Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Stan epidemii odwołany. Oto konsekwencje dla pracodawców

16
Podziel się:

1 lipca nastąpiło odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego, co oznacza konsekwencje dla pracodawców. - Najpowszechniejszym powracającym obowiązkiem na pewno są kwestie badań i szkoleń BHP – powiedziała radca prawny Monika Jurkiewicz.

Stan epidemii odwołany. Oto konsekwencje dla pracodawców
1 lipca odwołano stan zagrożenia epidemicznego. To oznacza zmiany w firmach (Adobe Stock, Michał_Bednarek)

- Najpowszechniejszym powracającym obowiązkiem na pewno są kwestie badań i szkoleń BHP. Z moich obserwacji wynika, że pracodawcy nie deklarują problemów z dostosowaniem się do powracających obowiązków związanych z badaniami czy szkoleniami BHP, ale na pewno z zadowoleniem przyjmują zmianę w zakresie doręczeń i powrót do starych zasad – powiedziała radca prawny Monika Jurkiewicz.

Koniec epidemii. Wiele zmieni się dla pracodawców

Zmiany wynikające z tzw. ustawy covidowej, dotyczące badań profilaktycznych, wstępnych, kontrolnych, a także przeprowadzania szkoleń bhp oraz zawieszania działalności socjalnej lub odpisów na (Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych) ZFŚS przestały obowiązywać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: PiS ma problem z Orbanem? Poseł Lewicy wprost

Jurkiewicz zaznaczyła, że zaległe badania będą musiały zostać uzupełnione w ciągu 180 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, czyli do 28 grudnia 2023 r.

Odnośnie szkoleń okresowych z zakresu BHP, pracodawcy będą mieli 60 dni na ich przeprowadzenie.

Jurkiewicz wspomniała także o powrocie do wyższej kwoty odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

- Pracodawcy będą musieli też wrócić do wyższej kwoty odpisu na ZFŚS, ustalonego w układach zbiorowych pracy lub regulaminach wynagradzania, o ile była obniżana w okresie stanu zagrożenia epidemicznego – przekazała.

Ponadto nie będą już miały zastosowania regulacje związane ze zmniejszeniem odpraw oraz odszkodowań, czy też z wypowiedzeniem przez pracodawcę umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia.

Nie będzie już możliwości rozwiązywania obowiązującej po ustaniu stosunku pracy umowy o zakazie konkurencji z okresem wypowiedzenia wynoszącym 7 dni.

Zmiany w urlopach i doręczeniach

Uchylona zostaje możliwość jednostronnego udzielenia przez pracodawcę zaległego urlopu wypoczynkowego w wymiarze do 30 dni, 1 lipca 2023 r. przestanie bowiem obowiązywać art. 15 gc specustawy covidowej, który dawał pracodawcy jednostronną możliwość wysłania pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy w wymiarze do 30 dni.

Jurkiewicz przypomniała, że "kwestia urlopów wypoczynkowych nigdy nie była problemem kluczowym, tym bardziej że zagadnienie to było już wcześniej rozstrzygane przez Sąd Najwyższy, który orzekał, że pracodawca ma prawo jednostronnego nakazania zaległego urlopu pracownikowi.

Przywrócona zostaje tzw. fikcja doręczenia przesyłek dwukrotnie awizowanych, wracamy do procedury rozwiązania umowy o pracę za pośrednictwem operatora pocztowego. Rozwiązanie umowy o pracę dostarczone pocztą, a nie odebrane, zostanie uznane za skutecznie zakończone po upływie 14 dni od dnia zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
firma
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
Niedowiarek
rok temu
To już nawet śmieszne nie jest. Jak żyć?
to tyle
rok temu
Jeszcze jeden element tego ludobójstwa musi być zamknięty , KRYMINAŁ DLA TYCH co zarządzali tym PRZESTĘPSTWEM !!!
Mariusz
rok temu
Przecież szkolenia bhp można było normalnie robić, w znowelizowanym akcie prawnym wykreślono słowo "wstępnych" i wszystkie szkolenia bhp były wyłączone z "zakazu zgromadzeń"
PRAWDA
rok temu
Powinien być nakaz przekazywania jedzenia rzeczy dla organizacji żywieniowych organizacji pomocowych zakaz wyżucania do kosza marnowania jedzenia rzeczy przez zakłady produkcyjne gastronomię tak jak to jest w cywilizowanych krajach w europie zachodniej i północnej
Roman Koń
rok temu
Jak Donad wróci do władzy wachlarz chorób tropikalnych znacząco się poszerzy, z pewnością będzie z czego wybierać