniej"

Brexit dokonany. Co z pracą i studiowaniem w Wielkiej Brytanii? - Około 700 tys. Polaków wystąpiło o status osiedleńczy, to oznacza, że znakomita większość Polaków, którzy już tam są, ten status utrzyma i będzie mogła nadal pracować. Natomiast ci, którzy myślą o wyjeździe, będą musieli zmierzyć się z wprowadzonym przez zapisy umowy systemem punktowym. Ten, wzorowany na systemie australijskim, wprowadza znaczące obostrzenia do wyjazdu na Wyspy. Nie przekreśla szansy na pracę czy studia w Wielkiej Brytanii, ale znacznie to utrudnia - powiedział w programie "Money. To się liczy" dr Grzegorz Mathea, prodziekan Wyższej Szkoły Bankowej. - Czasy, kiedy niemal z dnia na dzień można było podjąć decyzję o wyjeździe już nigdy nie wrócą. Teraz, by uzyskać zatrudnienie na Wyspach, trzeba uzyskać 70 punktów - dodał.

77
03.12.2020 20:20

NEGOCJACJE
 / 
Brexit bez umowy jest możliwy. "Dla Polski to niepokojące"

Twardy brexit to nie mrzonka. Czasu jest coraz mniej, a do porozumienia na linii Londyn-Bruksela jeszcze daleko. 1 stycznia możemy obudzić się w zupełnie nowej rzeczywistości. Rodzą się m.in. pytania co z podróżowaniem, handlem i przede wszystkim - pracą Polaków na Wyspach, ale i w Polsce.

104
03.12.2020 6:58

WIELKA BRYTANIA
 / 
Polacy na Wyspach. Przy okazji brexitu udało się ich policzyć

Żartowano, że Londyn to siedemnaste województwo Polski. Po latach spekulacji na temat liczby naszych rodaków w Wielkiej Brytanii, nareszcie udało się policzyć tych, którzy chcą na Wyspach pozostać. Milion to liczba mocno przesadzona.

22
03.07.2020 18:47

WIADOMOŚCI
 / 
Anglia otwarta na Polaków. Londyn znosi kwarantannę dla naszych rodaków i podaje datę

Brytyjski rząd opublikował w piątek listę krajów, których obywatele po przybyciu na Wyspy nie będą musieli odbywać 14-dniowej kwarantanny. Dotyczy to również Polaków, a zmiany mają zacząć obowiązywać już od 10 lipca.

bDBrlJTr
346
24.05.2020 17:30

WIELKA BRYTANIA
 / 
Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Polacy mówią o fali powrotów nad Wisłę

Około 600 tysięcy Polaków zalegalizowało swoją obecność w Wielkiej Brytanii - po brexicie to obowiązkowe. Jednak przez epidemię może być ich nieco mniej. - Część z nich już tam nie mieszka. Zalegalizowali pobyt na wszelki wypadek, aby nie zamykać drogi powrotu - mówi pan Sławomir, mieszkaniec Londynu.

180
08.05.2020 7:15

WIELKA BRYTANIA
 / 
Boris Johnson: Trudno wyobrazić sobie Wielką Brytanię bez Polaków

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson z okazji Dnia Zwycięstwa pisze o przyjaźni z Polską, wspomina trudności, z jakimi zmagał się nasz kraj po II wojnie światowej, a także zapewnia, że Polacy są bardzo bliscy Brytyjczykom. "Nie wyobrażamy sobie Wielkiej Brytanii bez ich obecności" - podkreśla.

72
09.02.2020 14:00

UE
 / 
Brexit pchnął Polaków do kolejek po paszporty. A Brytyjczycy zaczęli szukać korzeni na kontynencie

Przez brexit Polacy odgrzebują w szafach nieważne już polskie paszporty i odnawiają je. Składają również wnioski paszportowe dla swoich dzieci. Brytyjczycy z kolei z detektywistyczną starannością analizują drzewa genealogiczne, by w rodzinie znaleźć choć ślad niemieckiego czy francuskiego pochodzenia.

28
01.02.2020 18:26

WIELKA BRYTANIA
 / 
Wielka Brytania poza Unią. Co to znaczy dla Polaków?

