Trwa ładowanie...
bDeBxzZx

Notowania

Epidemia – Wszystkie wiadomości

243
12.10.2020 16:06

EPIDEMIA
 / 
Zakaz handlu do zawieszenia? "To konieczne, by nie było zwolnień"

Pandemia koronawirusa to reorganizacja pracy i utrudnienia w sklepach. Od 15 października obowiązują godziny dla seniorów. Branża apeluje do rządu o zniesienie zakazy handlu w niedziele. - W obecnej sytuacji zakaz handlu blokuje możliwość odrobienia strat, zarówno po lockdownie, jak i tych wynikających z pogarszającej się sytuacji epidemicznej - powiedział w programie "Money. To się liczy" Radosław Knap z Polskiej Rady Centrów Handlowych. - Handel detaliczny to bardzo ważna część gospodarki, a 1/3 z nich to centra handlowe. W całej branży zatrudnionych jest około milion osób. Jeżeli właściciele nie odrobią strat, może to również doprowadzić do kolejnych zwolnień - dodał.

37
12.10.2020 10:57

EPIDEMIA
 / 
Godziny dla seniorów. Branża zaskoczona, ale się dostosuje

Wracają godziny dla seniorów, jak wpłyną na branżę handlową? - Taką sytuację mieliśmy również w marcu i kwietniu. Sklepy dostosowały się do tego, teraz będzie tak samo. Wszystkie placówki objęte rozporządzeniem się dostosują - powiedział w programie "Money. To się liczy" Radosław Knap z Polskiej Rady Centrów Handlowych. - Wolelibyśmy wiedzieć wcześniej, przydałyby się też konsultacje. Ostatnie doświadczenia nauczyły nas szybkiego działania i jako branża jesteśmy przygotowani. Na całej branży spoczywa obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa klientom. Sami z siebie przygotowujemy się do wdrażania różnych wytycznych - dodał.

5
09.10.2020 10:34

COVID-19
 / 
Koronawirus. Coraz więcej zakażeń - Ministerstwo Zdrowia podaje dane

W ciągu ostatniej doby wykryto w Polsce 4739 nowych przypadków koronawirusa. To kolejny rekord. Z powodu COVID-19 w ciągu ostatniej doby zmarło kolejnych 6 osób, a z powodu współistnienia z innymi schorzeniami 46 osób.

611
03.10.2020 11:28

EPIDEMIA
 / 
Koronawirus w Polsce. Epidemia przyspiesza

2367 nowych przypadków zakażeń - to stan na sobotę. Najwięcej w Małopolsce i na Mazowszu. Chyba już nikt nie ma wątpliwości, że epidemia wyraźnie przyspieszyła.

81
29.09.2020 12:29

WIELKA BRYTANIA
 / 
Pandemia szaleje, wracają limity w brytyjskich sklepach. Ale "nie ma dramatu"

Brytyjskie media i światowe agencje prasowe informują o powrocie obostrzeń w Wielkiej Brytanii, która zmaga się z kolejną falą zachorowań na COVID-19. Sklepy zaczynają wprowadzać limity, jednak rzeczywistość nie jest aż tak przerażająca.

bDeBxzZz
176
28.09.2020 16:49

KRYZYS
 / 
Ponowne zamrożenie gospodarki? Balcerowicz: nie zachęcam

Coraz więcej zachorowań, czy możliwe jest ponowne zamrożenie gospodarki? - To się dzieje we Francji, w Izraelu, w Wielkiej Brytanii. Nie zachęcam, by do tego doszło w Polsce, ale zachęcam wszystkich, by nosili maseczki i zachowywali dystans. Bądźmy odpowiedzialni, za siebie i innych - powiedział w programie "Newsroom WP" prof. Leszek Balcerowicz, ekonomista, były wicepremier i minister finansów. - Mam nadzieję, że premier Morawiecki, mówiąc, że drugiego lockdownu nie będzie, tym razem mówi prawdę. Potrzeba nam dużo zaufania do tego, że wcześniej nie mijał się z prawdą - dodał.

7
24.09.2020 16:08

EPIDEMIA
 / 
Podwyżki w sanepidzie? Pinkas: wielki sukces, będą godne płace

Pracownicy sanepidu to pierwszy front walki z koronawirusem, doczekają się podwyżek? - To jest przede wszystkim wielki sukces całego rządu, że nikt nie zaoponował, by zwiększyć budżet sanepidu na rok 2021. Dostaliśmy 195 mln zł, to jest zupełnie nowa jakość, perspektywa godnych zarobków. Najbardziej istotne jest to, że zostaliśmy zauważeni, że inspekcja sanitarna została zauważona, że jesteśmy potrzebni - powiedział w programie "Newsroom WP" Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny. - Dostaniemy nowe komputery, oprogramowanie, sprzęt na europejskim poziomie. Oczywiście perspektywą nikt nikogo nie wykarmił, ale ich brak to głód i pozbawienie ludzi motywacji. Perspektywy, środki i determinacja spowodują, że będziemy inną inspekcją, choć już się bardzo dużo zmieniło - dodał.

