Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

"Zasady w związku z COVID-19 powinny zostać dłużej". Premier o zniesieniu stanu epidemii w Polsce

48
Podziel się:

Zasady, które do tej pory stosowaliśmy w związku z COVID-19 powinny zostać dłużej - stwierdził premier Mateusz Morawiecki, pytany o rekomendacje w związku ze zniesieniem w Polsce stanu epidemii. Szef rządu dodał, że "latem koronawirus nie jest tak groźny, ale jesienią, zimą, ta zmora lubi powracać".

"Zasady w związku z COVID-19 powinny zostać dłużej". Premier o zniesieniu stanu epidemii w Polsce
Ja wierzę w skuteczność działania szczepionek - powiedział premier Mateusz Morawiecki (PAP, PAP/Aleksander Koźmiński)

Premier Mateusz Morawiecki w niedzielę podczas konferencji prasowej w Ostrowie Wielkopolskim pytany był przez dziennikarzy o rekomendacje w związku z tym, że od poniedziałku 16 maja 2022 r. zostanie zniesiony stan epidemii, który będzie zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego.

- Ja wierzę w skuteczność działania szczepionek. Potwierdzona w ostatnich latach będzie też dobrą tarczą przed ewentualnym zagrożeniem jesienią, ale pamiętajmy, że te zasady, które do tej pory stosowaliśmy, one niestety powinny zostać z nami dłużej, chyba że się okaże, że będą tylko pozytywne scenariusze i lekarze nam potwierdzą (...), że natura tego wirusa SARS-COV-2 staje coraz mniej niebezpieczna, ale poczekajmy aż powiedzą nam to specjaliści - odpowiedział Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że należy przede wszystkim zachować ostrożność.

Pamiętajmy jak wiele razy koranowirus zdołał nas zaskoczyć negatywnie. Nie wiemy co będzie jesienią. Pamiętamy dwa poprzednie lata 2020 r., 2021 r. Latem koronawirus nie jest tak groźny podobnie jak inne wirusy; wirus grypy chociażby, ale jesienią, zimą ta zmora lubi powracać - dodał Mateusz Morawiecki.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Grozi nam kolejna epidemia? Dr Grzesiowski tłumaczy

Zniesienie stanu epidemii w Polsce. Co dalej z COVID-19?

Znowelizowane rozporządzenie ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w zw. z COVID-19 przewiduje, że obowiązujący dotąd stan epidemii zostaje zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 16 maja br.

W uzasadnieniu wskazano, że zniesienie stanu epidemii jest zasadne ze względu na poprawę stanu epidemiologicznego na obszarze Polski, zmniejszenie gwałtownego rozprzestrzeniania się zakażeń i zmniejszenie liczby osób hospitalizowanych.

Stan epidemii obowiązywał w Polsce od 20 marca 2020 r. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(48)
Ja.
2 lata temu
Chyba znacznie wcześniej się skończył. Jak to premier wizytował budowę przekopu Mierzei wiślanej i popijał piwko przy stoliczku z jakimś drugim twarzą w twarz. On tłumaczył brak maseczki i dystansu że to nie nakaz tylko zalecenia. A prezydent przed wyborami głosił że wirus jest w odwrocie. Teraz ma przychodzić tylko jesienią i odchodzić na lato. A co na to znawcy wirusów którzy głosili że nawet do lasu na spacer pójść było niebezpiecznie. Wirusy w sklepie unosiły się nad regałami. Więc nas zamknęli. Zamknęli w domach cały naród. A tą całą epidemię skończyli kupując dwieście milionów szczepionek dla 38 milionów Polaków. Według tej rachuby noworodki też miały być szczepione pięć razy. A co. Nie stać Polaków na kupno tylu szczepionek?
Yfes
2 lata temu
Kasowane są komentarze odnośnie winy lekarzy
Ingrid
2 lata temu
Naród polski to jest najmądrzejszy na świecie. W Polsce nie ma i nie było covid 19 A ludzie umierali na Cholerę🤣🤣🤣 Żal mi Was Polacy
Olo
2 lata temu
Lewandowski powinien jak najszybciej porzucić Niemcy. W niemieckiej piłce nożnej, zapanowała poprawna politycznie moda na czarnych egoistów. Taki nie poda nawet jak sam szans nie ma. Czarne bramki liczą się powójnie w stosunku do białych bo są czarne...
Zzz
2 lata temu
To instruktor narciarstwa więcej nie zarobi na maseczkach?
...
Następna strona