Od 1 lutego 2020 r. Wielka Brytania nie należy już do Unii Europejskiej. Co to znaczy dla Polaków, którzy są najliczniejszą mniejszością narodową na Wyspach? Z Londynu informuje reporter money.pl Paweł Orlikowski.

bDBrlJTx
500
30.01.2020 20:27

BREXIT
 / 
Brexit - zadanie wykonane. Brytyjczycy marzą o powrocie, Polacy mają obawy o przyszłość

1 lutego Wielka Brytania przestaje być członkiem Unii Europejskiej, blisko 4 lata po brexitowym referendum. Ulice Londynu wypełniają rozśpiewani Brytyjczycy, w większości chcący pozostać we Wspólnocie. A Polacy? Obawiają się o przyszłość, niektórzy już szykują się na wyjazd do Polski.

184
30.01.2020 7:18

BREXIT
 / 
Brexit. Co z Polakami na Wyspach? Niepewny los 400 tys. osób

Prawa do pozostania w Wielkiej Brytanii po brexitcie, czyli statusu osoby osiedlonej, nie uzyskało 396 tys. Polaków.

63
19.10.2019 13:29

UNIA EUROPEJSKA
 / 
Brexit. Co z Polakami? "Są tam takie branże, które bez nas nie istnieją"

Co czeka Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii po brexicie? - Są takie branże w Wielkiej Brytanii, jak hotelarstwo czy gastronomia, które wręcz polegają na naszych rodakach. Każdy ubytek w naszej populacji to cios dla brytyjskiej gospodarki - powiedział w programie "Money. To się liczy" dr Grzegorz Mathea, prodziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. Jak dodał, dla brytyjskiej gospodarki Polacy są bardzo atrakcyjni, ale paradoksalnie właśnie ta atrakcyjność przesądziła o brexicie.

76
20.07.2019 8:53

BREXIT
 / 
Brexit. Brytyjskie władze wzywają Polaków, by zarejestrowali się w systemie osiedleńczym

Nie odkładajcie w czasie rejestracji w systemie osiedleńczym, bo on zabezpiecza wasze prawa na okoliczność brexitu – apelują brytyjskie władze do obywateli innych państw UE. Zaskakująco mało Polaków skorzystało z rejestracji.

bDBrlJTy
190
03.04.2019 15:55

BREXIT
 / 
Brexit. Eksperci: możemy się spodziewać "powrotu skazańców" do Polski

Brexit jest ciągle niewiadomą, ale Polacy na Wyspach ciągle słyszą zapewnienia, że nikt z kraju ich wyrzucał nie będzie. O ile nie mieli tam kłopotów z prawem. - Powiedzmy sobie to wprost: skazańców Wielka Brytania będzie się chciała pozbyć - słyszymy od prawników z Wysp.

30
11.03.2019 7:21

POLISH ECONOMIC FORUM
 / 
Polish Economic Forum w Londynie. To oni zrobią kariery

Jako że najlepsze polskie uczelnie plasują się w rankingach między drugą a trzecią setką, nasi najzdolniejsi maturzyści z wybierają te ze ścisłej czołówki. W miniony weekend ci, którzy trafili na Wyspy, mieli swoje pięć minut.

27
09.03.2019 9:57

BREXIT
 / 
Brexit może zaskoczyć na granicy. Sprawdź, jak uniknąć problemów

Jeśli Wielka Brytania opuści UE bez umowy, zmienią się zasady kontroli na granicach. Brytyjskie MSZ apeluje, by dopilnować terminów ważności dokumentów. Polskie władze co prawda uspokajają, ale straż graniczna nie gwarantuje, jak po twardym brexicie zachowają się ich koledzy na Wyspach.

143
28.02.2019 20:16

RYNEK PRACY
 / 
Brexodus problemem. Brytyjczykom brakuje już niemal miliona pracowników

Zjednoczone Królestwo boryka się z coraz większym brakiem rąk do pracy - wynika z analizy brytyjskiego odpowiednika naszego GUS-u. To już nie jednorazowy fenomen, ale trend notowany w kolejnych badaniach.

116
17.01.2019 8:25

BREXIT
 / 
Problem Polaków na Wyspach. Przez twardy brexit mogą stracić emeryturę

Brytyjski parlament odrzucił umowę ws. brexitu wypracowaną na linii Londyn-Bruksela, co spotęgowało chaos. Widmo opuszczenia Unii bez umowy jest nad wyraz realne. To oznacza, że Polacy na Wyspach mogą stracić świadczenia emerytalne, ale nie tylko.