47
24.09.2020 15:42

EPIDEMIA
 / 
Maseczki obowiązkowe wszędzie? Pinkas: ich brak to egoizm, wirus nie jest wymysłem

Eksperci postulują powrót obowiązku noszenia maseczek w otwartej przestrzeni. - Co do obowiązku, zacznijmy mówić o tym, żebyśmy byli przekonani, że ta maseczka służy nam i służy innym, a jej nienoszenie jest przejawem egoizmu. Wirus to nie jest wymysł, istnieje, możemy go zbadać. Ludzie na COVID-19 umierają - powiedział w programie "Newsroom WP" Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny. - Mamy płaskoziemców, mamy antyszczepionkowców - całą grupę denialistów, którzy odrzucają wiedzę, ale zaangażowaniem specjalistów możemy to zmieniać. Na pewno nie uda się dotrzeć do wszystkich, staramy się dotrzeć do większości i mamy nadzieję, że oni będą narzucali trend. Chodzenie bez maseczki w przestrzeni zamkniętej powinno być niemodne. Rozmów o zaostrzeniu przepisów na razie nie ma, ale obserwujemy to, co się dzieje - podkreślił szef GIS.

5
14.09.2020 16:16

LOTNISKO
 / 
Miały być miliony, a milinów nie ma. Lotnisko w Łodzi liczy straty

Łódzkie lotnisko miało otrzymać pieniądze w ramach strat, które poniosło przez epidemie koronawirusa. Pieniędzy jednak nie ma do tej pory. A rozporządzenie czeka już na biurku premiera od kilku miesięcy.

bDeBxzZF
194
04.09.2020 7:21

EPIDEMIA
 / 
Koronawirus. Pół roku od pierwszego przypadku. Rozmowa z polskim "pacjentem zero"

Dokładnie pół roku od wykrycia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce odwiedzamy polskiego "pacjenta zero". Pytamy, jak się czuje, jak wspomina moment, w którym dowiedział się, że jest chory na COVID-19 oraz jak z perspektywy pół roku patrzy na pandemię koronawirusa. - Czuję się dobrze, ale chciałbym wykonać szczegółowe badania, by mieć pewność, że nic mi nie jest, że jestem zdrowy - powiedział nam polski "pacjent zero" Mieczysław Opałka.

1
03.09.2020 15:10

EPIDEMIA
 / 
Zakaz lotów. LOT poleci po Polaków? Horała: nie ma takiej potrzeby

Rząd zakazał lotów do 44 krajów, nie można z nich również przylecieć do Polski. Czy PLL LOT ponownie zorganizują akcje "lot do domu"? - Nie ma takiej potrzeby. Zakazy lotów do różnych krajów obowiązują nieprzerwanie od początku epidemii koronawirusa. To rzeczywistość, która trwa od wielu miesięcy. Decyzje o otwieraniu i zamykaniu kierunków lotów są podejmowane na bieżąco, w oparciu o sytuację epidemiczną, ale to zawsze są zwyczajne loty rejsowe - powiedział w programie "Newsroom" Marcin Horała, wiceminister infrastruktury. - Wcześniej zorganizowane czartery mogą swoje loty odbyć, jest też mechanizm indywidualnych zgód, kilka takich zostało udzielonych, by ci, którzy wykupili bilety i są za granicą, mogli stamtąd wrócić. Są też inne opcje, w przypadku Europy choćby transport kołowy czy kolejowy, aż wreszcie loty przesiadkowe - dodał.

30
28.08.2020 10:52

EPIDEMIA
 / 
Maseczki wrócą jesienią? Szef GIS komentuje

- Musimy być w przestrzeni publicznej tak racjonalni, jak wiosną - tak o przygotowaniach do drugiej fali koronawirusa mówił w programie "Newsroom" Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. Jak dodał, jeśli służby zauważą, że sytuacja "wymyka się spod kontroli", to będą wprowadzane nowe obostrzenia. - Mam jednak nadzieję, że do takiej sytuacji nie dojdzie - podkreślał Pinkas. Zapewniał jednocześnie, że działania służb państwowych będą dynamiczne. - Co czwartek będziemy spotykać się w resorcie zdrowia i podejmować ewentualne decyzje co do kolejnych ruchów - powiedział Pinkas. Dodał również, że na ten moment nie ma planów, by maseczki wróciły w całym kraju.

