Trwa ładowanie...
bDTWahbF

Notowania

Epidemia – Wszystkie wiadomości

2
13.04.2021 11:37

FIRMA
 / 
Branże proszą o zmiany w VAT. Resort rozwoju jest "na nie"

Hotelarze proszą rząd o wprowadzenie tymczasowo zerowej stawki VAT, a gastronomia o ujednolicenie jej dla całej branży. Rząd jednak nie zamierza takich próśb spełniać. - Dziś możemy rozmawiać o tym, co możemy doraźnie dać przedsiębiorcom, jak rozszerzyć tarcze branżowe - mówi w programie "Money. To się liczy" Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju. I dodaje, że na ten moment w rządzie rozmowy w tej kwestii się nie toczą. Powód? - Przedsiębiorcy chcieliby, żeby te rozwiązania zostały na stałe. My możemy rozmawiać tylko o kwestiach doraźnych na czas epidemii - mówi Semeniuk. Jak podkreśla, rząd na dziś mówi "nie". - Zobaczymy co będzie jutro, tego nikt nie jest w stanie zagwarantować - puentuje wiceminister rozwoju.

82
13.04.2021 11:10

EPIDEMIA
 / 
Biznes w podziemiu. Minister: z tego co wiem, nie narzekają

- Dzięki działaniom rządu firmy w wielu branżach wciąż działają, a spadek zatrudnienia jest niewielki - tak o ewentualnym wsparciu dla branż objętych lockdownem mówi w programie "Money. To się liczy" wiceminister rozwoju Olga Semeniuk. Jak dodała, rząd zamierza przedłużyć okres obowiązywania tarczy branżowej do końca kwietnia. - Rozszerzyliśmy tę pomoc z 49 do ponad 60 kodów PKD - mówiła wiceminister rozwoju. To oznacza pomoc na poziomie 7 mld zł, choć jeszcze niedawno było to około 3 mld zł. Wiele firm z branży beauty mimo to skarży się na brak pomocy ze strony państwa. Co na to wiceminister? - Z tego co wiem, to branża beauty nie narzeka - skwitowała Olga Semeniuk. Szybko dodała jednak, że na pieniądze trzeba poczekać. Winny jest "proces formalno-administracyjny". - To są środki z budżetu państwa, więc musimy działać zgodnie z przepisami - stwierdziła wiceminister rozwoju.

6
13.04.2021 10:47

EPIDEMIA
 / 
Wyjazd na majówkę? Zapomnij. Minister komentuje

- Dla mnie jest to w tej chwili mało możliwe - tak o odmrażaniu gospodarki w najbliższych tygodniach mówi wiceminister rozwoju Olga Semeniuk. Zaproszona do programu "Money. To się liczy" podkreśla, że wiele zależy od danych epidemicznych w nadchodzących dniach. - Na dziś zakładałabym funkcjonowanie w bieżącym lockdownie - mówi. Pytana o warunki odmrażania poszczególnych działów gospodarki Olga Semeniuk mówi o konieczności spadku liczby zachorowań do poziomu 6-7 tys. przypadków dziennie. Nie ma też co liczyć na "wyjazdową" majówkę w tym roku. Wiele wskazuje bowiem na to, że hotele pozostaną zamknięte. - Planowanie czegokolwiek na ten moment nie powinno mieć miejsca - mówi wiceminister rozwoju.

414
26.03.2021 13:19

INFOGRAM
 / 
Koronawirus. Dramat za południową granicą Polski. Czesi covidowym czarnym punktem na mapie

Czesi są w ścisłej światowej czołówce pod względem zgonów spowodowanych COVID-19 i pod względem liczby zakażeń na każdy milion mieszkańców. A współwinne są... zasiłki.

3
20.03.2021 11:19

GOSPODARKA
 / 
Koronawirus w Polsce. W sobotę ponad 26 tysięcy nowych przypadków

Nowy raport Ministerstwa Zdrowia mówi o 26 405 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To więcej niż w piątek, ale mniej niż w czwartek, gdy padł tegoroczny rekord - ponad 27 tys. nowych przypadków. Resort informuje również o śmierci 349 osób.

bDTWahbH
471
19.03.2021 20:47

KORONAWIRUS
 / 
Rząd zwalnia z noszenia maseczek. Sprawdź, czy nowe rozporządzenie dotyczy również ciebie?

Bez maseczki poruszamy się po własnym domu, nie musimy jej zakładać też we własnym aucie. Ponadto nie trzeba jej też nosić w parku czy na plaży. Musimy ją za to założyć już na promenadzie, cmentarzu czy na targowisku, nawet jeśli jest na świeżym powietrzu. Ust i nosa nie trzeba za to zakrywać w czasie trwania egzaminów, czy podczas ceremonii ślubnej.

