Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Polska już nie chce szczepionek na koronawirusa. "Kontynuacja dostaw jest nielogiczna"

72
Podziel się:

Jeszcze ponad rok temu trwał wyścig na świecie o kontrakty na szczepionki przeciw COVID-19. Zdaniem polskiego ministra zdrowia dziś jednak na rynku zaobserwować można nadprodukcję preparatów. – Kontynuacja realizacji kontaktów na ich dostawy jest nielogiczna – stwierdził Adam Niedzielski na spotkaniu z dziennikarzami w Brukseli.

Polska już nie chce szczepionek na koronawirusa. "Kontynuacja dostaw jest nielogiczna"
Szczepionka na koronawirusa. Polska już nie chce kolejnych dostaw preparatu. Na zdjęciu Adam Niedzielski (PAP, Tomasz Gzell)

Ponad rok temu na świecie trwał wyścig o zakontraktowanie jak największej liczby preparatów na COVID-19. Państwa, a także Unia Europejska, podpisywały umowy na dostawy ze znacznym wyprzedzeniem. Sytuacja ta odbija się na nich dziś, kiedy zapotrzebowanie na szczepionki na koronawirusa znacznie zmalało.

Szczepionki na koronawirusa. Polska chce "redefiniować" kontrakty

Głos w tej sprawie zabrał polski minister zdrowia. Członek rządu w Brukseli przekonywał, że Polska sygnalizowała w pierwszej połowie tego roku, że takie ryzyko istnieje.

Trzeba się realnie zmierzyć z tym problemem i redefiniować kontrakty – ocenił Adam Niedzielski.

– W tej chwili większość państw przyjmuje takie stanowisko, że kontrakty i ich realizacja powinny zostać zawieszone, że nadwyżki, które mamy w magazynach, są wystarczające na najbliższy czas – przekonywał szef polskiego MZ.

Kupowanie szczepionek dziś nie ma sensu

Jak podkreślił, wszystkie kraje mają inną sytuację epidemiczną, ale zarazem też poczucie, że "kupowanie tych środków nie ma sensu". Dlatego też Polska na spotkaniu przedstawiła własną perspektywę, w której powołała się na klauzulę siły wyższej w sprawie tego, by nie akceptować żadnych dostaw szczepionek w najbliższym czasie.

Przekazał też, że Komisja Europejska na spotkaniu ogłosiła powołanie specjalnego komitetu sterującego na poziomie politycznym. Ten komitet  jak dodał  będzie zajmować się kwestią zawieszania kontraktów na dostawy szczepionek, dopóki nie dojdzie do ich renegocjacji. Drugim tematem rozmów było zdrowie psychiczne po pandemii, zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Z jednej strony wszystkie kraje odczuwają brak specjalistów, którzy mogliby w pełni zaopiekować się populacją. Z drugiej strony te czynniki stresogenne społecznie, czyli właśnie pandemia, agresja Rosji na Ukrainę czy również sytuacja ekonomiczna, w której odczuwamy wysokie ceny i inflację, to elementy, które są wspólne. (...) Rok 2023 będzie poświęcony zdrowiu psychicznemu. Również w 2023 roku będziemy finalizowali prace nad dokumentami unijnymi, które bardzo szeroko definiując podejście do zdrowia psychicznego, będą pokazywały, jak budować optymalne modele – zaznaczył Adam Niedzielski.

Unia broni kontraktów?

Jak pisaliśmy w money.pl w kwietniu, Polska już wtedy adresowała ten problem. – Wystąpiliśmy zarówno do Komisji Europejskiej, jak i go głównych firm producentów szczepionek, żeby te dostawy, które były planowane w tak dużej liczbie w najbliższych kwartałach, po prostu rozłożyć bardziej w czasie, żeby dać sobie większą elastyczność, swobodę tych kontraktów, które mamy zawarte – poinformował wówczas polityk.