159
21.08.2020 15:36

SONDAŻ
 / 
"Wesele przełożyłbym na później" - deklarują ankietowani. Statystyki dowodzą jednak czegoś innego

Wesela odpowiadają za co najmniej tysiąc przypadków zakażeń, a to i tak zaniżony szacunek. Część lekarzy apeluje do rządu, by przywrócił ograniczenia dotyczące liczby ich uczestników. Byłoby to jednak spełnienie najczarniejszego koszmaru branży weselnej, która nadal nie wyszła na prostą po kilkutygodniowym przestoju. Zapytaliśmy Polaków, co sądzą o weselach w czasach epidemii.

bDeBxzZG
61
20.08.2020 11:18

SZKOŁA
 / 
Powrót do szkół. Broniarz zwraca uwagę na poważny problem

Epidemia koronawirusa nie odpuszcza, a od września uczniowie mają wrócić do szkół i to bez maseczek. Co na to Związek Nauczycielstwa Polskiego? - Uczniowie mają i powinni mieć obowiązek noszenia masek we wszystkich pomieszczeniach wspólnych, gdzie gromadzi się większość społeczności szkolnej. Wiele uwag ze strony rodziców, że ławki powinny być rozdzielane lub zastosowane pojedyncze ławki. To wywołuje pytania o pieniądze, o możliwości lokalowe - powiedział w programie "Money. To się liczy" Sławomir Broniarz, prezes ZNP. - Minister edukacji uchyla się od jednoznacznej odpowiedzi, bo pojawiłoby się pytanie, kto za to zapłaci. Jeżeli mówimy "maski dla każdego ucznia", to płacić mają rodzice, szkoła czy rząd? To samo z maskami dla nauczycieli. Domagamy się też badań dla każdego nauczyciela, tu nie ma żadnej alternatywy, a do tego mamy nadzieję, że będziemy mogli szczepić się przeciwko grypie, by nie mnożyć zagrożeń - dodał.

27
06.08.2020 10:41

EPIDEMIA
 / 
Koronawirus a wesele. W części kraju wracają obostrzenia

- Wyobrażam sobie kontrole na ślubie, ale te kontrole musiałyby naszym zdaniem być przeprowadzone nie przez policję – jak to było sugerowane – ale przez służby sanitarne. Jakoś wjazdu policji na sygnale na wesele sobie nie wyobrażam – mówi w programie "Money. To się liczy" Agnieszka Winnicka z Polskiego Stowarzyszenia Branży Ślubnej. – Jednocześnie nie uważam, w sytuacji, gdy zakażeń przybywa, że takie kontrole nie są złym pomysłem – dodała. W czwartek resort zdrowia przedstawił listę powiatów, gdzie wraca część obostrzeń. Oznacza to zmiany w organizacji wesel, wydarzeń sportowych czy obowiązek zasłaniania nosa i ust wszędzie, nie tylko w pomieszczeniach.

23
04.08.2020 18:42

KORONAWIRUS
 / 
Rekompensaty za realizację poleceń premiera. Taką możliwość może mieć nie tylko Poczta Polska

KGHM i Lotos mogą mieć prawo do rekompensaty wydatków poniesionych w związku epidemią, jeśli było to wynikiem realizacji polecenia premiera. Taką furtkę może otworzyć im zapis podobny do tego, który umożliwia Poczcie Polskiej dochodzenie zwrotu kosztów przygotowań do niedoszłych wyborów 10 maja. Tak wynika z analizy portalu Konkret24.

1
03.08.2020 8:51

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Gościem Główny Inspektor Sanitarny

Dziś w "Money. To się liczy" gościem będzie Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. Pytamy o stan epidemii i ewentualne nowe obostrzenia. Zapraszamy od 9.15.

179
31.07.2020 10:18

EPIDEMIA
 / 
Maseczki wrócą na ulice? Wicepremier nie wyklucza takiego scenariusza

- Widzimy pewne wakacyjne rozprężenie. Naszym zadaniem jest przypominanie o obowiązujących restrykcjach - mówi w programie "Money. To się liczy" wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jak dodaje, planuje w przyszłym tygodniu serie spotkań z przedstawicielami poszczególnych branż, podczas których przypomni o przestrzeganiu konkretnych zasad. Dopiero później przyjdzie pora na egzekwowanie i nakładanie kar. Na razie nie chce mówić o nakładaniu nowych obostrzeń lub powrocie do tych, które obowiązywały na początku epidemii. Nie ma też decyzji o przywróceniu obowiązkowej kwarantanny dla powracających z zagranicy. Jadwiga Emilewicz przyznaje jednak, że niektóre obostrzenia mogą wrócić. Na przykład obowiązek noszenia maseczek na ulicach. - Być może jest to ten kierunek, ale nie chciałabym wyprzedzać sanepidu i służb epidemiologicznych. To musi być ich decyzja - podkreśla wicepremier.