Notowania

brexit
06.12.2018 19:14

Brytyjski rząd przedstawił plany dotyczące ponad 3 mln obywateli UE

Poznajemy coraz więcej szczegółów ws. brexitu. Brytyjskie ministerstwo ds. wyjścia kraju z UE opublikowało plany dotyczące przyszłych praw 3,3 mln obywateli Unii mieszkających na Wyspach, gdyby wyjście ze Wspólnoty odbyło się bez umowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporters/REPORTER)
Brytyjski rząd o szczegółach dot. obywateli UE na Wyspach po brexicie bez umowy.

Scenariusz bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej pozostaje wciąż mało prawdopodobny, ale rząd w Londynie od miesięcy publikuje dokumenty omawiające konsekwencje takiego ruchu. Jak informuje PAP, w 11-stronicowym dokumencie podkreślono, że aby usunąć wszelką niepewność dotyczącą ich przyszłości, brytyjski rząd chce zapewnić obywateli UE, że są mile widziani i mogą pozostać w Wielkiej Brytanii w razie braku porozumienia.

- Wyrażaliśmy się jasno, że obywatele UE są naszymi przyjaciółmi, sąsiadami, współpracownikami i chcemy, żeby zostali – zaznaczono w dokumencie.

Ponadto wskazano w nim, że niezależnie od zakończenia procesu ratyfikacji umowy wyjścia z UE, rząd planuje procedować w oparciu o wynegocjowane ustalenia dotyczące praw obywatelskich.

Nawet w przypadku załamania się negocjacji w sprawie brexitu, wszystkie osoby, które legalnie będą przebywały na Wyspach przed datą opuszczenia Wspólnoty, tj. 29 marca 2019 roku, będą mogły pozostać, zachowując prawo do pracy, studiowania i dostępu do świadczeń publicznych.

Jak jednak zastrzeżono, spodziewane są drobne zmiany wobec propozycji zapisanej w umowie.

Dokument cytowany przez PAP zakłada, że w razie bezumownego wyjścia z UE nie byłoby dwuletniego okresu przejściowego, rozpoczynającego się od daty opuszczenia Wspólnoty. W efekcie datą graniczną dla zachowania prawa pobytu byłby dzień brexitu, 29 marca 2019 roku, a nie - jak zakłada się w ramach wypracowanego przez obie strony porozumienia - 31 grudnia 2020 roku.

Jednocześnie termin obowiązkowej rejestracji w nowym systemie migracyjnym, pozwalającym na uzyskanie tzw. statusu osoby osiedlonej (ang. settled status) zostałby skrócony do końca 2020 roku, a nie do końca czerwca 2021, jak zaproponowano w projekcie umowy.

Zobacz też: Związek Polska Cyfrowa ostro o unijnej dyrektywie. "Nakłada kaganiec"

Z kolei prawo do łączenia rodzin - dające prawo do wjazdu dla najbliższych członków rodziny, np. dzieci, partnerów, rodziców i dziadków mieszkających w momencie wyjścia z UE poza granicami Wielkiej Brytanii - obowiązywałoby do 29 marca 2022 roku.

Jednocześnie od 1 stycznia 2021 roku wprowadzone zostaną nowe przepisy, które w przyszłości będą regulowały kwestie migracyjne.

Jak zastrzeżono, w takiej sytuacji nie jest też jasne, czy obywatele UE nadal będą mogli przekraczać granicę jedynie za pomocą dowodu osobistego, a nie paszportu.

W dokumencie zaznaczono także, że trwają prace nad koordynacją systemów opieki zdrowotnej i ubezpieczeń społecznych w razie bezumownego wyjścia z UE, choć - jak zastrzeżono - wymaga to oddzielnego porozumienia i nie może być zagwarantowane jednostronnie.

W ramach - jak podkreślono - „aktu dobrej woli” ze strony brytyjskiego rządu potwierdzono także, że wszyscy obywatele UE będą mieli czynne i bierne prawo wyborcze w najbliższych wyborach lokalnych w Anglii i Irlandii Północnej, które zaplanowane są na maj 2019 roku.

Przyszłe ustalenia dotyczące praw wyborczych będą przedmiotem dwustronnych negocjacji z poszczególnymi krajami UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: brexit, theresa may, wielka brytania, polacy na wyspach, wiadomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-12-2018

bkb2To jest ryzykowne wyjście bez umowy ale Anglicy są stanowczy i mają już plany nowych umów handlowych z USA i innymi państwami aby odbudować swoją … Czytaj całość

06-12-2018

mauroKilkanaście dni temu, przedstawiciele małego i średniego angielskiego biznesu przebywali w Moskwie. W wspólnych interesach zaproponowali rozliczenia w … Czytaj całość

06-12-2018

VbhjAnglicy nie po to chcieli opuścic ten cyrk żeby nic się nie zmieniło w tej kluczowej sprawie na której przecież zależy im najbardziej.

Rozwiń komentarze (3)