Na przykład, jeśli te dostawy mają następować do końca 2023 r., to zaproponowaliśmy – było to m.in. w liście pana premiera Morawieckiego do pani przewodniczącej von der Leyen - żeby rozłożyć te dostawy na 10 lat i – co najważniejsze – płacić wtedy, gdy otrzymujemy szczepionki – wyjaśnił minister Adam Niedzielski.

Przypomniał, że negocjacje dotyczące zakupu szczepionek były prowadzone przez Komisję Europejską. Odniósł się do stwierdzenia, że kontrakt "związał nam w dużej mierze ręce". – Tak, to są poważne obciążenia finansowe. My szczególnie – mówię tutaj o Polsce – mamy w tej chwili napięcia finansowe związane z napływem uchodźców, więc też czujemy, że w skali Unii mamy pewne prawo do oczekiwania, że specjalne instrumenty, które będą dawały nam, chociażby, większą elastyczność w takich kontraktach, będą dla nas projektowane i będzie pewna swoboda – zaznaczył.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(72)
Litości
2 lata temu
Jakim prawem pis podnosi składkę na utrzymywanie skorumpowanych morderców z państwowej służby zdrowia. Tą instytucję za ten przeziębieniowym przekręt, należy natychmiast. Zdelegalizować.
2 na szczepie...
2 lata temu
Jeszcze ktoś jest na tyle głupi, by po igłę lecieć? Jakby co, oddaję swoją dawkę i miejsce w kolejce gratis i żadnej szprycy nie przyjmę! Robię dwójeczkę na szczepioneczkę!
zych
2 lata temu
Kto teraz rozliczy PiS za marnotrawstwo, złodziejstwo publicznych pieniędzy, za śmierć ponad 200 000 tysięcy, za głupie locdowny.
ZZZZZZZZZZZZZ
2 lata temu
NIELOGICZNE JEST TO PANIE MINISTRZE ZE DO DNIA DZISIEJSZEGO NIE UKAZAŁO SIĘ OŚWIADCZENIE PANA MINISTRA O BRAKU KONFLIKTU INTERESÓW. DOTYCZY TO RÓWNIEŻ FELCZERÓW MEDYCYNY Z RADY MEDYCZNEJ . DLACZEGO FELCZERÓW- PONIEWAŻ CI SZPECĘ OD WIRUSOLOGII TWIERDZILI ZE PO SZCZEPIONCE ZATRZYMANA JEST RETRANSMISJA WIRUSA. A TU PFIZER SAM PRZYZNAŁ ZE NIE. I CO PANOWIE WIRUSOLODZY, GDZIE WASZE OŚWIADCZENIA BO MOGĄ ROŻNE RZECZY PRZYCHODZIĆ DO GŁOWY. WIEC PREPARAT NIE BYŁ PRZEBADANY A WY SWOIMI DZIALANIAMI CHCIELIŚCIE MNIE ZMUSIĆ DO ZASZCZEPIENIA. JAK NA TO PATRZE TO WOLE BYC FOLIARZEM I TO JA POWINIENEM ZADECYDOWAĆ CZY W TYM KONKRETNYM PRZYPADKU SIĘ ZASZCZEPIC CZY NIE . NIE MAM NIC PRZECIW SZCZEPIONKOM ALE W TYM PRZYPADKU TO P..................E NAPISZĄ MI ZE ZMARŁ NAGLE . ZA DUZO LUDZI ROBIŁO INTERESY NA TEJ PANDEMII. GDZIE UPUBLICZNIONY KONTRAKT NA DOSTAWĘ I KTO PODPISAŁ. NIE PAMIĘTAM KTO W WYWIADZIE TV SIĘ WYGADAŁ ZE 2 STRONY KONTRAKTU BYŁY ZAMAZANE I PODPISALI. I TO JEST LOGICZNE
Zgniła unia
2 lata temu
"Belgijska policja zatrzymała jedną z wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego oraz czterech innych jego członków w związku z korupcją "
...
Następna strona