Notowania

brexit
04-12-2018 (18:26)

Możliwe jednostronne wycofanie się Londynu z umowy ws. brexitu

Brytyjski rząd może cofnąć notyfikację o wyjściu z Unii Europejskiej i nie potrzebuje do tego zgody innych państw - ocenia Campos Sanchez-Bordona, rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua / eyevine/EAST NEWS)
Londyn może suwerennie cofnąć notyfikację o wyjściu z UE

Wtorkowa opinia Sancheza-Bordony to dobra wiadomość dla zwolenników drugiego referendum. Pojawia się w ważnym momencie: Izba Gmin rozpoczęła 4 grudnia serię debat przed zaplanowanym na 11 grudnia głosowaniem ws. umowy wynegocjowanej przez rząd Theresy May z Brukselą.

Jak informuje „Gazeta Wyborca”, doradca prawny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu uznał, że brytyjski rząd może suwerennie cofnąć notyfikację o wyjściu z UE. Sanchez-Bordona zastrzegł, że jest ważne, by deputowani w Westminsterze o tym wiedzieli.

Art. 50 nie przesądza, czy jest to możliwe. Przewiduje jedynie, że rozwód następuje dwa lata po zawiadomieniu (o ile wszystkie państwa Unii nie przedłużą tego terminu).

Opinia nie ma mocy wiążącej, ale stanowi ważną wskazówkę dla sędziów TSUE, którzy wydadzą orzeczenie w najbliższych tygodniach. Postępowanie wszczęła grupa szkockich parlamentarzystów. Skierowali oni wniosek do sądu w Edynburgu, a ten przekazał go do Luksemburga. Downing Street próbowało zablokować jego rozpatrywanie na poziomie unijnym, składając za pięć dwunasta apelację w brytyjskim sądzie najwyższym. Została jednak odrzucona.

Zobacz też: Londyn i Bruksela dogadały się ws. brexitu. Co to oznacza dla Polaków

Rosną szanse na drugie referendum

Rządowi May opinia będzie nie w smak, bo ścigając się z czasem przed planowanym brexitem 29 marca 2019 r., starał się zawęzić wybór dla skłóconych stronnictw w Westminsterze: albo umowa w takim kształcie, w jakim została wynegocjowana, albo rozwód „na twardo”.

Jeśli TSUE przychyli się do argumentacji rzecznika generalnego – a jest to prawdopodobne, bo zwykle tak czyni – wsparcie dostaną zwolennicy trzeciej opcji: kolejnego referendum. Nieprzypadkowo May od kilku tygodni straszy brexitowców, że jeśli będą kręcić nosem na jej deal, brexitu może w ogóle nie być.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: brexit, theresa may, londyn, brytyjski rząd, wiadomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-12-2018

ArekBrytyjczycy są zbyt dumni żeby odwołać Brexit. Niestety są też zbyt głupi żeby zdać sobie sprawę, że wiele stracą na Brexicie

Rozwiń komentarze (1)