Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Wielki problem na Wyspach. "Przestaniemy umieć robić rzeczy samemu"

62
Podziel się:

- Wielka Brytania nie może być zależna od taniej zagranicznej siły roboczej. Nie ma powodu, by Brytyjczycy nie mieli być kierowcami ciężarówek, zbieraczami owoców czy rzeźnikami - przekonuje minister spraw wewnętrznych Suella Braverman. Wezwała do obniżenia napływu imigrantów.

Wielki problem na Wyspach. "Przestaniemy umieć robić rzeczy samemu"
Brytyjska szefowa MSW wezwała do obniżenia napływu imigrantów (East News, Marcin Nowak/REPORTER)

W przededniu szczytu szefów państw i rządów Rady Europy w stolicy Islandii Rejkiawiku premier Rishi Sunak zaapelował o wspólne działania w celu ograniczenia nielegalnej imigracji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Panika w sklepach i na stacjach paliw w Wielkiej Brytanii. Kieruzal: brexit przyczyną tego dramatu

Minister spraw wewnętrznych Suella Braverman stwierdziła z kolei, że nie jest rasizmem ani ksenofobią chęć kontrolowania granic państwa czy też podawanie w wątpliwość szybkiej i masowej imigracji.

Braverman wezwała do obniżenia napływu imigrantów. Podkreśliła, że poleganie na taniej zagranicznej sile roboczej grozi tym, że Wielka Brytania "przestanie umieć robić rzeczy samemu".

- Nie ma powodu, dla którego nie możemy wyszkolić wystarczająco dużo kierowców ciężarówek, rzeźników, zbieraczy owoców lub spawaczy. Brexit umożliwia nam zbudowanie wysoko wykwalifikowanej, wysoko płatnej gospodarki, która jest mniej zależna od nisko wykwalifikowanej zagranicznej siły roboczej - powiedziała Braverman w przemówieniu, które było dwukrotnie przerywane przez aktywistów z Extinction Rebellion, grupy walczącej ze zmianami klimatu.

- Masowa i szybka migracja jest niezrównoważona pod względem podaży mieszkań, usług i stosunków społecznych. Nie jest też bigoterią stwierdzenie, że zbyt wielu ludzi przybywa tu nielegalnie i ubiega się o azyl, a my mamy dla nich niewystarczające zakwaterowanie. Ani nie jest rasistowskie, że ktoś chce kontrolować nasze granice - mówiła Braverman, która sama ma imigranckie korzenie.

Dodała, że przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii "muszą nauczyć się angielskiego" i zrozumieć "normy społeczne". - Nie mogą po prostu pojawić się i powiedzieć: mieszkam tu teraz, musicie się mną opiekować - podkreśliła szefowa MSW.

Rekordowa liczba imigrantów na Wyspach

Mimo że rządząca Partia Konserwatywna od lat obiecuje zmniejszenie ogólnej liczby imigrantów, jej wysiłki nie przynoszą rezultatów. W przyszłym tygodniu opublikowane zostaną statystyki dotyczące salda migracji netto w 2022 roku i według prognoz liczba ta może wynieść nawet 700 tys., co byłoby absolutnym rekordem.

Wielka Brytania zmaga się obecnie z kryzysem żywnościowym. Z powodu niedoboru pracowników z zagranicy nie ma kto zbierać płodów rolnych. Efekt? Warzywa gniją na polach. Wiele gospodarstw bankrutuje - informuje "Guardian".

Tymczasem jak informuje "The Sun" tysiące Polaków uciekają z Wielkiej Brytanii przed rosnącymi kosztami życia i wracają do swojego kraju, którego gospodarka przeżywa obecnie boom.

Brytyjska gazeta przywołuje prognozy, według których jeśli tempo wzrostu obu krajów się utrzyma, to przed 2030 r. PKB na jednego mieszkańca Polski będzie wyższe niż w Wielkiej Brytanii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(62)
Ttt
5 miesięcy temu
Od poczatku tego roku przyjechalo ponad 500 tys hindusow, do konca 2024 kolejny milion
Borak2
5 miesięcy temu
Tam gdzie jest rozbudowany social tam zawsze będzie taki opisywany problem,i.igranci i tubylczy leniwy ród
Magda
5 miesięcy temu
Rasistka jakich mało, w końcu jak Brytyjczyk się wyszkoli badziewnym kursikiem bez żadnej szkoły i kiepsko pracuje to jest wysoko wykwalifikowany a jak z zagranicy pracuje specjalista po szkołach i dobrze wykonujący robotę to jest już nisko wykwalifikowana siłą roboczą. I co za bzdury piszecie, że Polacy wracają do kraju, bzdura, bzdura, bzdura.
Cuda i wianki
5 miesięcy temu
Coraz więcej wyjeżdża, można to sprawdzić ale kto głupiemu zabroni wierzyć w propagandę PiS
Przekaż dnia
5 miesięcy temu
To propaganda PiS i wierzą w to ich klakierzy
...
Następna strona