36
15.03.2021 17:32

KORONAWIRUS
 / 
Koronawirus w Polsce. Skierowanie na test online. Sprawdzamy, jak działa

Nie tylko teleporada, ale też szybka ankieta internetowa. Później telefon od konsultanta, który skieruje na test na obecność koronawirusa. Taki plan zapowiedział w poniedziałek resort zdrowia. Problem w tym, że w narzędziu już widać wady. - Wymaga dopracowania - mówi money.pl lekarz Bartosz Fiałek.

105
13.03.2021 14:38

PFIZER
 / 
Pandemia w Polsce zostanie opanowana jeszcze w 2021? "Realny scenariusz"

Dorota Hryniewiecka-Firlej, prezes Pfizer Polska uważa, że scenariusz przedstawiany przez rząd, że jeszcze w tym roku uda się opanować pandemię koronawirusa, jest realny.

42
11.03.2021 15:33

EPIDEMIA
 / 
Lockdown znowu w całej Polsce? Ekspert odpowiada

- Trzeba myśleć o tych ludziach, którzy pracują w najbardziej dotkniętych gałęziach gospodarki. Oni muszą z czegoś żyć - tak o ewentualnym ogólnokrajowym lockdownie mówi dr Konstanty Szułdrzyński, anestezjolog z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. - Oczywiście, trzeba wprowadzać obostrzenia, ale jest jakiś próg wytrzymałości społecznej, powyżej którego ludzie po prostu przestaną się do tych zaleceń stosować - dodaje gość programu "Newsroom". Zdaniem eksperta nie powinno wchodzić w grę stosowanie obostrzeń na mniejszą skalę, na przykład na poziomie powiatów. - Tu chodzi o zmniejszenie mobilności. Jeśli sklep na sąsiedniej ulicy będzie otwarty, to my do niego pojedziemy. Do innego województwa? Już niekoniecznie - mówi dr Konstanty Szułdrzyński.

bDTWahbN
27
24.02.2021 8:31

GOSPODARKA
 / 
Koronawirus w Polsce. Ponad 12 tys. nowych zakażeń

Liczba nowych przypadków koronawirusa ponownie przekroczyła 10 tysięcy. W środę resort zdrowia informuje o 12 146 zakażonych. To najwięcej od 6 stycznia.

87
08.02.2021 15:24

EPIDEMIA
 / 
Kolejna fala epidemii. Szczyt zakażeń na początku marca

- Zaczęliśmy obserwować, że liczba wykrywanych przypadków koronawirusa spada wolniej niż jeszcze niedawno - mówi w programie "Newsroom" Karol Niedzielewski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Eksperci od statystyki badają, jak poszczególne decyzje sanitarne rządu wpływają na poziom epidemii w naszym kraju. Teraz trwają badania, które pozwolą przewidzieć, jak piątkowe luzowanie obostrzeń wpłynie na liczby zachorowań. - Na początku marca powinniśmy obserwować szczyt liczby zachorowań. Powinien on sięgnąć podobnych poziomów, jakie obserwujemy dziś, czyli około 6 tysięcy chorych dziennie - mówił Niedzielewski. Podkreślił jednocześnie, że prognozowanie jest trudniejsze ze względu na bardziej zaraźliwe warianty koronawirusa.

9
26.01.2021 21:01

EPIDEMIA
 / 
"Pobyt w hotelu nie wydaje mi się dużym ryzykiem". Epidemiolog o luzowaniu obostrzeń

Odmrażać gospodarkę czy utrzymać obecny stan ograniczeń w obawie, by luzowanie nie spowodowało, że przez nową mutację będziemy się zakażać łatwiej i szybciej – zapytał prowadzący program "Money. To Się Liczy" prof. Joannę Zajkowską, podlaskiego wojewódzkiego konsultanta do spraw epidemiologii. Ekspertka odpowiedziała, że "nie można patrzeć na to tak zero-jedynkowo". Gdyby to od niej zależało, byłaby skłonna odmrażać "handel, który jest konieczny" i najważniejsze usługi. Oraz hotele, ale przy spełnieniu warunków sanitarnych, które zagwarantują, że ludzie nie będą się grupować. "Pobyt w hotelu nie wydaje mi się dużym ryzykiem" – powiedziała prof. Zajkowska.

