Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Polacy mówią o fali powrotów nad Wisłę

Około 600 tysięcy Polaków zalegalizowało swoją obecność w Wielkiej Brytanii - po brexicie to obowiązkowe. Jednak przez epidemię może być ich nieco mniej. - Część z nich już tam nie mieszka. Zalegalizowali pobyt na wszelki wypadek, aby nie zamykać drogi powrotu - mówi pan Sławomir, mieszkaniec Londynu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
Część z Polaków mieszkających na Wyspach przez koronawirusa wróciła do Polski.

Brytyjski urząd Home Office wydał raport na temat wyników programu osiedlania w Wielkiej Brytanii obywateli z Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dane były zbierane od sierpnia 2018 roku do końca marca tego roku, a więc czasu, gdy pandemia koronawirusa rozwinęła się na dobre.

Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że najliczniejszą grupą, która starała się o status osoby osiedlonej, są Polacy. Łącznie złożyli oni ponad 600 tys. wniosków. Dla porównania: Rumuni – 500 tys., Włosi – 320 tys., Portugalczycy – 250 tys.

Polacy mogą się również pochwalić najwyższym wskaźnikiem akceptacji wniosków - na poziomie 81 proc. Zaraz za nimi znaleźli się Litwini (78 proc.) oraz Portugalczycy (60 proc.). Dla porównania najniższy poziom odnotowano wśród obywateli Rumunii – 35 proc.

Obejrzyj: Miejsca pracy mogą być wylęgarnią koronawirusa. Kto może, powinien pracować w domu

Autorzy raportu przyjęli, że w momencie, gdy go pisali, liczba Polaków na Wyspach wynosiła 800 tys. Co zatem stało się z pozostałymi 200 tys.? Można wnioskować, że wrócili do Polski – początkowo z powodu brexitu, a następnie przez epidemię koronawirusa.

Pracy będzie mniej

Dziś nikt nie ma wątpliwości, że brytyjski rząd zbyt wolno i niewłaściwie zareagował na pandemię koronawirusa. Kraj ten musiał na początku mierzyć się z nadzwyczajną liczbą zachorowań, a teraz staje przed kolejnym, potencjalnym zagrożeniem, tym razem wycelowanym w gospodarkę.

Wielką Brytanię czekają masowe redukcje etatów. Agencja analityczna McKinsey ostrzega, że 80 proc. zwolnień dotknie osoby bez wyższego wykształcenia, zatrudnionych w budownictwie czy obsłudze restauracji i hoteli. To branże, w których pracuje znaczna część Polaków na Wyspach.

Przedstawiciele Polonii w Wielkiej Brytanii, których poznaliśmy za pośrednictwem grup na Facebooku, przyznają, że Polacy na miejscu są bardzo pragmatyczni. Jeśli zapuścili korzenie, wzięli kredyty, to jakoś przetrwają pandemię. Jeśli jednak w oczy zajrzy im bieda, spakują się i wrócą do Polski. Dlatego część z naszych rozmówców nie ufa danym Home Office'u.

Statystyki nie mówią wszystkiego

- To, że Polacy składają najwięcej wniosków, oczywiście wynika z faktu, że są najliczniejszą grupą narodowościową z UE. Jednak duża grupa osób składa wnioski nie mieszkając już w Wielkiej Brytanii, tak na wszelki wypadek, aby nie zamykać sobie drogi powrotu - mówi pan Sławomir, który na co dzień mieszka w Londynie.

- W marcu nastąpiła duża fala "ucieczek" przed koronawirusem do Polski. Nie tylko drogą lotniczą, ale również samochodami i autobusami. Dużo pracy miały wtedy również firmy przewozowe. Można bezpiecznie szacować tę liczbę na od 50 do 100 tysięcy. Jest otwartą sprawą, ile z tych osób powróci do Wielkiej Brytanii - dodaje.

Wtóruje mu pani Katarzyna: - Jeśli ktoś tutaj ma stałą pracę, kupił i spłaca dom lub samochód, to oczywiście, że nie wrócił do Polski. Myślę, ze osoby, które wyjechały, to te, które miały pracę przez agencje, wynajmowały pokoje i nie posiadają tutaj nieruchomości. Wyjechali, ale jeśli zalegalizowali obecność na Wyspach, to raczej będą chcieli tam kiedyś wrócić.

Dr Roch Dunin-Wąsowicz, wykładowca socjologii na University College London i redaktor portalu LSE Brexit, tłumaczy, że poza pewnymi przypuszczeniami czy anegdotami nie ma żadnych dowodów na to, że Polacy masowo opuścili Wielką Brytanię.

- Statystyki dotyczące powrotów do domów dotyczyły 50 tys. osób, ale z całego świata - tłumaczy ekspert. I dodaje: - Ciekawe jest jednak to, że zaledwie 80 proc. Polaków złożyło wnioski o status osoby osiedlonej. Przyczyny doszukiwałbym się w tym, że Polacy są rozproszeni w Wielkiej Brytanii, nie posiadają silnych sieci społecznych i być może są niedoinformowani.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-05-2020

PolakMieszkałem przez 8 lat w Londynie. Co roku nowa praca nie dlatego, że sam odchodziłem ale banki w których pracowałem taki miały zwyczaj. Ponieważ po … Czytaj całość

25-05-2020

vanhorneto ze ktos wyjechal z UK nie oznacza, ze wroci do Polski, wiekszosc raczej przeniesie sie gdzies indziej, bo w Polsce pis-u nie da sie normalnie zyc, … Czytaj całość

25-05-2020

AnalitykTo ja wam powiem o co chodzi. Wnioski zlozyli ci co maja tutaj swoje firmy lub samozatrudnieni ci co placa tutaj podatki i ubezpieczenia. Wniosków nie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (346)