Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Szkolenia BHP

0
Podziel się:

Przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników, musi zapewnić szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Taki obowiązek trzeba spełnić zawsze. Nie zależy on od liczby pracowników, którzy są zatrudnieni w firmie.

Szkolenia z zakresu BHP powinny być obowiązkowo organizowane przez pracodawcę
Szkolenia z zakresu BHP powinny być obowiązkowo organizowane przez pracodawcę (pixabay/ CC0 Public Domain)

W naszym poradniku znajdziesz informację, jak prawidłowo przeprowadzić szkolenie BHP.

Rodzaje szkoleń BHP

Szkolenia BHP dzielimy na szkolenia wstępne BHP i* szkolenia okresowe BHP. W ramach szkoleń wstępnych pracownikom przeprowadza się instruktaż ogólny oraz stanowiskowy. Szkolenia z dziedziny BHP są obowiązkowe w każdej firmie, która zatrudnia pracowników. I nie jest ważne, ilu tych pracowników jest. Kodeks pracy mówi jasno – organizacja szkoleń BHP* to obowiązek pracodawcy.

Jeśli pracownik nie przejdzie szkolenia BHP, to nie może być dopuszczony do pracy. Warto pamiętać, że w szkoleniach BHP musi wziąć udział również pracodawca. W jego przypadku zakres tego szkolenia obejmuje obowiązki, które ciążą na pracodawcy w związku z zapewnieniem bezpieczeństwa w pracy.

Szkolenie wstępne BHP

Jeśli mówimy o szkoleniu BHP, to ważne jest, by odbywało się w godzinach pracy. Szkolenie wstępne przeprowadza się w formie instruktażu. Jest on zależny od konkretnych grup stanowisk. Składa się ze szkolenia wstępnego ogólnego (tzw. instruktażu ogólnego) i szkolenia wstępnego na stanowisku pracy (to* instruktaż stanowiskowy*).

Instruktaż ogólny muszą odbyć jeszcze zanim będą dopuszczeni do pracy:

  • Wszyscy nowo zatrudnieni;
  • Studenci, którzy odbywają praktykę studencką;
  • Uczniowie szkół zawodowych, którzy pracują, by odbyć praktyczną naukę zawodu.

Instruktaż ogólny nie może być krótszy niż 3 godziny lekcyjne.

Instruktaż stanowiskowy musi być przeprowadzony, zanim do pracy będzie dopuszczony:

  • pracownik zatrudniony na stanowisku robotniczym albo takim, na którym występuje; narażenie na działanie czynników szkodliwych;
  • pracownika, który został przeniesiony na inne stanowisko;
  • praktykant.

Jeśli pracownik wykonuje pracę na kilku stanowiskach pracy, to musi odbyć instruktaż stanowiskowy związany z każdym stanowiskiem. Instruktaż stanowiskowy powinien trwać minimum 2 godziny w przypadku pracowników administracyjno-biurowych i 8 godzin w przypadku innych pracowników.

Instruktaż stanowiskowy BHP

Instruktaż stanowiskowy musi być powtórzony, jeśli na stanowisku pracy nastąpią zmiany techniczno-organizacyjne. Chodzi tu np. o zmianę procesu technologicznego albo organizację stanowisk pracy. Może też tak być, jeśli wprowadza się substancje o działaniu szkodliwym dla zdrowia.

Przeprowadzenia szkolenia zarówno w zakresie instruktażu ogólnego, jak i stanowiskowego musi zostać potwierdzone przez pracownika na piśmie. Trzeba to też odnotować w aktach osobowych pracownika.

Szkolenia okresowe BHP

Czas szkolenia okresowego BHP zależy od ramowego programu takiego szkolenia, jednak w zależności od grupy zawodowej jest to od 8 do nawet 64 godzin lekcyjnych.

W wyjątkowych sytuacjach pracownik może być zwolniony z pierwszego szkolenia okresowego. Musi jednak wtedy przedstawić aktualne zaświadczenie, które potwierdzi odbycie wymaganego szkolenia okresowego w danym okresie u innego pracodawcy. Takie szkolenie może obejmować inną grupę stanowisk, jednak jego program musi uwzględniać zakres, który jest konieczny do dopuszczenia do pracy na nowym stanowisku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)