68
13.01.2021 16:09

EPIDEMIA
 / 
Rządowe obostrzenia. Poseł Zjednoczonej Prawicy: zupełnie tego nie rozumiem

Aktywność na świeżym powietrzu powinna zostać przywrócona? - Zgadzam się z tym. Nasza udawana walka z covidem, mówię udawana, bo myśmy nie przygotowali właściwych narzędzi, nie wyciągamy wniosków z przypadków państw, które świetnie sobie dały radę, więc działamy dość chaotycznie. Przebywanie na wolnym powietrzu - trudno się tu zarazić, po co my to blokujemy? Główne miejsca zakażeń to pomieszczenia zamknięte. Po co my to wszystko wyczyniamy? Zupełnie tego nie rozumiem - powiedział w programie "Newsroom" Andrzej Sośnierz, były prezes NFZ, obecnie poseł Porozumienia. - Nie przygotowaliśmy systemu testowania, który byłby na tyle wydolny, żebyśmy wiedzieli, co dzieje się z tą epidemią. Nie mamy żadnego rozeznania, jaki jest stan przechorowania społeczeństwa - dodał.

bDTWahbO
8
27.12.2020 15:10

EPIDEMIA
 / 
Czas zapiąć pasy. Bielecki: w 2021 czekają nas zwolnienia

- To będzie pierwszy rok, kiedy będzie widać jasne nadzieje, jak choćby ten słynny Fundusz Odbudowy, nowy program unijny Następna Generacja, ale to będzie może początek, może koniec III kwartału, optymistycznie myśląc. Pytanie brzmi, jakie będzie kolejnych 9 miesięcy. One mogą być trudne. Wiele firm w Polsce nie zrobiło tego, co podręcznik by im nakazywał teoretycznie zrobić szybko, tzn. dostosować swoje moce wytwarzania do realnego popytu, dostosowania również przez korektę zatrudnienia, przez ewentualne zmiany rynków zbytu. Myśmy tutaj próbowali przetrwać, również z takim polskim cwaniactwem, sprytem. Po nowym roku myślę, że przyjdzie ten moment, jak będziemy się odbijać 5-7 proc., że trzeba będzie policzyć. Parę sklepów i restauracji zamknąć, 2-3 fabryki będą musiały się przeprofilować. Nie da się rzeczywistości zaklinać - mówił w programie "Money. To się liczy" Jan Krzysztof Bielecki, były premier, przewodniczący Rady Partnerów EY.

52
27.12.2020 14:57

EPIDEMIA
 / 
Były premier o walce z pandemią. Mówi o dwóch prezesach w rządzie

- Jak się tylko zaczynał kryzys, Financial Times zrobił konferencję międzynarodową, na której wystąpiła szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego - instytucji, która kojarzy nam się tylko z żandarmem, który nam zabierał, rozkazywał i narzucał różne ograniczenia. Kristalina Georgiewa wtedy powiedziała: proszę, wydawajcie. I nie da się ukryć, że nasz rząd był jednym z tych najpilniej słuchających. Te wszystkie instrumenty są bardzo szczodre. Ta pierwsza reakcja była dobra, do tego doszła luźna polityka monetarna i pewne regulacyjne ułatwienia, które wprowadził choćby KNF. Zareagowaliśmy w miarę szybki i szczodrze - mówił w programie "Money. To się liczy" Jan Krzysztof Bielecki, były premier, przewodniczący Rady Partnerów EY. Były premier skrytykował jednak część działań rządu w walce z pandemią. - Minus jest oczywisty. Nasze działania były czasem dość chaotyczne, a nie ma nic gorszego, i dla konsumentów, i dla biznesu, niż otrzymywać sprzeczne komunikaty w krótkim okresie, bo wtedy ludzie zaczynają panikować - mówił Jan Krzysztof Bielecki.

848
26.12.2020 15:39

KREMACJA
 / 
Polak nie chce się w proch obrócić. Ale będzie musiał. Czeka nas pogrzebowa rewolucja

Ledwie co trzeci Polak jest poddawany kremacji po śmierci. To jeden z niższych wyników w Europie. Eksperci mówią wprost: Polacy muszą zmienić podejście, zanim przestanie być ich stać na chowanie bliskich. I staniemy w obliczu katastrofy epidemicznej.

13
26.12.2020 12:24

EPIDEMIA
 / 
Szczepionka na covid. Dworczyk: między 8 a 12 w niedzielę trafi do szpitali

"Między godz. 8.00 a 12.00 w niedzielę 27 grudnia 10 tys. szczepionek na koronawirusa zostanie dostarczonych do 72 szpitali węzłowych, w których rozpoczną się szczepienia personelu medycznego" - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że tego dnia ruszy w mediach kampania informacyjno-frekwencyjna.

90
26.12.2020 11:30

EPIDEMIA
 / 
Turystyka. Tatry opustoszały. "Tragiczny rok"

"W tym roku Tatry odwiedzi o 40 proc. mniej turystów niż w 2019. To tragiczny rok dla turystyki" - ocenia prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej Agata Wojtowicz. Zakopane szacuje, że tylko z tytułu opłaty miejscowej do kasy miasta wpłynie blisko 1 mln zł mniej.